Bolí vás hlava z pigmentových skvrn? Nedávejte jim letos šanci!

Adam Valový
27. dubna 2020
3 minuty čtení

Prosluněné počasí nás doslova vybízí, abychom nachytali první teplé sluneční paprsky a nechali je, aby bílé pokožce propůjčily bronzový nádech. Ale jak k tomu přijdou lidé, kterým se na kůži po prvním delším kontaktu se sluncem objeví pigmentové skvrny? Pokud vám hyperpigmentace ztrpčuje život a trávíte kvůli ní většinu času doma, máme pro vás dobrou zprávu. Stačí dodržovat základní pravidla a vaše pleť bude stále krásná a bez flíčků.

Hyperpigmentace se týká značné části populace. Podle odborníků jde dokonce o jeden z nejčastějších kosmetických problémů. A právě proto v drogerii narazíte na široké spektrum přípravků, které více či méně účinně pigmentové skvrny na obličeji, rukou i v jiných oblastech těla zakrývají. Většina těchto krémů a sér bohužel nenabízí řešení, jaké hledáte. Zdaleka nejefektivnější je prevence – ale než se před pigmentovými skvrnami začnete chránit, musíte přijít na skutečnou příčinu vzniku.

Proč se pigmentové skvrny tvoří?

Hlavní příčinou hyperpigmentace je působení UV paprsků. Skvrny se objevují především na pokožce, která je nějakým způsobem oslabená (podrážděná, zanícená…) a samovolně se vytratí až za několik měsíců. A pokud je pokožka vystavována intenzivnímu slunečnímu záření pravidelně, mohou přetrvávat i roky.

Příčinou tvorby pigmentových skvrn však může být i jiný faktor. Poměrně častým typem hyperpigmentace je melasma. Způsobují ji hormonální změny během dospívání, těhotenství nebo menopauzy, ale také dlouhodobý stres nebo spánkový deficit. Ve všech uvedených případech dochází k nadprodukci melaninu a jeho shlukování na různých místech kůže. Další a nikoliv poslední možností jsou pigmentové skvrny jako vzpomínka na cystické akné.

U mnoha lidí sehrává hlavní roli genetická výbava. Hyperpigmentace se týká zejména lidí s tmavší barvou pleti a vrozenými dispozicemi k nadprodukci melaninu. Pigmentové skvrny jim na kůži naskáčou mnohem rychleji, než je běžné.

Jak hyperpigmentaci předcházet?

Co se týče pigmentových skvrn způsobených UV zářením, při delším pobytu na slunci používejte kvalitní opalovací krém s vyšším faktorem. A bude-li to možné, snažte se v době nejsilnějšího slunečního svitu (tzn. v době mezi 11.-15. hod) pohybovat ve stínu.

Pokud se vám kůži nepodaří ochránit, nezoufejte. Vyzkoušejte tento denní krém na pigmentové skvrny od Biodermy a případně další příbuzné produkty z řady Pigmentbio. Krém s ochranným faktorem SPF 50 obsahuje patentovanou technologii LUMIREVEAL a výrazně pleť rozjasňuje, sjednocuje a zesvětluje. Vaše pokožka bude díky němu opět zářit a flíčky se vytratí mnohem rychleji, než kdybyste je nechali přirozeně vstřebat.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky