Na kalifornské dálnici vzniká největší most pro divokou zvěř na světě
Pokud se chystáte brzy projíždět po dálnici 101 v okrese Los Angeles, připravte se na dopravní zácpy. Od pondělí 29. dubna 2024 bude na několik týdnů přes noc ve všední dny uzavřena část dálnice, aby se na ní mohl vybudovat „největší přechod pro divokou zvěř na světě“.
Tento úžasný projekt s názvem Wallis Annenberg Wildlife Crossing se bude táhnout přes 10 pruhů dálnice a jeho cílem je zajistit bezpečný průchod pro divoká zvířata – zejména pumy – z pohoří Santa Monica do Simi Hills v pohoří Santa Susana. Až bude most v roce 2025 dokončen, bude zasypán zeminou a původními rostlinami, aby splynul s okolní přírodou.
Proč je to tak důležité? Hlavní dálnice představují pro volně žijící živočichy obrovskou překážku. Kvůli nim se zvířata nemohou volně pohybovat po svém území, co vede k fragmentaci populace a snížení genetické rozmanitosti. V případě pum v pohoří Santa Monica je situace obzvlášť znepokojivá. Jsou izolovány na „městském ostrově“ lemovaném dálnicemi, což vede ke křížení a nízkým genetickým diverzitám.
Nový most pro divokou zvěř by měl tento problém vyřešit. Pumám a dalším zvířatům, jako jsou kojoti, rysové, jeleni, hadi, ještěrky, ropuchy a dokonce i mravenci, umožní bezpečně přecházet dálnici a propojí jejich fragmenty biotopu. To povede k větší genetické rozmanitosti, zdravým populacím a celkově zdravějšímu ekosystému.
Stavba mostu Wallis Annenberg Wildlife Crossing je financována z grantů a darů. Na projekt přispělo více než 5 000 jednotlivců a je pojmenován po prezidentovi a generálním řediteli rodinné nadace Annenberg Foundation, která podporuje neziskové organizace.
I když uzavírky dálnice můžou být nepříjemné, je důležité si uvědomit, že tento projekt je pro budoucnost divoké zvěře v Kalifornii zásadní. Most pro divokou zvěř nám pomůže koexistovat vedle sebe s divokou přírodou a zajistí, že tato úžasná stvoření budou i nadále prosperovat v našem státě.