Stručný průvodce starým městem Nice
Staré město Nice spojuje životní styl Riviéry s historií a místní kulturou. Přinášíme vám stručného průvodce po jeho rušných uličkách.
Eklektická architektura a kosmopolitní atmosféra jsou nejvýraznějšími znaky Nice, které mu pomohly získat status původního zimního letoviska Riviéry zapsaného na seznamu UNESCO. Staré město však zůstalo těmito proměnami z 19. století většinou nedotčeno. Vieille ville nabízí pohledy na místní kulturu předcházející turismu spolu s řadou atrakcí pro moderní návštěvníky. Noční život, regionální kuchyně, muzea a tradiční řemesla – to jsou některé z atrakcí, které stojí za to vyhledat při procházení úzkými uličkami a půvabnými náměstími.
Než Nice v roce 1860 připadlo Francii, bylo dlouho spojováno se sousedními italskými regiony. V římských dobách bylo součástí Ligurie a ve středověku bylo spojencem Pisy a Janova. V roce 1388 začalo město dlouhodobě (i když s přestávkami) spolupracovat se Savojským rodem. Toto dědictví je dodnes patrné ve starém městě, které se vyznačuje kulturními a architektonickými rysy, jež se v žádném jiném francouzském městě nevyskytují.
Kam se podívat
Náměstí Place Massena z 19. století, dlážděné kostkovaným mramorem a lemované portiky, je elegantním vstupním bodem do starého města. Kontrast mezi oběma městskými prostředími je docela dramatický. Během několika okamžiků po opuštění náměstí na návštěvníky čeká spleť úzkých uliček, které vybízejí k tomu, aby tam zašli a na každé křižovatce si vybrali, zda se vydají rušnější uličkou, nebo tou odlehlejší.
V Porte Fausee (Falešné bráně) nacházející se podél bulváru Jeana Jaurèse se snoubí prvky nové a staré Nice. Barevné mramory a pozlacené klenby zdobí toto dvouramenné schodiště, symbolické a hmotné spojení mezi „dvěma městy“. V kašně, která je jeho součástí, prý místní řezníci oplachovali své zboží v dobách, kdy se to tu jatkami jen hemžilo. Chcete-li do těch časů nahlédnout, podívejte se na starou ceduli dnes již zaniklého obchodu s dršťkami poblíž.
Úzká ulice Francis Gallo spojuje bránu s náměstím Place Rossetti. Na náměstí se kolem malé kašny s výhledem na katedrálu Cathédrale Sainte-Réparate rozkládají sluncem políbené stolky kaváren a restaurací. Barokní fasáda katedrály je ozvěnou římských kostelů ze 17. století, zatímco její bohatě zdobené interiéry jsou vyvedeny v janovském stylu.
K dalším pozoruhodným příkladům barokní architektury v Nice patří klášter v turínském stylu Èglise du Gesù a typicky janovský palác Palais Lascaris, v němž se nachází působivá sbírka uměleckých děl, látek, dobového nábytku a více než 500 hudebních nástrojů. Palác stojí na Rue Droite, jedné z hlavních tepen starého města. Kdysi tudy vedla místní solná cesta, postupně se stala známou díky uměleckým galeriím. Mezi nimi Galerie Ferrero otevřená v roce 1954, která se stala referenčním bodem pro místní umělce, jako byli Klein, Arman a César.
Tito umělci patřili k předním představitelům nového realismu, jehož domovskou základnou se v 60. letech stala Nice. Vztah mezi tímto hnutím a americkým pop-artem důkladně zkoumá Muzeum moderního a současného umění (MAMAC), které sídlí v působivém komplexu inspirovaném neoklasicistními principy. Novější uměleckou institucí je Musée de la Photographie Charles Nègre, jehož nejnovější výstavy zahrnují Vincenta Muniera, Nicka Knighta a Sebastião Salgada.
Mezi další památky, které stojí za to navštívit, patří zajímavý reliéf Adama a Evy (8 Rue de la Poissonnerie) a Kateřiny Ségurane (2 Pl. Saint-Augustin), lidové hrdinky, která údajně vedla obranu proti francouzsko-tureckému obléhání v roce 1543. Honosný palác Palais de la Préfcture na Cours Saleya byl kdysi palácem savojských vévodů. Vyjděte po úzkých schodech na věž St Francois a odměnou vám bude výhled na město ze střechy. Pro ještě širší rozhled vystoupejte na kopec, kde město vzniklo, la colline du Château, kde se nachází park, vodopád, archeologické naleziště a belvedér s nádherným výhledem na Riviéru.
Tržiště a nakupování
Navzdory zjevnému turistickému poslání Nice hrají nudné obchody se suvenýry ve starém městě druhé housle před místními nezávislými butiky a dílnami. Vydejte se do Tresors Publics (11 Rue du Pont Vieux), kde najdete tradiční dárky od hraček a psacích potřeb až po nádobí, nebo do Maison Auer (7 Rue Saint-François de Paule), kde se nachází říše snů o čokoládě a cukrovinkách. Chcete-li se ponořit do historického vinného sklepa, vyzkoušejte Caves Bianchi (7 Rue Raoul Bosio) nebo Cave Capiroglio (16 Rue de la Préfecture).
Při procházce po městě můžete objevit mnoho dalších nákupních možností. Podél ulice Pairoliere, mezi jejíž obyvatele patří pražírna, prodejna sýrů a řada místních řeznictví, je nabídka obzvláště bohatá. Na úpatí této úzké ulice se na náměstí Place Saint-François nachází rybí trh a bývalá radnice.
Rybí trh je malý, ale stojí za zastávku, protože se nachází v části města, která kdysi patřila františkánským mnichům. Intenzivnější zážitek z trhu vás však čeká na náměstí Cours Saleya. Tento každodenní trh zahrnuje květiny, produkty a řemeslné výrobky a oslavuje místní obchodníky ve svátku vůní a barev. Každé pondělí ustupují běžné stánky prodejcům starožitností a second-handu. Obzvlášť oblíbený je stánek Chez Thérésa, kde se podává čerstvě upečená socca.
Socca, palačinka z cizrnové mouky posypaná pepřem, je ztělesněním kulturních vazeb mezi Nice a sousední Ligurií (kde se tato pečená pochoutka jmenuje farinata). K dalším společným pokrmům s ligurskou kuchyní patří zeleninové koláče, petit farcis (plněná zelenina), panisse a pissaladière (cibulový koláč), zatímco šťavnaté daube (dušené hovězí maso na víně) vychází z provensálských tradic. Mezi další speciality patří salát Nicoise, noky merda de can („psí bobky“ – ne doslova), pan bagnat a tourte de blatte (sladký koláč z mangoldu). Chcete-li je všechny ochutnat, hledejte před kavárnami a restauracemi označení „Cuisine Nissarde“, které potvrzuje, že se zde používají místní produkty a tradiční recepty.
Jídlo a pití
Restaurace Lu Fran Calin (5 Rue Francis Gallo), kterou si pochvalují místní i turisté, propaguje neokázalý přístup k regionální kuchyni. Ti, kdo sem zavítají poprvé, by si neměli nechat ujít bohatou nabídku předkrmů: kompletní seznámení s místními základními pokrmy, jako je panisse, socca, cizrnový salát, plněná zelenina a další. Oblíbenou variantou je také dušené hovězí maso marinované ve víně (daube) s noky, i když na jídelním lístku je spousta dalších pokrmů, na které se můžete nechat zlákat. Interiéry nabízejí atmosféru moderního hostince, kde výzdoba kývne na starou Nice. Venkovní posezení se nachází vedle katedrály s výhledem na náměstí Place Rossetti. Po jídle si dejte tourte de blatte, abyste zažili opravdový nicejský zážitek.
Restaurace Acchiardo (38 Rue Droite), která je v rukou stejné rodiny již po čtyři generace, je další jistotou, pokud jde o místní kuchyni připravovanou podle pravidel. Šéfkuchařka Virginie připravuje stejná jídla jako její prababička, která restauraci otevřela v roce 1927, zatímco její bratři Jean-François a Raphaël mají na starosti podlahu. Na jídelním lístku najdete širokou škálu certifikovaných klasických pokrmů Nicoise a denně se střídající speciality. Víno se již nevyrábí přímo v podniku, jako tomu bylo dříve, ale vynikající výběr lahví odpovídá tradici domu. Původní sudy z dob výroby vína vystavené v jedné z místností vytvářejí obzvláště okouzlující prostředí. Restaurace je o víkendech zavřená.
Socca je ve staré Nice natolik oblíbená, že vyzkoušet různé varianty je možná to nejlepší řešení. Tu, kterou připravují v restauraci Chez Thérésa (28 Rue Droite), byste si neměli nechat ujít. Nádherná pec na dřevo promění směs vody a cizrnové mouky ve zlatohnědou placku, tenkou a křupavou, jak má být. K dostání jsou i další místní pochoutky, jako jsou koláče a pizzy, ideální pro rychlou svačinu nebo polední pauzu. Na nedaleký trh Cours Saleya jezdí sem a tam malý vozík, který nepřetržitě rozváží horkou soccu do stánku obchodu. Historie restaurace Chez Thérésa sahá až do roku 1925.
Sentimi (2-4 Pl. Garibaldi) je italská restaurace s ligurským nádechem. Nabídka sýrové focaccie je inspirována městečkem Recco (asi 200 km východně podél pobřeží) a zahrnuje jak klasickou obyčejnou verzi, tak i lákavé variace. Na jídelním lístku nechybí ani Trofie al pesto a ryby v ligurském stylu, pizza a speciality z dalších italských regionů. Pečlivě vybrané suroviny hosty zavedou na kulinářskou cestu napříč Itálií, od oliv Taggiasca po pistácie Bronte. V jedné z místností se v rámci elegantně zařízených interiérů skvěle vyjímá olivovník, zatímco venkovní stoly na prosluněném náměstí Garibaldi tvoří kulisu.
Les Folies d’Edmonde (16 Rue Benoît Bunico) nabízí rafinované, ale neokázalé koktejly v centru starého města. Retro nábytek a světlé barvy propůjčují interiéru nenucený styl, zatímco klenutý kamenný strop v přízemí vytváří intimní a útulnou atmosféru. Seznam signature koktejlů je dobře vyvážený, má sklony k ovocným tónům, aniž by se vyhýbal stylovému a sofistikovanému nádechu. K dispozici je kurátorsky sestavený výběr regionálních vín, která se párují s talíři sýrů a uzenin. Příležitostně se zde pořádají akce, včetně živé hudby, stand-upu, drag show a burlesky.
Kde se můžete ubytovat
Hotel Windsor Jungle Art Hotel (11 Rue Dalpozzo), který má v Nice dlouhou tradici, se věnuje současnému umění již od roku 1987. Jedná se o trvalý projekt, který se každoročně obnovuje a v němž se střídají významní umělci, kteří svými díly nově ztvárňují společné prostory. Hosté, kteří se rozhodnou pro „umělecký pokoj“, se ponoří do skutečné umělecké instalace, zatímco k dispozici jsou i tradičnější „freskové pokoje“. V hotelu se konají dočasné výstavy a na konci podzimu také každoroční mezinárodní festival videoartu (OVNi, Objectif Vidéo Nice). Zahrada, doplněná malým bazénem, je svatyní inspirovanou tropickým prostředím v srdci Nice, pouhých deset minut chůze od starého města.
Tropická tématika se objevuje také v hotelu Palm (8 Rue Maccarani). Teplé pastelové barvy a promyšlený design vytvářejí relaxační změnu městského prostředí, kterou umocňují organické materiály. Některé dvoulůžkové pokoje mají terasu o rozloze 40 m2 s kokosovými palmami a palmami, zatímco apartmá v nejvyšším patře se pyšní dvěma samostatnými terasami. V baru se podává bohatý výběr mezinárodního rumu. Tento mladý butikový hotel, otevřený v roce 2020, se nachází několik metrů od promenády i náměstí Place Massena.
L’Abeille (4 Rue Bonaparte) se nachází přímo na okraji starého města a nabízí butikové apartmány kombinující moderní design a udržitelnou architekturu. V devíti z nich se mohou ubytovat dva až čtyři hosté. Každý apartmán se vyznačuje jedinečným stylem a uspořádáním a nabízí řadu atmosférických možností. Zahrada je skrytým klenotem historie Nice: jelikož Napoleon pobýval v roce 1794 v sousedství, říká se, že se zde scházel s dcerou svého hostitele (prý musel nejednou přeskočit plot, aby ho nechytili). Od té doby je tento prostor o rozloze 700 m2 známý jako Bonapartova zahrada a přístup do něj mají výhradně hosté L’Abeille.