Kde v Evropě reálně hrozí, že se stanete obětí kapsáře?
Vysněná dovolená se může snadno proměnit v noční můru, pokud se stanete obětí kapsářů. A jsou to právě turisté, kteří patří mezi ty nejzranitelnější cíle. Proč? Snadno se zahledí do krásy památek a zapomínají si hlídat cennosti, které nenechavce velmi lákají.
Podle britských novin Daily Star se experti na cestovní ruch shodují na deseti nejrizikovějších zemích, co se kapsářských útoků týče:
- Itálie
- Francie
- Španělsko
- Německo
- Nizozemsko
- Portugalsko
- Turecko
- Řecko
- Polsko
- Irsko
Mezi nejhorší destinace v tomto ohledu patří Řím, Neapol a Milán v Itálii. Velký pozor si dejte především u Fontány di Trevi, která je mezi kapsáři obzvlášť oblíbená. V žebříčku následuje Francie s notoricky známou Eiffelovou věží a Španělsko s Barcelonou a rušnou ulicí Las Ramblas.
Jak se proti kapsářům chránit?
Dodržováním několika jednoduchých pravidel můžete výrazně snížit riziko, že se stanete obětí kapsářů:
- Mějte své věci pod podhledem. Batohy a kabelky noste vždy před sebou a nenechávejte je bez dozoru. Cennosti, jako jsou peníze, doklady a mobilní telefony, mějte u sebe v kapsách s uzávěrem, ideálně v opasku na peníze.
- Všímejte si podezřelých osob, které se k vám příliš přibližují, a dávejte si pozor na tzv. odváděcí manévry.
- Nedělejte ze sebe snadný cíl. Nenoste s sebou velké sumy hotovosti a snažte se vypadat nenápadně.
- Využívejte bezpečnostní schránky. V hotelu si cennosti a hotovost, které zrovna nepotřebujete, uložte do bezpečnostní schránky.
- Než se vydáte do dané destinace, zjistěte si o ní co nejvíce informací. Tedy včetně míry kriminality a typických triků kapsářů v dané oblasti.