12 nejlepších míst, která musíte navštívit na Tchaj-wanu
Vzrušující města, svěží hory, příjemní a laskaví lidé a vynikající služby. Představte si Tchaj-wan jako snadný úvod do Orientu.
Možná jste už slyšeli o Tchaj-wanu nebo alespoň o slovním spojení „made in Taiwan“, které se objevuje na elektronických výrobcích. Země je také známá jako Čínská republika (ROC), takže jste možná přemýšleli, zda je tento ostrovní stát čínský nebo tchajwanský. Možná je to obojí; více než 95 % obyvatelstva tvoří etničtí Číňané.
Není žádným tajemstvím, že by Čína ráda získala tento tenký pás ostrovů u svého jihovýchodního pobřeží zpět. Zatím však zůstává samostatnou zemí, jejíž kultura je příjemnou směsicí čínské a japonské.
Na západě, kde žije většina z 23 milionů obyvatel, je krajina rovinatá, ve východních dvou třetinách je vysokohorská země rájem turistů s nádhernými lesy, skalami a potoky, které pokrývají hory jako pestrá mozaika nejlepších uměleckých děl přírody.
Možná nastal čas zvážit návštěvu tohoto mírného národa se zálibou ve vynikajícím servisu, bublinkovém čaji a hojností motorkářů, selfie fotografů a obchodů 7-Eleven na každém kroku.
A co je nejlepší, mnoho nápisů a jídelních lístků je v angličtině a cizinci se zde cítí velmi vítáni. Tchaj-wan berte jako snadný úvod do Orientu.
1. Taipei 101, čtvrť Xinyi
Nejlepší je začít v hlavním městě Tchaj-peji a navštívit budovu Tchaj-pej 101. Pak se svezte superrychlým výtahem, který je nejrychlejší na světě – uvádí to i tabulka Guinnessova světového rekordu – a který vyjede do 89. patra za 37 sekund. Kdysi se Tchaj-pej 101 pyšnila titulem nejvyšší budovy na světě, ale před sedmi novými budovami o něj přišla. Přesto se jedná o dominantní budovu, jejíž 101 pater se tyčí nad městem.
V pěti podzemních podlažích a 101 nadzemních podlažích jsou k dispozici špičkové obchody a restaurace a v neposlední řadě nádherný výhled z observatoře v jejím zenitu.
V době mé návštěvy byla mlha, ale když se mlha posunula, tu a tam jsem mohl rozeznat mrakodrapy a zvláštní šmouhy barevných střech. Na okraji města se nad mraky tyčí bujné pohoří Čtyř šelem – slona, tygra, levharta a lva.
Tchaj-pej 101 je vysoká 1670 stop a v jádru budovy se nachází mohutná zlatá koule Tuned Mass Damper a stojí za to se na ni podívat. Jejím úkolem je zabránit jakémukoli zakolísání v případě, že by hrozilo tornádo nebo zemětřesení, které by rozmetalo zemi.
2. Pamětní síň Chiang Kai-Shek, okres Zhongzheng
Jako turista jsem určitě musel vidět střídání stráží v Chiang Kai-Shek pamětní síni na náměstí Svobody. Je to přece národní památník generalissima Chiang Kai-Shek, bývalého prezidenta Čínské republiky. Budova vypadá oslnivě se dvěma vrstvami královsky modré taškové střechy a zářivě bílými mramorovými stěnami – barvami, které evokují státní znak – uprostřed udržovaných zahrad. K bronzovým dveřím sálu o rozloze 15 000 m2 vede 89 schodů – tolik let bývalý prezident zemřel. Jako na uvítanou je zde obří bronzová socha samotného Chiang Kai-Shek.
Po obou stranách stojí bíle oděný strážný, vysoký a nehybný. V celou hodinu – mezi 9. a 17. hodinou – se pak koná obřad střídání stráží. Tato podívaná má krásnou choreografii, je podmanivá a téměř hraničí s ladným tancem.
Na pomníku se nacházejí další dvě budovy. Vpravo je to budova opery a vlevo významné divadlo. Měl jsem štěstí a sledoval jsem, jak taneční tým nacvičuje pod širým nebem svou sestavu na představení, které se konalo ten večer.
3. Národní Palace Museum
Národní palácové muzeum, rozlehlá budova ve čtvrti Shillin v Tchaj-peji, je bezpochyby prvotřídní uměleckou galerií. Je domovem 700 000 kusů úžasných buddhistických soch, nefritových artefaktů, keramiky, kovových výrobků a kuriozit, které sem byly přivezeny ze Zakázaného města v Pekingu.
Společně zobrazují historii trvající 8 000 let, včetně císařských pokladů uchovávaných generacemi císařů. Pokud máte dostatečnou výdrž, vyhraďte si na prohlídku přibližně tři hodiny.
V areálu se můžete občerstvit v restauraci Silks Palace, která nabízí nádobí a příbory ve tvaru některých artefaktů.
4. Banka Lungshan Temple, Wanhua
Jedná se o slavný chrám, kde se místní obyvatelé modlí ke Guanshiyin Buddovi a dalším božstvům. Uctívači zde svorně zpívají a zvuk je téměř duchovní a zápal je hmatatelný. Byl postaven v roce 1738 a byl místem uctívání, kde se mohli scházet první čínští osadníci. Dnes se v něm snoubí buddhismus, taoismus a konfuciánská víra.
5. Noční trhy
Stále častěji jsou v oblibě noční trhy. Největší je noční trh Shilin, který se rovněž nachází ve čtvrti Shillin, ale je jich tu hned několik a většina z nich je vyhledávána kvůli zážitku z pouličního jídla – ne ledajakého pouličního jídla; jde o nudle, smradlavé tofu, oblíbenou pochoutku Tchajwanců, knedlíčky, hluboce plněné boa buchty, kuřecí nohy, chobotnice a další exotické části zvířat. Absolutně nic nepřijde nazmar.
6. Oblast Dadaocheng
Toto přístavní město je nejstarší čtvrtí Tchaj-peje, ale turisté ji často opomíjejí, přesto stojí za prohlídku, a to od přístaviště a pak po nejzajímavější hlavní ulici Dihau Street. Je to příležitost získat přehled o každodenním životě Tchajwanců a prohlédnout si obchody s nesčetným množstvím bylinek, místních suvenýrů, obchody s oblečením na míru, kavárny a restaurace sídlící v opravených budovách.
Zastavte se v chrámu boha města Xia-Hai, kde návštěvníkům žehnají prosperitou a mírem. Venku stojí velká kadidelnice. Mnozí u hořáku postávají a modlí se k bohu nebes opět s prosbou o dobré zdraví nebo nalezení spřízněné duše.
Čaj je na Tchaj-wanu oblíbený a je tak daleko od stavitelské sorty, jak jen to jde, zejména v kavárně a baru Le Zinc, která sídlí v budově z počátku 20. století v obchodě s keramikou ArtYard na ulici Dihua 67. Rituál začíná výběrem aroma z přibližně 30 dostupných.
7. Stezka soutěskou Taroko – řeka Shakadang
Tchaj-wan je bohatý na přírodní zajímavosti a má devět národních parků. Pro mě je vrcholem národního parku národní park Taroko. Je to obrovské území rozkládající se na území obce Taichung, okresu Nantou a okresu Hualien, a protože jsem měl jen odpoledne, vybral jsem si nenáročnou pěší trasu Shakadang River Trail.
Ty průzračně modré rychle tekoucí řeky lemované skalami a rozložitými lesy jsou tak malebné, že by mohly projít jako obraz. Když na chvíli zavřete oči, slyšíte zvukovou kulisu kvákajících žab, jako jsou žáby Swinhoe, a zpěv ptáků, jako je vodní pták Plumbeous, kteří se zdržují na říčním dně.
Stezka Shakadang prochází domorodou rezervací a některé její části jsou stále obhospodařovány domorodými příslušníky kmene Tarok. Ti tuto stezku využívají k přepravě svého zboží a občas je na ní docela tlačenice.
8. Restaurace Taroko
Jediná restaurace v národním parku se nachází v hotelu ve vesnici Taroko, který provozují příslušníci kmene Taroko. Na stěnách jsou obrazy kmenů namalované nebo s vytetovanými regáliemi na tvářích a jídla tarocké kuchyně podávají číšníci v krojích.
Stravovací návyky jsou trochu neobvyklé. “ Atraktivní jáhlové víno“ je příloha, která spočívá v “ políbení prasete“, což je ve skutečnosti pití zkvašeného jáhlového vína skrze rypák keramického prasete. Jako hlavní jídlo si můžete objednat třeba pečenou tilapii (rybu) se sójovou omáčkou podávanou s lepkavou rýží a fermentovanou zeleninou. A jako dezert třeba fazolovou polévku.
9. Geopark Yehliu, Wanli
Někdy se krajina může doslova vyřezat do něčeho krásného a dokonce napodobit život. To je případ geoparku Yehliu, mysu táhnoucího se 1700 metrů od města Wanli do moře. Je to směsice skalních tvarů v odstínech hnědé a hnědé barvy, které vznikaly tisíce let geologických pohybů.
10. Ximending, okres Wanhua
Ximending je pěší nákupní zóna ve čtvrti Wanhua v Tchaj-peji, kterou obsluhuje velmi rušná stanice metra Ximen MRT. Po klidu tchajwanské přírody je Ximending ohromující. Celé místo tu na vás pomrkává blikajícími billboardy a obřími šipkami ukazujícími cestu. Jsou tu pouliční baviči, kluby, restaurace a chytré obchody, které na vás volají, když procházíte kolem, zatímco selfie fotografové se náhle zastaví, aby zapózovali.
V Ximendingu se nachází největší LBGTQ čtvrť v Tchaj-peji, takže bary jsou obsazené každou noc v týdnu a všechny mají štědré Happy Hours.
11. Stará ulice Jiufen
Staré zlatokopecké městečko Ťiou-fen, přímořská horská oblast v Ruifangu, bývá často plné turistů, ale nevyhýbejte se jim. Stará ulice Jioufen je barevná, živá a velmi svérázná.
Strmé schody nahoru zdobí oranžové lucerny a nahoře vás odmění pestrobarevné obchůdky se suvenýry a keramikou, čerstvě vyrobené pouliční jídlo, čajovny, restaurace a spousta klikatých uliček, které můžete prozkoumat a ochutnat místní dobroty.
Před nosem mi zdarma zamávali čerstvě připraveným vzorkem vařeného kořene taro (zelenina), a přestože mi jeho žvýkavá struktura a sladkost chutnala, nezdržovala jsem se, protože mě čekal oběd v čajovně Taiwan Sweet Potato Teahouse. Později jsem si koupila burákovou zmrzlinu burrito, která mi dodala energii při procházení uličkami.
12. Sirné prameny Yangmingshan
Geologie na Tchaj-wanu se stále rozvíjí a tentokrát to byly sirné prameny sopečné skupiny Datun. Sopečná činnost vedla ke vzniku geotermálního tepla, které následně vytvořilo několik horkých pramenů, a to hned ve čtyřech oblastech: Yangmingshan, Beitou, Guanziling a Sichongxi.