Majoránka: Koření s pozitivním vlivem na zdraví

Lenka Němcová
7. září 2023
11 minut čtení

Majoránka je aromatická bylina, která se používá především jako koření v kuchyni. Má výraznou chuť a vůni, která připomíná směs máty a tymiánu. Majoránka se pěstuje v teplých oblastech po celém světě a je oblíbená v evropské, středomořské a mexické kuchyni. Může být použita čerstvá nebo sušená a často se používá k dochucení masa, omáček, polévek a salátů. Kromě toho má majoránka také léčivé účinky a může pomoci při trávicích problémech, bolestech hlavy a úzkosti.

Jak majoránka může pozitivně ovlivnit naše zdraví a jak ji můžeme začlenit do naší stravy

Majoránka má několik pozitivních účinků na naše zdraví, a to díky svým léčivým vlastnostem. Může pomoci při trávicích problémech, bolestech hlavy a migrénách, úzkosti a nespavosti. Dále může pomoci při nachlazení a rýmě. 

Majoránku můžeme začlenit do naší stravy několika způsoby. Můžeme ji použít jako koření při přípravě masa, omáček, polévek a salátů. Dále můžeme připravit čaj z majoránky, který má blahodárné účinky na naše zdraví. Čaj se připravuje ze sušené natě majoránky a může pomoci při nachlazení, rýmě a bolestech hlavy. Majoránku můžeme také použít k přípravě masti nebo vinného nálevu, které mají také léčivé účinky.

Krátký pohled na historii používání majoránky v kulinářství a tradiční medicíně

Historie používání majoránky sahá až do starověkého Řecka a Říma, kde byla používána jako koření a léčivá bylina. V tradiční medicíně se majoránka používala k léčbě trávicích problémů, bolestí hlavy a úzkosti. V Evropě se majoránka stala populární v 16. století a byla používána jako koření v mnoha pokrmech, včetně polévek, omáček a masitých jídel.

Dnes je majoránka stále oblíbená v kuchyni a používá se po celém světě. Kromě toho se stále používá v tradiční medicíně a někdy se používá k výrobě léčiv, která se používají v moderní medicíně. Majoránka má také léčivé účinky a může pomoci při trávicích problémech, bolestech hlavy a migrénách, úzkosti a nespavosti. Čaj z majoránky se používá k léčbě nachlazení, rýmy a bolestí hlavy a migrén.

Léčebné vlastnosti majoránky

Léčebné vlastnosti majoránky jsou založeny na jejích účinných látkách, zejména na obsahu těkavých olejů a flavonoidů. Shrnutí některých léčebných vlastností majoránky:

 • Tišící účinky na nervovou soustavu, což pomáhá při rozčilení, stresech a nespavosti.
 • Pomoc při trávicích problémech, jako jsou nadýmání, průjem a zácpa.
 • Pomoc při bolestech hlavy a migrénách.
 • Pomoc při nachlazení a rýmě.
 • Pomoc při menstruačních křečích a problémech s menstruací.
 • Pomoc při bolestech svalů a kloubů.
 • Podpora kardiovaskulárního zdraví.

Majoránka se může používat různými způsoby, včetně přípravy čaje, masti nebo vinného nálevu. Čaj z majoránky se používá k léčbě nachlazení, rýmy a bolestí hlavy a migrén. Mast z majoránky může pomoci při špatně hojících se ranách.

Hlavní účinné látky obsažené v majoránce jsou těkavé oleje a flavonoidy. Mezi hlavní těkavé oleje patří sabinen, terpinen, terpineol a cineol. Tyto oleje mají tišící účinky na nervovou soustavu a mohou pomoci při rozčilení, stresech a nespavosti. Flavonoidy mají protizánětlivé a antioxidační účinky a mohou pomoci při ochraně kardiovaskulárního zdraví. Dále obsahuje majoránka také kyselinu rozmarýnovou, která má antibakteriální účinky a může pomoci při léčbě infekcí.

Antimikrobiální účinky majoránky jsou založeny na obsahu těkavých olejů, které mají antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Tyto účinky mohou pomoci při léčbě infekcí a podpořit imunitní systém. Dále majoránka obsahuje flavonoidy, které mají protizánětlivé a antioxidační účinky a mohou pomoci při ochraně kardiovaskulárního zdraví. Kromě toho majoránka podporuje imunitní systém a pomáhá snižovat stres a úzkost. Může být použita jako koření v kuchyni nebo připravena jako čaj, který má tišící účinky na nervovou soustavu a může pomoci při nespavosti. Čaj z majoránky také může pomoci při nachlazení a rýmě.

Majoránka pro trávení:

Majoránka může pomoci s trávicími potížemi díky svým léčivým vlastnostem. Následující seznam shrnuje některé způsoby, jak majoránka může pomoci s trávicími potížemi:

 • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a povzbuzuje chuť k jídlu.
 • Působí proti nadýmání a uvolňuje křeče.
 • Pomáhá při trávicích problémech, jako jsou nadýmání, průjem a zácpa.
 • Může být použita jako koření v kuchyni nebo připravena jako čaj, který má tišící účinky na nervovou soustavu a může pomoci při nespavosti.

Majoránka se může používat různými způsoby, včetně přípravy čaje, masti nebo vinného nálevu. Čaj z majoránky se používá k léčbě nachlazení, rýmy a bolestí hlavy a migrén. Mast z majoránky může pomoci při špatně hojících se ranách.

Majoránka pro duševní zdraví:

Majoránka má relaxační a antistresové účinky díky svému tišícímu vlivu na nervovou soustavu.

Jak majoránka může pomoci s relaxací a snížením stresu?

 • Podporuje tvorbu žaludečních šťáv a povzbuzuje chuť k jídlu, což může pomoci snížit stres spojený s nedostatkem chuti k jídlu.
 • Má tišící účinky na nervovou soustavu a může pomoci při rozčilení, stresech a nespavosti.
 • Může být použita jako koření v kuchyni nebo připravena jako čaj, který má tišící účinky na nervovou soustavu a může pomoci při nespavosti.

Čaj z majoránky se také používá k léčbě nachlazení, rýmy a bolestí hlavy a migrén, což může pomoci snížit stres spojený s těmito zdravotními problémy.

Majoránka může pomoci s úzkostí a nespavostí díky svému tišícímu vlivu na nervovou soustavu. Může být použita jako koření v kuchyni nebo připravena jako čaj, který má tišící účinky na nervovou soustavu a může pomoci při nespavosti. Čaj z majoránky se také používá k léčbě nachlazení, rýmy a bolestí hlavy a migrén, což může pomoci snížit stres spojený s těmito zdravotními problémy. Majoránka také pomáhá při nervozitě a psychických obtížích, jako je úzkost či nespavost, migrény a bolesti hlavy.

Majoránka v kuchyni

Majoránka je výborné koření, které může být použito v mnoha různých pokrmech. Může být také použita k přípravě čaje, který má tišící účinky na nervovou soustavu a může pomoci při nespavosti.

Jak začlenit majoránku do každodenní stravy:

Zde je několik způsobů, jak začlenit majoránku do každodenní stravy:

 • Použijte majoránku jako koření při přípravě masa, omáček, polévek a salátů.
 • Přidejte majoránku do vašich oblíbených pokrmů, jako jsou bramborové placky, pizzy a těstoviny.
 • Připravte si majoránkový čaj. Do studené vody dejte několik stonků nebo lístků majoránky a přiveďte k varu. Nechte louhovat asi 5 minut a poté sceďte. Můžete přidat med nebo citron podle chuti.
 • Přidejte majoránku do vašich oblíbených smoothie nebo džusů.
 • Připravte si majoránkový olej. Smíchejte olivový olej s nasekanou majoránkou a nechte louhovat několik dní. Poté sceďte a použijte jako koření nebo při vaření.

Recepty:

Toto jsou čtyři recepty, ve kterých můžete využít majoránku, ať už jde o hlavní jídlo, omáčku, grilovaný pokrm nebo polévku. Majoránka přidává do těchto pokrmů aromatickou a chutnou chuť.

 1. Kuřecí rolády s majoránkou a šunkou:
  • Kuřecí prsa nakrájejte na plátky a lehce je naklepeme. Posolte, opepřete a posypejte majoránkou.
  • Na každý plátek položte plátek šunky a zaviněte kuřecí maso.
  • Rolády smažte na pánvi na rozpáleném oleji, dokud nejsou zlatě hnědé.
  • Podávejte s bramborovou kaší a zeleninovým salátem.
 2. Domácí rajčatová omáčka s majoránkou:
  • Vařte rajčata s cibulí, česnekem a olivovým olejem.
  • Přidejte čerstvou majoránku a vařte omáčku na mírném ohni, dokud nezhustne.
  • Omáčku podávejte s těstovinami a posypte strouhaným parmezánem.
 3. Grilovaný losos s citronem a majoránkou:
  • Lososové filety pokapejte olivovým olejem a posypte čerstvou majoránkou.
  • Zalijte citronovou šťávou a nechte marinovat asi 30 minut.
  • Grilujte losos na středně vysokém ohni asi 5 minut na každé straně, dokud není losos pevný a zlatě hnědý.
 4. Květáková polévka s majoránkou:
  • Na másle osmažte cibuli a česnek, přidejte nakrájený květák a vařte v kuřecím vývaru, dokud květák nezměkne.
  • Přidejte majoránku a vařte dalších 5 minut.
  • Polévu rozmixujte na hladkou konzistenci, přidejte smetanu na zjemnění a dochuťte solí a pepřem.

Možné kontraindikace

Majoránka je obecně považována za bezpečnou bylinu a nejsou známy žádné závažné vedlejší účinky. Nicméně, jako u každého potravinového doplňku nebo byliny, mohou se vyskytnout alergické reakce u lidí, kteří jsou na ni citliví. Pokud máte alergii na jiné byliny, měli byste být opatrní při používání majoránky. Dále by měli lidé s gastrointestinálními problémy, jako jsou vředy nebo záněty střev, konzumaci majoránky omezit nebo se jí vyhnout. Těhotné ženy by měly před použitím majoránky konzultovat s lékařem.

Na závěr

Majoránka je aromatická bylina, která se používá především jako koření v kuchyni. Má výraznou chuť a vůni, která připomíná směs máty a tymiánu. Majoránka se pěstuje v teplých oblastech po celém světě a je oblíbená v evropské, středomořské a mexické kuchyni. Může být použita čerstvá nebo sušená a často se používá k dochucení masa, omáček, polévek a salátů.

Kromě toho má majoránka také léčivé účinky a může pomoci při trávicích problémech, bolestech hlavy a úzkosti. Hlavní účinné látky obsažené v majoránce jsou těkavé oleje a flavonoidy. Mezi hlavní těkavé oleje patří sabinen, terpinen, terpineol a cineol. Tyto oleje mají tišící účinky na nervovou soustavu a mohou pomoci při rozčilení, stresech a nespavosti. Flavonoidy mají protizánětlivé a antioxidační účinky a mohou pomoci při ochraně kardiovaskulárního zdraví.

Majoránka může pomoci s trávicími potížemi, jako jsou nadýmání, průjem a zácpa. Dále může pomoci při bolestech hlavy a migrénách, úzkosti a nespavosti. Majoránka má také relaxační a antistresové účinky díky svému tišícímu vlivu na nervovou soustavu. Majoránka se může používat různými způsoby, včetně přípravy čaje, masti nebo vinného nálevu. Čaj z majoránky se používá k léčbě nachlazení, rýmy a bolestí hlavy a migrén. Majoránka může být použita jako koření při přípravě masa, omáček, polévek a salátů.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady, Zdraví,

Poslední aktualizace:  7. září 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky