Zdroj obrázku: pixabay / stocksnap
Jídlo, které byste nikdy neměli jíst během letu
Přestože je letadlo perfektní dopravní prostředek, který nás rychle dopraví do vysněné destinace, není žádným tajemstvím, že během letu dostává organismus zabrat. Nízký tlak vzduchu, nízké teploty a snížená hladina kyslíku – to vše může mít negativní vliv na naše fyzické zdraví, nemluvě o stresu z cestování a narušeném spánku.
Nabízí se však prověřené způsoby, jak zmírnit některé nepříjemné vedlejší účinky létání. Odborníci na výživu se shodují, že existují určité potraviny a nápoje, kterým by se měli cetující před, během a po letu vyhýbat, aby tím podpořili optimální trávení a celkové pohodlí.
Proč se v letadle cítíme nafouklí?
„Naše trávení během letu nejvíce ovlivňuje tlak v kabině,“ vysvětluje vedoucí nutriční specialistka společnosti Holland & Barrett Ellie Birch. Mnoho lidí se v letadle trápí s nadýmáním a plynatostí právě kvůli souvislosti mezi nízkým tlakem vzduchu a plyny, které se v našem těle rozpínají.
„Můžete se cítit více nafouknutí nebo plynatí – představte si, že když vám v letadle zalehnou uši, tak ve vašich střevech se děje něco podobného,“ říká Ellie. „Jídlo podávané v letadlech je navíc obvykle ultra zpracované a má nízkou nutriční hodnotu. Bývá chudé na vlákninu a bohaté na cukr, sůl a konzervační látky, což může dále zhoršovat zažívací potíže.“
Co tedy jíst a pít během letu?
I když neexistuje univerzální rada ohledně stravování během letu, existuje několik věcí, které můžete udělat pro podporu svého trávicího systému v nestandardních podmínkách.
Pijte dostatek vody
Zvýšený příjem vody je důležitý, protože v letadlech je obvykle nižší vlhkost, která způsobuje dehydrataci. Ta může zhoršit nadýmání, únavu a bolesti hlavy. Snažte se proto pít dostatek vody před, během a po letu. Můžete si s sebou vzít prázdnou láhev a během cesty ji doplňovat. Cílem je vypít 1,5 litru vody denně.
Vyhýbejte se dehydratačním nápojům
Omezte konzumaci kofeinu, alkoholu a perlivých nápojů, které dehydratují a mohou zhoršovat trávicí potíže.
Jezte jen lehká a snadno stravitelná jídla
Před letem se vyhněte těžkým jídlům bohatým na sacharidy. Místo toho si dejte něco lehkého a bohatého na antioxidanty a komplexní sacharidy, jako je celozrnné pečivo. Pokud budete jíst jídlo v letadle, vezměte si s sebou svačinu bohatou na živiny, jako je ovoce, ořechy, semínka, hořká čokoláda, popcorn nebo ovesné placky.
Vyhněte se slaným jídlům
Nadměrná konzumace soli může zhoršit dehydrataci a vést k bolestem hlavy, únavě a mozkové mlze. Vybírejte si svačiny bez přidané soli a vyhýbejte se slaným jídlům před a během letu.
Omezte konzumaci ultra zpracovaných potravin
Mějte na paměti, že ultra zpracované potraviny bývají bohaté na sůl a naopak v nich nejsou téměř žádné živiny, což může způsobit trávicí potíže a ospalost. Pokud je to možné, vyhněte se jim a upřednostňujte čerstvé potraviny.
Dodržujte svůj obvyklý režim užívání doplňků stravy
Nezapomeňte si před cestou vzít své obvyklé doplňky stravy, které podporují celkové zdraví a pohodu.
Jak ještě můžete ulevit trávení během letu?
- Noste pohodlné oblečení. Těsný outfit může zhoršit nadýmání, proto si na cestu vyberte volnější kalhoty a oděv.
- Procházejte se po uličce. Když sedíte déle, trávení zpomaluje. Pravidelně vstávejte a procházejte se po uličce, abyste stimulovali peristaltiku střev.
- Zlehka cvičte. Jemné protahovací cviky na sedadle také pomáhají s trávením a k celkové psychické pohodě.
- Spěte. I kratší siesta během delšího letu zmírní stres z cesty, který má negativní vliv na trávení.
Cestování letadlem sice možná trochu rozhodí vaše trávící ústrojí, ale když trochu upravíte jídelníček a dodržíte výše uvedené tipy, snadno tím minimalizujete nepříjemné projevy a budete se během i po letu cítit lépe. Pamatujte, že základem je hydratace a lehké stravování.