5 spolehlivých způsobů, jak zjistit, zda jsou sluneční brýle polarizované

Lenka Němcová
8. března 2023
6 minut čtení

Polarizační sluneční brýle jsou oblíbenou volbou pro ty, kteří chtějí snížit oslnění a chránit své oči před ostrými slunečními paprsky. Jak ale poznáte, zda jsou sluneční brýle, které nosíte, skutečně polarizované? Mnoho obchodů prodává sluneční brýle, o kterých tvrdí, že jsou polarizované, ale může být obtížné zjistit, zda tuto výhodu skutečně poskytují. Naštěstí existuje několik snadných způsobů, jak zkontrolovat, zda jsou sluneční brýle polarizované, a ujistit se, že vaše oči zůstanou ve slunečných dnech v bezpečí.

Jak zjistíte, zda jsou sluneční brýle skutečně polarizované? I když to není vždy snadné zjistit pouhým pohledem, existuje několik jednoduchých testů, kterými můžete zkontrolovat, zda vaše sluneční brýle tuto důležitou vlastnost mají.

V tomto článku se budeme zabývat pěti spolehlivými způsoby, jak zjistit, zda jsou vaše sluneční brýle polarizované. Budeme se zabývat metodami, které potřebujete znát, abyste se ujistili, že vaše sluneční brýle jsou v pořádku, od testování čoček pomocí displeje telefonu až po kontrolu polarizačního loga. Čtěte tedy dál a dozvíte se, jak snadno a rychle zkontrolovat, zda jsou vaše sluneční brýle polarizované!

Co to je polarizace?

Polarizace je optická vlastnost, při níž se světelné vlny přednostně orientují v určitém směru. K tomuto uspořádání dochází, když se světelné vlny setkají s materiálem, který má schopnost selektivně pohlcovat a propouštět světlo různých vlnových délek. Když k tomu dojde, světelné vlny, které jsou materiálem přenášeny, jsou polarizovány.

Polarizované sluneční brýle jsou navrženy tak, aby snižovaly oslnění od reflexních povrchů absorpcí specifických vlnových délek světla. Oslnění je způsobeno slunečním světlem, které se odráží od povrchů, jako je voda, sníh a asfalt. Když se toto odražené světlo dostane do oka, může způsobit nepříjemné pocity a zhoršenou viditelnost. Polarizované sluneční brýle fungují tak, že absorbují tyto horizontálně orientované odražené sluneční paprsky, čímž snižují oslnění a zlepšují viditelnost.

Jak fungují polarizační sluneční brýle?

Polarizované sluneční brýle snižují množství oslnění, které se odráží od povrchu. Oslnění je způsobeno tím, že se sluneční paprsky odrážejí od předmětů a vracejí se zpět do očí. To může způsobit únavu očí a ztížit vidění. Polarizační čočky odfiltrují odlesky, takže vidíte jasněji.

Výhody polarizačních slunečních brýlí

  1. Výhod polarizačních slunečních brýlí je celá řada, ale hlavní z nich je schopnost omezit oslnění.
  2. Ať už řídíte auto, jezdíte na lodi nebo si jen chcete užít slunečný den venku, polarizační sluneční brýle vám pomohou snížit množství oslnění, kterému jste vystaveni.
  3. To může být užitečné při snižování únavy a namáhání očí a také usnadňuje vidění za jasných podmínek.
  4. Polarizované sluneční brýle mohou také poskytovat určitou úroveň ochrany proti UV záření, i když ne všechny čočky jsou v tomto ohledu stejné.
  5. Při výběru polarizačních slunečních brýlí je důležité hledat pár, který nabízí jak 100% ochranu proti UV záření, tak optickou čistotu 9 nebo vyšší.

Jak zjistit, zda jsou sluneční brýle polarizované?

Pokud si nejste jisti, zda jsou vaše sluneční brýle polarizované, můžete to zjistit několika způsoby. Nejprve si brýle přiložte k obličeji a podívejte se přes ně na zdroj světla, například na slunce. Pokud jsou čočky polarizované, měli byste vidět znatelný rozdíl v množství odlesků procházejících skrz čočky.

Dalším způsobem, jak polarizaci otestovat, je nasadit si sluneční brýle a podívat se na digitální obrazovku, například monitor počítače nebo telefonu. Pokud jsou čočky polarizované, neměli byste při pohledu přes sluneční brýle vidět na obrazovce žádný rozdíl.

Tipy pro výběr správných polarizačních slunečních brýlí

Při výběru polarizačních slunečních brýlí je třeba se zaměřit na několik klíčových věcí. Nejprve zkontrolujte, zda jsou čočky vyrobeny z polarizačního materiálu. To obvykle najdete napsané na štítku nebo v popisu výrobku. Zadruhé, přidržte si brýle u obličeje a podívejte se přes ně na zdroj jasného světla, například na slunce. Pokud jsou čočky skutečně polarizované, měli byste pozorovat výrazné snížení oslnění. Nakonec zkuste při pohledu přes čočky pohybovat hlavou ze strany na stranu. Pokud se úroveň oslnění mění, sluneční brýle nejsou polarizované.

Vědět, jak poznat, zda jsou sluneční brýle polarizované, může být velkým přínosem pro každého, kdo potřebuje ochranu před škodlivými slunečními paprsky a zároveň chce vypadat cool. Podle těchto pěti spolehlivých způsobů budete schopni během chvilky zjistit, zda jsou vaše sluneční brýle polarizované, či nikoli. S těmito znalostmi se už nikdy nebudete muset obávat, že si koupíte neúčinné brýle!

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky