Máme se bát umělé inteligence?
Komerční článek
Umělá inteligence pomáhá a škodí zároveň. Stejně jako spousta dalších věcí. Automobil vás přemístí z bodu A do bodu B, ale také se v něm můžete zabít. Ostrým nožem si ukrojíte chleba, ale také se z něj může stát vražedná zbraň. Jde tedy o to, kdo jej zrovna drží.
Jeden z expertů na umělou inteligenci ji v jednom rozhovoru nazval rozjetým kolosem bez volantu a brzd. Který je tedy schopen napáchat značné škody. Ty nejčernější scénáře hovoří o zániku lidstva. Ozývají se proto hlasy volající po její regulaci.
V čem je nebezpečí umělé inteligence?
Jednoduše v tom, že bude chytřejší než člověk. Že nad ním bude mít navrch. A pak tu jsou legitimní obavy o řadu oborů. Umělá inteligence dnes napíše román, složí symfonii, namaluje obraz, vytvoří fotografii, zalomí článek. Pod spisovateli, copywritery, skladateli, fotografy a grafiky se tak začíná silně třást židle. A takovýchto ohrožených oborů prý bude přibývat. Brzy prý AI pronikne do všech odvětví. Je to dobře?
Co to je umělá inteligence?
Pod pojmem umělá inteligence si můžeme laicky řečeno představit nahrazení lidské činnosti stroji. Ona však ve své podstatě není ničím novým. Její historie sahá zhruba do první poloviny dvacátého století, kdy světlo světa spatřily první počítače a programovatelné stroje. I ty vlastně nahrazují lidskou činnost. Stejně jako roboti. Umělou inteligenci ale máte i ve svém chytrém mobilním telefonu či automobilu. Na principu umělé inteligence pracují i internetové prohlížeče a překladače.
Na druhou stranu pozor!
Ne všechno, co se jako AI tváří, jí také je. Jejím základem je specializovaný hardware a software pro psaní a trénování algoritmů právě strojového učení. Princip fungování umělé inteligence je v podstatě jednoduchý. Zpracovává a analyzuje velké množství dat, v nichž se posléze hledá různé vzory, na základě nichž se predikují budoucí stavy. Takto fungují například chatboti vytvářející texty, popřípadě s uživatelem mohou chatovat na jakékoliv téma (například chat s AU Deeply).
AI ano, nebo ne?
Jednoznačně ano. Umělá inteligence může lidstvo posunout dopředu. Spousta oborů díky ní zřejmě zanikne, další ovšem zase vzniknou. Je pravda, že AI v současné době využívá stále více produktů a firem. A spolu s tím přibývá i řada nezodpovězených otázek týkající se etiky či správnosti informací, které AI podává. Samotní vývojáři AI ale varují, že může znamenat i konec lidstva. „Toto riziko by mělo být globální prioritou vedle dalších rizik, jako jsou pandemie či jaderné války?“ stojí v prohlášení na webových stránkách organizace Center for AI Safety. Jak to dopadne, zřejmě ukáže až budoucnost.