Cvičení ve zralém věku? Ano. Jóga je lepší než fitko!

Adam Valový
20. června 2023
4 minuty čtení

Pokud jste ještě neobjevili skvělé účinky jógy, tak to ihned napravte. Jde o bezpečný trénink, který zvládne každý v jakémkoli věku. Posílí se nejen vaše fyzická kondice, ale i duševní zdraví.

Jóga pro seniory: Bezpečné a přizpůsobitelné cvičení

Doporučil vám lékař, abyste se hýbali? Cítíte, jak je vaše tělo čím dál víc strnulejší a bolavější? Bojíte se však pustit do nějaké větší fyzické aktivity, abyste si ve svém věku neublížili?

Jóga je řešení. Z mnoha důvodů. Vypadá sice snadně, ale neznamená to, že by nebyla náročná. Naopak s ní skvěle posílíte všechny skupiny svalů, a to i těch vnitřních, čehož ve fitku mnohdy ani nedosáhnete. Jóga navíc není ten typ cvičení, kde byste museli okamžitě dosáhnout vrcholových výsledků. Naopak, bude vás těšit, když budete posouvat své limity. Nebudete se nijak přepínat, takže si nenatrhnete nějaký sval nebo něco nezlomíte. Zkrátka půjdete tam, kam vám tělo dovolí.

Při pravidelném tréninku uvidíte progres. Například cvik zvaný střecha, což je postoj nohou od sebe, kdy uchopíte rukama kotníky a budete se snažit hlavou v předklonu dotknout země. Je jedno, jestli začnete tím, že se rukama dotknete pouze prostředku lýtek. Budete postupně trénovat, až se ruce dostanou níž, hlava rovněž. Anebo také ne.

V józe není důležité dostat se do pozic jako hadí muž či žena. Podstatné je trénovat pružnost. Takže i když nedosáhnete maxima jako flexibilnější lidé, můžete být ve stejné kondici, protože vaše tělo, svaly i klouby budou neustále aktivní.

Dechová cvičení a meditace

Součástí jógy jsou i dechová cvičení a meditace. Nepodceňujte je, protože tak jako se ve fitku rozehřejete na běhacím pásu, dechové cvičení vás připraví na jednotlivé jógové pozice.

Prodýcháte svoji bránici, vzduch dostanete hlubokými dechy do útrob těla, okysličí se vám mozek i klouby. To se pak bude hned lépe cvičit, než kdybyste se ztuhlí vrhli hned na věc. A i dechové cvičení může mít vliv na fyzickou zdatnost. Jen se podívejte, jak se chovají třeba břišní svaly, když děláte sklapovačky. Hýbou se nahoru a dolů, dochází k efektu smršťování a uvolnění. A nyní si vezměte, že u práce s dechem také pohybujete břichem.

Klasický hluboký nádech spočívá v tom, že naplníte břišní dutinu vzduchem, u výdechu břišní svaly přitáhnete až k páteři. Nebo se taktéž hluboce nadechnete, pak rychle vydechnete, a takto v rytmu uděláte několik pohybů, jež rozvibrují svaly. Efekt je stejný, ne-li větší, protože se budete soustředit pouze na pohyb svalů, hloubku dechu, a co je nejlepší, nebudou vás bolet záda, což je velká překážka u sklapovaček, přítahů apod.

Jóga i následná meditace jsou tak skvělými aktivitami, které potrénují vaše tělo i mysl. Pokud se do toho chcete pustit, pak se mrkněte na stránky www.yogastory.cz, kde najdete vše potřebné pro jógu.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Poslední aktualizace:  17. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky