Benátky otevírají brány za poplatek: Začíná boj s davy turistů?

Adam Valový
25. dubna 2024
2 minuty čtení

Benátky se dnes zapsaly do historie jako první město na světě, které zavedlo poplatek pro jednodenní turisty. Poplatek, nazývaný „contributo di accesso“ (příspěvek na vstup), ve výši 5 eur (přibližně 5,40 USD) se týká všech turistů, kteří navštíví město mezi 8. a 16. hodinou, s výjimkou těch, kteří v Benátkách přenocují.

Cílem tohoto pilotního projektu, který potrvá do 14. července, je zmírnit dopady masového turismu na toto křehké město. Mnoho let se potýká s davy turistů, kteří zahlcují ulice, znečišťují kanály a zvedají ceny nemovitostí, což nutí obyvatele k odchodu.

První den přinesl smíšené pocity

První den pilotního projektu byl státním svátkem v Itálii, takže do Benátek dorazilo velké množství turistů. Podle úřadů se zaregistrovalo 82 000 lidí, ale z toho poplatek zaplatilo jen 7 266. Zbytek tvořili ti, kteří měli zaregistrovanou výjimku, jako jsou hoteloví hosté, dojíždějící a studenti.

Někteří Benátčané vyjádřili obavy, že poplatek promění jejich město v zábavní park a že registrace hostů bude příliš velká administrativní zátěž. Jiní zase kritizují, že systém nezavádí žádné limity pro počet turistů, kteří mohou město navštívit v jeden den.

Benátky hledají řešení přeplněnosti

Benátky nejsou v boji s dopady masového turismu samy. Podobný poplatek již zavedla španělská Barcelona a další města (např. Amsterdam a Praha) zvažují zavedení vlastních omezení.

Zda se pilotní projekt v Benátkách osvědčí, se teprve uvidí. Město bude v nadcházejících měsících shromažďovat data a hodnotit dopady poplatku na počet turistů, příjmy a celkovou spokojenost. Je zřejmé, že Benátky hledají řešení, jak zachovat svou krásu a jedinečnou atmosféru pro budoucí generace, a to i v době rostoucího turistického ruchu.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Evropa, Itálie,

Poslední aktualizace:  25. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky