Zermatt je další evropské letovisko, které čelí náporu instagramerů: Dovolenkáři se musí připravit na omezení

Adam Valový
29. července 2024
4 minuty čtení

Instagram, TikTok a další sociální sítě nám sice přiblížily svět, ale zároveň přinesly i nový fenomén – turistický ruch poháněný touhou po dokonalém snímku. A právě tahle touha po dokonalé fotce má za následek, že některá z našich oblíbených evropských míst začínají vypadat spíš jako natáčecí plochy než jako klidné oázy.

Nyní se potácí v problémech nejznámější švýcarské letovisko Zermatt. Tohle malebné městečko ležící u paty Matterhornu je rájem pro milovníky hor. Jenže v posledních letech se sem sjíždějí davy turistů, kteří míří k nedalekému jezírku Riffelsee. Proč? Protože právě odtud je ten nejkrásnější výhled na Matterhorn a Instagram to prostě musí vědět! Tisíce lidí denně se tam vydávají, aby pořídili tu dokonalou fotku. Jenže co se stane, když tisíce lidí každý den pošlape stejnou plochu? No přece to, že se příroda začne měnit. Květiny, které dříve zdobily okolí jezera, postupně mizí, půda se vyčerpává. A tak se místní úřady rozhodly zasáhnout. Turisté sice stále mohou k jezeru, ale jsou vedeni po vyznačených cestách, aby se chránily citlivé ekosystémy.

Kritická situace se týká mnoha dalších míst

Ale Zermatt není zdaleka jediným místem, které se s tímto problémem potýká. Podobná situace je i v Itálii. Stačí si vzpomenout na tu turistku, která se rozhodla pózovat na ikonické soše ve Florencii takovým způsobem, že by se za to styděl i puberťák. A tohle není ojedinělý případ. Všude kolem nás se objevují zprávy o turistech, kteří se chovají naprosto nevhodně, poškozují historické památky a ničí přírodu.

Proč se to děje? Je to vlastně jednoduché. Sociální sítě nám vytvořily iluzi, že svět je jedna velká stage a my všichni jsme v ní herci. A abychom na téhle stage zazářili, musíme mít tu nejlepší fotku. Nezáleží na tom, že tím ničíme něco, co je mnohem starší a cennější než náš profil na Instagramu.

A tak se v mnoha evropských zemích začínají ozývat hlasy nespokojenosti. Lidé mají pocit, že se ve svých vlastních městech a vesnicích už necítí jako doma. Že jsou vytlačováni turisty, kteří se chovají jako vandalové. A tak vznikají protesty, lidé blokují ulice, poškozují hotely.

Je jasné, že turismus je důležitým zdrojem příjmů pro mnoho regionů. Ale nemůžeme nechat, aby se stal zdrojem ničení. Musíme najít způsob, jak skloubit potřeby turistů s potřebami místních obyvatel a ochranou životního prostředí.

A co můžeme udělat my jako jednotlivci?

Když příště budete plánovat dovolenou, zamyslete se nad tím, jaká místa chcete navštívit. Vyberte si místa, která nejsou tak známá, kde není takový nápor turistů. A když už se někam vydáte, chovejte se ohleduplně. Respektujte místní zvyky a pravidla, neodhazujte odpadky a snažte se co nejméně narušovat místní ekosystém.

Koneckonců – cestování má být zážitkem pro všechny, nejen pro nás. A pokud si chceme i nadále užívat krásy naší planety, musíme se naučit, jak se k ní šetrně chovat.

Zdroj: https://www.the-sun.com/travel/12045055/tourist-hotspot-overrun-holidaymakers-europe/

Poslední aktualizace:  29. července 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky