Zvířecí kavárny v Japonsku jsou kontroverzní, ale o to oblíbenější. Zejména ta s miniprasátky

Adam Valový
12. září 2024
6 minut čtení

Japonsko je proslulé svou fascinací pro neobvyklé a kreativní zážitky. Není proto divu, že se stalo domovem mnoha bizarních konceptů kaváren, které přitahují turisty z celého světa. Jedním z nejnovějších trendů jsou zvířecí kavárny- v posledních letech zažívají nebývalý nárůst popularity. Navzdory kontroverzím, které tento koncept vyvolává, se tyto kavárny staly hitem nejen mezi domácími, ale i zahraničními návštěvníky. Co za tímto fenoménem stojí? Proč jsou zvířecí – a především prasečí kavárny tak populární, a zároveň tak kritizované?

Zrození prasečí kavárny

Prasečí kavárny jsou pouze poslední z řady takzvaných „zvířecích kaváren“, které se v Japonsku začaly objevovat už před několika lety. Po kavárnách s kočkami, sovami, ježky či hady se nyní pozornost přesunula na malá domácí prasátka známá jako miniprasátka. Tito drobní tvorečkové si získali srdce mnoha lidí pro svou klidnou a přátelskou povahu. Právě tato „přátelskost“ a roztomilost dělá z prasečích kaváren fenomén, který láká návštěvníky všech věkových kategorií.

Jednou z nejznámějších prasečích kaváren je Mipig Café, která má svou hlavní pobočku v módní čtvrti Harajuku v Tokiu. Byla založena v roce 2019 a rychle expandovala po celém Japonsku. Další pobočky byly otevřeny na severním ostrově Hokkaido i na jižním ostrově Kjúšú. Řetězec prasečích kaváren se těší obrovskému zájmu nejen díky samotným prasátkům, ale i možnosti sdílet zážitky na sociálních sítích. A to je velkým lákadlem zejména pro mladší generace.

Jak prasečí kavárna funguje ?

Návštěva prasečí kavárny je zážitek, který nabízí kombinaci relaxace a zábavy. Vstupné se pohybuje okolo 2 200 jenů (asi 14 eur) za prvních 30 minut strávených v přítomnosti prasátek. Rezervace je povinná, což je vzhledem k velkému zájmu logické. Zákazníci mají možnost si v klidu posedět, užít si společnost zvířat a často si také pořizují nespočet fotografií, které pak sdílejí na sociálních sítích jako Instagram.

Prasátka se v kavárně pohybují volně a hledají, kde by se mohla usadit nebo se přitulit do klína některého z návštěvníků. Podle provozovatelů je každé prasátko jedinečné a má svou vlastní osobnost, což přidává na autentičnosti zážitku. Některá prasata jsou odvážnější, jiná naopak klidnější a jemnější, což umožňuje návštěvníkům vytvořit si k nim vztah. Pro mnohé z nich je setkání s prasátkem prvním přímým kontaktem s tímto druhem zvířete.

Etické otázky a kritika

Přestože jsou prasečí kavárny oblíbené, jejich existence vzbuzuje řadu etických otázek. Sachiko Azuma, vedoucí tokijské organizace PEACE, která se zasazuje o ukončení zneužívání zvířat, vyjadřuje obavy ohledně toho, zda jsou zvířata v těchto kavárnách skutečně šťastná. Argumentuje tím, že stálé hlazení a dotýkání se zvířat od cizích lidí pro ně může být stresující. Zároveň poukazuje na to, že některé zvířecí kavárny, především ty, které pracují s divokými zvířaty jako sovy nebo hadi, jsou zcela nevhodné, protože nenabízejí zvířatům přirozené prostředí.

Podle kritiků může být i prostor v kavárnách pro prasata příliš omezený a neodpovídající jejich přirozeným potřebám. Tato zvířata jsou sice drobná, ale přesto vyžadují dostatek pohybu a pohodlí, což kavárny často nejsou schopny poskytnout. Na druhé straně ale existují i případy, kdy jsou zvířecí kavárny spravovány útulky a slouží jako místo pro hledání nových domovů pro opuštěná zvířata, což je koncept, který někteří zastánci práv zvířat podporují.

Proč jsou prasečí kavárny tak oblíbené?

Navzdory kontroverzím jsou prasečí kavárny v Japonsku stále na vzestupu. Návštěvníci z celého světa se hrnou, aby si mohli užít chvíle s těmito přátelskými tvory. Pro mnohé je návštěva takové kavárny nezapomenutelným zážitkem, který se vymyká běžným turistickým atrakcím, jako je návštěva chrámů nebo prohlídka měst.

Jedním z hlavních důvodů jejich popularity je rostoucí zájem o zážitky spojené s přírodou a zvířaty. V moderním, hektickém světě plném technologií a stresu lidé hledají únik, a právě kontakt s přírodou, byť ve formě malých prasátek v kavárně, poskytuje určitou úlevu. Dr. Bruce Kornreich z Cornellovy univerzity zdůrazňuje, že interakce se zvířaty má pozitivní dopad na lidské zdraví – snižuje krevní tlak, zlepšuje náladu a pomáhá snižovat stres. Návštěvníci kaváren tak nejen odpočívají, ale zároveň se cítí šťastnější a uvolněnější.

Prasečí kavárny jsou bezesporu zajímavým a lehce kontroverzním fenoménem, který se v Japonsku rychle ujal. Ačkoliv vyvolávají otázky týkající se etiky chovu zvířat v takových podmínkách, jejich popularita ukazuje, že mnoho lidí si tento koncept oblíbilo a vnímá ho jako příjemnou formu relaxace. Koneckonců -návštěva prasečí kavárny nejen o setkání s roztomilými prasátky, ale také o hledání klidu v moderním světě.

Zdroj: https://www.euronews.com/travel/2024/01/30/japanese-pig-cafes-where-are-they-how-much-do-they-cost-and-are-they-ethical

Kategorie:

Asie, Cestování, Japonsko,

Poslední aktualizace:  12. září 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky