Společné rodičovství s toxickým exmanželem
Rozvod je nesmírně bolestivý a ještě obtížnější je, pokud jsou do něj zapojeny děti, protože pak budete muset s bývalým partnerem společně vychovávat děti. Mít bývalého partnera s toxickou osobností může být při společném rodičovství velmi obtížné, protože to může způsobit mnoho překážek v probíhající komunikaci, která je při společném rodičovství důležitá.
Není snadné se vždy vypořádat s toxickým bývalým partnerem, protože má svůj vlastní program, pokud jde o jednání s dětmi. Při společném rodičovství je zapotřebí hodně vzájemného úsilí a porozumění, a pokud je váš bývalý partner toxický, může to být pro dítě škodlivé. Toxický bývalý partner může dítě poštvat proti vám tím, že se vás snaží držet stranou od života vašeho dítěte a dává vám najevo, že s vámi společně vychovává, ačkoli nedělá vůbec nic.
Máte co do činění s toxickým bývalým partnerem a musíte s ním společně vychovávat dítě? Vykazuje váš bývalý partner tyto známky citového zneužívání, ovládání, posedlosti, odcizování a je citově nestabilní? Pokud je vaše odpověď kladná, pak si buďte jisti, že máte co do činění s toxickým ex a že by nebylo snadné s ním/ní společně vychovávat.
Váš bývalý partner by mohl být označen za toxického, pokud:
- se snaží přesvědčit vaše dítě, že nejste důvěryhodní
- se z vás snaží udělat nedůvěryhodnou osobu v životě vašeho dítěte
- má vliv na to, jak budete s dítětem komunikovat
- dává dítěti o vás špatné mínění
Pro dítě je těžké rozlišit, co je dobré a co je špatné a kdo je dobrý a kdo je špatný. To usnadňuje toxickému exmanželovi manipulovat s ním, aby myslelo špatně, protože dítě je příliš malé na to, aby si uvědomilo, o co se toxický rodič snaží.
Jak se vypořádat s toxickým ex a usnadnit si společné rodičovství tak, aby to neovlivnilo vztah s dítětem? Při snaze o společné rodičovství s toxickým bývalým můžete ztratit naději a můžete také ztratit klid. Můžete použít tyto tipy, které vám pomohou, aby byl tento proces klidný a zdravý:
- Ujistěte se, že s dětmi mluvíte a neřešíte nic jiného, co by mohlo vyvolat nepříjemné emoce. Pokud máte pocit, že váš bývalý partner mluví o jiných věcech, které s dětmi nesouvisejí, můžete se omluvit.
- Vyhněte se každodennímu posílání více textových zpráv o svých dětech. Můžete se uchýlit k jednomu textu, který bude jasný a stručný, takže pravděpodobnost hádek bude menší nebo dokonce žádná. I když komunikace může být minimální, ujistěte se, že se při rozhodování o dětech vzájemně informujete.
- Nenuťte děti předávat zprávy v případě, že je potřeba o něčem mluvit nebo diskutovat, měli byste to říct sami. Děti nemusí vědět o negativních vztazích, které mezi rodiči existují.
- Buďte klidní a vyrovnaní. Při jednání s toxickým bývalým partnerem není snadné ovládat své emoce a budou chvíle, kdy můžete být rozčilení a naštvaní. Vždy je lepší reagovat pomalu a po zralé úvaze, než prudce reagovat.
- Pochopte cyklus chování. Je lepší sledovat vzorce chování v komunikaci a zkontrolovat, zda v sobě při komunikaci s toxickým bývalým nemá prvek strachu. Prozkoumejte své obavy a zjistěte, jak je můžete změnit. Nedostávejte se do vzorce vzájemné pomsty, protože to může negativně ovlivnit pohled dětí na život a společnost.
- Podívejte se na aplikace pro společné rodičovství. Mohlo by vám to pomoci udržet vztah s vaším toxickým bývalým partnerem. Dobře fungují, pokud jde o správu společných financí vašich dětí, soudní příkazy, ukládání účtenek a komunikaci mezi vámi dvěma.
- Ujasněte si podmínky, aby později nedocházelo k nejasnostem při řešení školních mimoškolních aktivit, plánování školního kalendáře a dalších činností tak, aby probíhaly hladce.
- Nestresujte se věcmi, které nemáte pod kontrolou. Když se soustředíte na věci, které máte pod kontrolou, snadno se vám bude dařit lépe. Udělejte si seznam věcí, které můžete kontrolovat a udělat, aniž byste si způsobili nepříjemnosti.
- Ujistěte se, že pravidla v obou komorách jsou podobná. Je to hlavně proto, že pro děti bude jednodušší, když budou mít oba domy jednotná pravidla a nebudou se muset přizpůsobovat při trávení času v obou domech.
- Dovolte, aby komunikace mezi vámi a vašimi dětmi byla otevřená. Buďte k nim otevření a neustále s nimi mluvte, aby věděly, co se děje.
Je lepší používat zdravé techniky společného rodičovství, aby děti vyrůstaly duševně, emocionálně a fyzicky zdravé. Osobní nesympatie, nenávist a názorové rozdíly by neměly zasahovat do výchovy vašich dětí, protože mohou ovlivnit jejich chování a mentalitu v pozdějších fázích života. Je nezbytně nutné, abyste měli pevné vztahy se členy své rodiny, protože to může ovlivnit chování vašeho dítěte ve značné míře více než toxický bývalý partner.
Po rozvodu je důležité pokračovat v životě pozitivním a zdravým způsobem, což je možné pouze tehdy, pokud se svým bývalým partnerem sdílíte zdravou rovnici, pokud jde o společné rodičovství, ať už je jakkoli toxické. Výše uvedené tipy vám mohou poskytnout lepší přehled o tom, jak čelit výzvám společného rodičovství s toxickým bývalým partnerem, a umožní vám lépe si uvědomit situaci a řešit ji s vyzrálostí.
Myslím, že jsme se s vámi podělili o to, jak zvládnout domácnost a děti při společném rodičovství s toxickým bývalým partnerem. Pokud máte nějaké návrhy, můžete se o ně s námi podělit.