8 osvědčených způsobů, jak předcházet nehodám způsobeným uklouznutím a pádem

Adam Valový
27. ledna 2023
6 minut čtení

Nic nenaruší pověst, finanční zdraví a morálku pracoviště tak jako nehoda, které se dalo zcela zabránit. Nehody způsobené uklouznutím a pádem jsou jedním z nejčastějších úrazů tohoto typu a správnou přípravou můžete přispět k tomu, aby k nim na vašem pracovišti nikdy nedošlo. Nejenže svým zákazníkům dlužíte záruku, že mohou nakupovat bezpečně, ale musíte se také postarat o to, aby vaše firma měla pověst, která vás může udržet v chodu po mnoho dalších let. Na pomoc vám přinášíme osm osvědčených způsobů, jak předcházet nehodám způsobeným uklouznutím a pádem: 

1. Vyhněte se kluzkým povrchům 

Nic jiného v provozovně nebo na frekventovaném veřejném prostranství nepředstavuje takové nebezpečí uklouznutí a pádu jako kluzký povrch. Zejména v prostorách, kde máte tvrdé, plastové nebo vinylové podlahy, může kluzký povrch vést k nebezpečným pádům. Málokdy můžete ohlídat, jaký typ obuvi budou mít lidé na sobě, takže znalost toho, jak zabránit tomu, aby vaše podlahy byly kluzké, zabrání těm, kteří mají intenzivní, jedinečnou obuv, aby náhodně uklouzli a spadli. V nešťastném případě, kdy se stanete účastníkem škodlivé nehody, které se dalo předejít uklouznutím a pádem, se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou s vaší stížností.

2. Dodržujte pravidelnou údržbu 

Existuje mnoho důvodů, proč se věnovat údržbě ve vaší firmě nebo domácnosti. Bez dobře udržovaných a ošetřovaných prostor se výrazně zvyšuje pravděpodobnost nejrůznějších nehod. V těchto prostorech jsou obzvláště časté nehody způsobené uklouznutím a pádem, protože nerovný povrch, vzniklé díry a další podobná nebezpečí mohou člověka zastihnout zcela nepřipraveného. 

3. Správně osvětlete prostory 

Chcete-li zabránit nehodám způsobeným uklouznutím a pádem, kterým se dá předejít, je osvětlení velmi důležité. Klíčové je zajistit, aby všichni v prostoru dobře viděli, zejména ti, kteří mohou mít alespoň mírně zhoršený zrak. Pokud je to možné, vyhněte se tlumenému osvětlení, a pokud prostor vyžaduje speciálně tlumené nebo netradiční nastavení osvětlení, nezapomeňte vyvěsit upozornění upozorňující osoby se zrakovým postižením na rozdíly v osvětlení. 

4. Vždy zajistěte elektrické kabely a vodiče 

Jednou z nejčastějších příčin úrazů způsobených uklouznutím a pádem jsou zatoulané dráty, elektrické kabely a další nízko visící nebezpečí zakopnutí. Kromě toho, že mohou způsobit pád, mohou elektrické dráty způsobit také popáleniny nebo úrazy elektrickým proudem, proto je obzvláště důležité, aby se zcela vyhýbaly chodníkům. Zatoulané elektrické kabely mohou také zabránit nebezpečným stavům, pokud se prostředí náhle stane mokrým nebo vlhkým. Nehody způsobené zakopnutím mohou vést k nepříjemným úrazům, které vedou k doživotním nebo dlouhodobým zraněním, proto pomozte svým zaměstnancům a zákazníkům za každou cenu těmto nešťastným situacím předejít.

5. Vyvěšení bezpečnostních rad v problematických oblastech

Někdy se v podniku, v domě nebo na venkovní atrakci vyskytne prostor, který prostě není možné plně zabezpečit. Pokud víte, že prostor představuje potenciální nebezpečí, které by mohlo vést k nehodám způsobeným uklouznutím a pádem, je nejlepší způsob, jak zajistit bezpečnost lidí a pomoci vám vyhnout se nákladnému soudnímu sporu, pokud k nehodě dojde. 

6. Věnujte pozornost počasí 

I když udržujete svůj prostor v co největším pořádku, někdy se stane, že se nevyhnete událostem, které prostor náhle učiní nebezpečnějším. Nejčastějším případem je nepřízeň počasí, protože sníh a déšť mohou způsobit, že jinak bezpečné chodníky se náhle stanou velkým nebezpečím uklouznutí a pádu. Důrazně doporučujeme mít zavedena konkrétní opatření a bezpečnostní protokoly pro případ, že v okolí vašeho podniku začne pršet, sněžit nebo foukat silný vítr. 

7. Vyhněte se překážkám na chodníku 

Šňůry a podobná nebezpečí zakopnutí nejsou jedinými typy překážek, které mohou způsobit nebezpečí na chodníku. Stejně nebezpečné mohou být i náhodně umístěné předměty, které narušují provoz, nerovný terén a další podobné překážky. Při zařizování veřejných prostor vždy zvažte, jak by měl vypadat ideální provoz a cesty pro pěší, a poté prostor navrhněte tak, aby tato situace byla normou pro všechny, kteří jej navštíví. Pokud cítíte potřebu, může být pozicování doporučených rad pro chodce také skvělým způsobem, jak zvýšit bezpečnost vašeho podniku. 

8.Udržujte prostory čisté a uklizené 

Někdy se nepořádek, špína a další nebezpečí objeví jen proto, že se úklid neprovádí dostatečně často. Udržováním čistoty a pořádku v prostoru nejenže zajistíte bezpečnost osob, ale také zpříjemníte jeho návštěvu. Žádný zákazník přece nechce, aby se místo, kde nakupuje, cítilo špinavější než jeho vlastní domov. 

V nešťastném případě, kdy dojde k nehodě způsobené uklouznutím a pádem, je třeba okamžitě vyhodnotit, co k situaci vedlo, a provést změny, které zabrání tomu, aby v budoucnu k nehodám způsobeným uklouznutím a pádem došlo. Pokud se nehoda ukáže jako obzvláště škodlivá, může zničit vaše podnikání (a vážně poškodit kvalitu života osoby, která se stala účastníkem nehody. Zůstaňte profesionální, bezpeční, uvědomělí a starostliví, a udržíte tak svůj podnik v prostředí zcela bez nehod způsobených uklouznutím a pádem. 

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky