Nepodceňujte význam motivačního dopisu!
Komerční článek
Články o tom, jak napsat životopis, se to na internetu jen hemží. Uchazeči o práci se ho snaží vypilovat do detailů a často netuší, že personalista jako první uvidí motivační dopis. Právě tím je nutné zaujmout a přimět potenciálního zaměstnavatele, aby vás pozval na pohovor.
Forma a struktura
Tak jako mnoho oficiálních dokumentů, i motivační dopis by měl zachovávat určitou strukturu. Úvod začíná formálním oslovením, kdy se doporučuje uvést konkrétní jméno, a pokračuje vysvětlením, o jakou pozici se ucházíte a kde jste nabídku našli. Můžete doplnit také, co přesně vás na daném místě zaujalo. Hlavní obsah motivačního dopisu slouží k jedinému účelu: dokázat, že právě vy jste tím nejlepším kandidátem. Zde máte prostor pohovořit o svých odborných schopnostech a zkušenostech, upozornit na to, jakým přínosem můžete pro společnost být. Závěr je opět formální a může obsahovat naději na setkání při pohovoru.
Čím se liší od životopisu?
Podali jste výpověď z pracovního poměru a přemýšlíte, jak správně oslovit budoucího zaměstnavatele? Zatímco životopis by měl stručně a přehledně uvádět výčet vašich dosavadních pracovních pozic, studijních výsledků, stáží, získaných diplomů, oprávnění a certifikátů, motivační dopis je způsobem, jak oslovit potenciálního zaměstnavatele. Jeho prostřednictvím jej chcete přimět, aby si váš životopis prostudoval. Nereplikujte proto informace a nebojte se být emotivní, vysvětlit důvody vašeho zájmu, případně vyjádřit, že se těšíte na osobní setkání. Posíláte-li žádost o pracovní místo emailem, životopis by měl tvořit přílohu, avšak motivační dopis je lepší vložit přímo do těla e-mailu.
Několik tipů
Jaký motivační dopis zaujme? Stručný, přehledný a zajímavý. Takový, na kterém je patrné, že uchazeč skutečně disponuje potřebnými schopnostmi a současně má o práci opravdový zájem. Proto radíme: nekopírujte identický motivační dopis do několika zaměstnání, o něž se ucházíte. Buďte originální. Co se týče délky, dva odstavce nabité informacemi úplně postačí, rozhodně však nepřekračujte 1 normostranu. Dejte si pozor i na stylistiku a gramatické chyby – chcete přece udělat ten správný dojem. Pokud si nejste jisti správnými formulacemi, nastudujte si na některé ze spolehlivých stránek, jak napsat motivační dopis.