Jídlo a pochoutky

Jak chutná dračí ovoce

Vyzkoušet něco nového může být někdy obávané. A když se to týká toho, co se vkládá do úst, každý chce být opatrný.

A to byl vždy případ dračího ovoce. Pokud jste ho někdy viděli, určitě byste chtěli vědět, jak chutná. Toto tropické ovoce zanechalo v mnohých zvědavost. Nejen svým neobvyklým názvem, ale i podivným vzhledem.

Zatímco někteří říkali, že má neuvěřitelnou chuť. Mnozí jiní s touto názorovou školou nesouhlasí.

Jak tedy dračí ovoce chutná?

Dračí ovoce má lehkou, mírně sladkou chuť. Často se přirovnává k chuti hrušky a melounu. Také se říká, že má konzistenci kiwi.

Ve zralém stavu je však mnohem chutnější než v nezralém. V nezralém stavu by mohlo chutnat jako nic. Jeho chuť je obvykle nevýrazná a kyselá. Zralé dračí ovoce má však mírně sladkou a sirupovitou chuť. Najít zralé dražé je však obvykle obtížné.

Člověk nedokáže říct, jak sladce dračí ovoce chutná. Chuť se může lišit podle individuálních preferencí. Pravdou je, že to, co může někomu chutnat úžasně, může jinému připadat příšerné.

Jaký je skutečný název dračího ovoce

Dračí ovoce, jak se mu říká, je původní název tohoto ovoce. Název dračí ovoce pochází z řeckých slov „hyle“ a „cereus“. Hyle znamená dřevnatý. Cereus naproti tomu znamená voskový. Někteří lidé se domnívají, že za název – dračí ovoce – může květ, který připomíná oheň.

V některých jiných zemích se však nazývá jinak. Středoameričané mu říkají „pitaya“. V Asii se mu říká „jahodová hruška“.

Existují různé druhy dračího ovoce

Zajímavé je, že se toto ovoce vyskytuje v různých odrůdách. Existuje bílý, červený a žlutý typ. Všechny tři mají podobnou chuť i vnější vzhled. A díky tomu je obtížné je identifikovat pouhým pohledem. Abyste poznali, o který druh se jedná, musíte ho rozříznout.

Nejčastěji se setkáte s bílými. Bylo však prokázáno, že mají nejhorší test. Červená odrůda má prý více chuti. Není však snadné ji najít.

Můžeme už mluvit o žlutém dračím ovoci? Tento druh má z ostatních dvou nejlepší testování. Žluté dračí ovoce se vyskytuje v Asii. Najdete ho však na každém asijském trhu v okolí.

Nejlepší způsoby, jak si vychutnat dračí ovoce

Dračí ovoce je velmi přizpůsobivý druh ovoce. Ovoce se konzumuje různými způsoby. A právě díky tomu je velmi příjemné. Každý může být s tímto ovocem kreativní a dosáhnout úžasného výsledku.

Proto se nijak neomezujte. Vyzkoušejte ho různými způsoby, abyste z tohoto ovoce získali to nejlepší. Můžete ho rozkrojit na polovinu a nabírat lžičkou. Případně ho můžete nakrájet na kostičky. To jsou prakticky obvyklé způsoby konzumace tohoto ovoce.

Dobrým způsobem, jak si toto ovoce vychutnat, je však jeho rozmixování. Ano, můžete ho rozmixovat s jogurtem a připravit si dobré koktejly. Můžete také získat šťávu a vychutnat si ji s kostkami ledu. Pokud jste rádi kreativnější, můžete ji přidat do receptu na zmrzlinu.

Úžasnou chuť má také po smíchání s medem. Také může být skvělou kombinací pro váš salát. Vsadím se, že už byste ji chtěli vyzkoušet.

Zdravé výhody dračího ovoce

Přírodní potraviny jsou obecně známé tím, že podporují zdraví prospěšné účinky. A dračí ovoce není výjimkou. Možná nepatříte mezi milovníky tohoto ovoce. Faktem ale je, že dračí ovoce je pro vaše zdraví neuvěřitelně prospěšné.

Ovoce je spojováno s léčbou některých onemocnění. A také je velmi doporučováno lékaři. Pojďme se v rychlosti podívat na některé jeho zdravé účinky.

Bohaté na vitamíny: 

Ovoce je obdařeno vitaminy C, B1, B2 a B3. Obsah vitaminu B3 snižuje hladinu cholesterolu. Také bylo prokázáno, že léčí kašel a astma. Pomáhá také zlepšovat činnost srdce.

Dračí ovoce je také dobrým zdrojem vitaminu C. Přínosy vitaminu C jsou nekonečné. Živiny vitaminu C pomáhají posilovat imunitu. To znamená, že pomáhá předcházet infekcím. Vitamin C také chrání tělo před volnými radikály.

Vitamin C je také nezbytný pro vstřebávání železa. Někteří odborníci tvrdí, že vitamin C je ideální pro podporu zdravého stárnutí. Také může předcházet některým typům rakoviny. A také srdečním onemocněním.

Vysoký obsah draslíku a vápníku:

Draslík a vápník pomáhají udržovat rovnováhu vody v těle. Studie také prokázaly, že draslík je vhodný pro pacienty s cukrovkou. Pomáhá chránit jejich srdce a ledviny. 

Beta-karoten:

Bylo zjištěno, že dračí ovoce obsahuje beta-karoten. A ten je prospěšný pro oči. Beta-karoten chrání oči před škodlivými radikály. Bylo také prokázáno, že dlouhodobě udržuje zdraví očí.

Tato živina také pomáhá předcházet svalové degeneraci. Zabraňuje také tvorbě šedého zákalu.

Nízký obsah kalorií / vysoký obsah vlákniny:

Dračí ovoce má přirozeně nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny. Tyto dvě vlastnosti jsou skvělé pro zdravé srdce. A také dobrý prostředek na hubnutí.

Pravidelná konzumace ovoce může urychlit proces hubnutí. Vláknina vás totiž dokáže zasytit na delší dobu. Tím vám pomáhá kontrolovat chuť k jídlu. Vláknina při dietě také pomáhá předcházet zácpě a syndromu dráždivého střeva.

Prebiotika jsou sacharidy, které vaše tělo nedokáže strávit. Není důvod k obavám, nejsou škodlivé. Umožňují růst zdravých bakterií ve vašem těle. Pomáhají vám vstřebávat vápník. Kromě toho prebiotika také urychlují kvašení potravin.

Přítomnost prebiotik v dračím ovoci prospívá vašim střevům. Udržuje zdravé buňky, které vystýlají vaše střeva. Hrají také aktivní roli v boji proti rakovině tlustého střeva. I když se stále provádějí další studie, které by to prokázaly. V neposlední řadě pomáhá kontrolovat a předcházet obezitě.

Kvalitní zdroj flavonoidů:

Flavonoidy jsou antioxidační pigmenty. V dračím ovoci jsou velmi zastoupeny. Pomáhají v boji proti některým druhům rakoviny. Podporují také zdravé srdce.

Flavonoidy hrají aktivní roli při snižování bolesti při artritidě. A také snižují riziko vzniku poruch, jako je Parkinsonova choroba. A konečně flavonoidy udržují zdravý mozek.

Je dračí ovoce dobré pro pleť a vlasy?

Dračí ovoce je také prospěšné pro pleť. V dávných dobách se toto ovoce používalo jako bylinná kúra na obličej. To se však v poslední době nezměnilo. 

Dračí ovoce má vysoký obsah antioxidantů a vitaminů. A pomáhá předcházet poškození pleti. Studie také ukazují, že by mohlo snížit riziko vzniku rakoviny kůže.

Studie tvrdí, že zpomaluje proces stárnutí. Díky tomu vypadáte mladší. Toho však dosáhnete pravidelným nanášením ovoce na obličej. K tomu slouží např:

  • Z jeho dužiny udělejte pastu.
  • Pravidelně ji nanášejte na obličej. A očekávejte úžasné výsledky.

Dračí ovoce je také nejlepším lékem na akné a spáleniny od slunce. Toho dosáhnete smícháním dračího ovoce s okurkovou šťávou a medem.

Dračí ovoce navíc pomáhá udržovat zdravé vlasy. Zlepšuje strukturu vlasů. Jediné, co musíte udělat, je nanést šťávu přímo na pokožku hlavy. Pomáhá také zvládnout poškození vlasů chemickými látkami.

Je dračí ovoce zdravé pro těhotné ženy?

Někoho by mohlo zajímat, zda mohou dračí ovoce užívat těhotné ženy. Odpověď na tuto otázku je jednoduchá – ano! Toto ovoce může jíst prakticky kdokoli. A těhotné ženy z toho nejsou vyloučeny.

Jeho vysoký obsah vitaminu B a kyseliny listové je pro těhotenství prospěšný. Jak jsme již uvedli, přínosy vitamínů jsou nekonečné. Vitamíny významně přispívají k otěhotnění. 

Proto je dračí ovoce prospěšné pro matku i dítě. Vitamin B pomáhá předcházet vrozeným postižením.

Některé příznaky obvykle provázejí těhotenství. Tyto příznaky mohou být někdy nepříjemné. Dračí ovoce však pomáhá některé z těchto příznaků zmírnit.

Dračí ovoce obsahuje také vápník. Vápník napomáhá vývoji kostí plodu. Přispívá tak ke zdravému těhotenství.

Zácpa je v těhotenství velmi častá. A tak potřebuje mírné projímadlo obsažené v ovoci. Bylo zjištěno, že zmírňuje těhotenskou zácpu.

Jaké jsou vedlejší účinky dračího ovoce 

Dračí ovoce je velmi bezpečné. Nemají žádné vedlejší účinky. U některých lidí se však po konzumaci ovoce mohou vyskytnout alergie. Přesto by vás to nemělo odradit od vyzkoušení tohoto ovoce.

Níže jsou uvedeny příznaky alergií spojených s dračím ovocem:

  • Otok v ústech, na rtech nebo na jazyku.
  • Pocit mravenčení nebo svědění.
  • Ztížené dýchání.
  • Pocit na zvracení nebo zvracení.
  • Nepříjemné pocity v trávicím systému.

Byly zaznamenány pouze dva případy alergie na toto ovoce. Tyto alergie se tedy vyskytují zřídka. Pokud si však alergie všimnete, měli byste ovoce přestat jíst. Pokud alergie přetrvávají, měli byste také zvážit návštěvu lékaře.

Tato rychle rostoucí plodina se vyskytuje v tropických oblastech po celém světě. Původně se pěstovala v jižním Mexiku, Jižní a Střední Americe. Komerčně se však pěstuje ve Vietnamu a jihovýchodní Asii. Podle historiků se do jižní Asie dostala na počátku 19. století.

Ačkoli historie ukazuje, že dračí ovoce se běžně vyskytuje v Asii, překvapivě si získalo oblibu po celém světě. A nejznámější je pro svou chuť podobnou kiwi a hrušce. Jeho chuť se však může lišit v závislosti na jeho zralosti (zralé nebo nezralé).

Dračí ovoce je zdravé a jedinečné ovoce. A je prokázáno, že je dobrou kombinací důležitých živin. Tyto živiny jsou prospěšné nejen pro orgány v těle. Je také dobré pro dobrou pleť a vlasovou terapii. A byly uznány jako léky na některé nemoci.

Další články

 10 zdravých potravin, které podporují hubnutí

Zlatý kořen zdraví: Kurkuma a její účinky na lidské zdraví

Zásady správného grilování hamburgerů

Jaké přínosy pro zdraví má heřmánek pravý

Co to je káva a kam se vydat za tou nejlepší?

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *