Nejlepší dovolená v Karibiku: Tipy na TOP destinace a nejhezčí ostrovy

Adam Valový
5. dubna 2024
17 minut čtení

Hledáte ideální místo pro exotickou dovolenou s azurovým mořem, bílým pískem a palmami? Pak je Karibik tou pravou volbou! S více než 700 ostrovy si tu každý najde to své, ať už preferujete klidný odpočinek na pláži, šnorchlování v korálových útesech, nebo dobrodružné výlety do džungle. Dovolená v Karibiku je splněným snem mnoha cestovatelů. Nechte se okouzlit krásou tropické přírody, ochutnejte exotické speciality a užijte si pohodu na pláži s tyrkysovým mořem. S našimi tipy si vyberete tu nejlepší destinaci pro vaši nezapomenutelnou dovolenou.

V tomto článku vám představíme TOP destinace v Karibiku a poradíme, jak vybrat ten nejhezčí ostrov pro vaši vysněnou dovolenou.

Co se v článku dozvíte? Projdeme s vámi nejoblíbenější karibské ostrovy, přidáme tipy na aktivity a památky – a spoustu dalších praktických informací, díky kterým bude vaše dovolená či dlouhodobý pobyt v karibském ráji nezapomenutelným zážitkem.

Kde je Karibik a které země do něj patří?

Karibik je rozsáhlý region ležící v nejjižnější části Severní Ameriky. Zahrnuje:

Ostrovy v Karibském moři: Jedná se o souostroví Velkých Antil (Kuba, Hispaniola, Jamajka a Portoriko), Malých Antil a Závěrných Antil. Společně s Bahamy a Turks a Caicos tvoří Západní Indii.

Pobřeží Střední Ameriky: Karibským mořem omývané státy Střední Ameriky jsou Belize, Guatemala, Honduras, Nikaragua, Kostarika a Panama.

Pobřeží Jižní Ameriky: K Karibiku se řadí i pobřežní oblasti Kolumbie, Venezuely, Guyany a Surinamu.

Belize, Guyana a Surinam: I když se jedná o pevninské státy, kvůli politickým a kulturním vazbám na region se počítají mezi karibské země.

Další důležité informace

  • Karibské moře je ohraničeno Mexickým zálivem na severozápadě, Střední Amerikou na západě, Jižní Amerikou na jihu a Malými Antilami na východě.
  • Panamský průplav spojuje Karibské moře s Tichým oceánem.
  • Region Karibiku se skládá z více než 700 ostrovů, ostrůvků a útesů.
  • Bahamy a Turks a Caicos, i když nejsou přímo v Karibském moři, se obvykle do Karibiku řadí.
  • Některé regiony pevninské Střední a Jižní Ameriky (např. Quintana Roo v Mexiku) se kvůli politickým a kulturním vazbám na Karibik také počítají do tohoto regionu.

Seznam všech zemí v Karibiku

Nezávislé státy: Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Belize, Dominika, Dominikánská republika, Grenada, Guatemala, Haiti, Honduras, Jamajka, Kuba, Nikaragua, Panama, Portoriko, Svatá Lucie, Svatý Kryštof a Nevis, Svatý Vincenc a Grenadiny, Surinam, Trinidad a Tobago.

Závislá území: Anguilla, Aruba, Bonaire, Britské Panenské ostrovy, Curaçao, Francouzská Guyana, Guadeloupe, Kajmanské ostrovy, Martinique, Montserrat, Nizozemské Antily, Saba, Saint Barthélemy, Saint Martin, Sint Eustatius, Turks a Caicos

S ohledem na rozlohu a množství států je zřejmé, že je Karibik velmi rozmanitý region s bohatou kulturou a krásnou přírodou. Jedná se o ideální destinaci pro dovolenou plnou relaxace, poznávání i adrenalinových zážitků. Stačí si jen vybrat to správné místo.

Kam na dovolenou do Karibiku? Tipy na TOP destinace

Karibik si držel titul nejoblíbenější destinace dovolenkářů z celého světa i v roce 2023. Vyniká svými prosluněnými plážemi a živou kulturou.

K vůbec nejnavštěvovanějším karibským ostrovům dlouhodobě patří Dominikánská republika, Kuba a Jamajka. Všechny lákají na bohatou historii, úchvatnou krajinu a kulturní zážitky.

Pravdou však je, že každý z karibských ostrovů má své jedinečné kouzlo a láká návštěvníky k poznávání a vytváření unikátních vzpomínek všeho druhu – od dobrodružných aktivit až po kulinářské speciality.

Dominikánská republika

Dominikánská republika není proslulá „jen“ svými palmovými plážemi. Náročným návštěvníkům nabízí vskutku mnohostranné cestovní zážitky. Ponoříte se zde do bohaté směsi kultur, která se je nejvíce vidět v pulzujícím Santo Domingu – nejstarším nepřetržitě obývaném „evropském“ městě v Americe. Jeho úchvatná koloniální architektura vám vezme dech.

Když se vydáte se za hranice města a ponoříte se do zeleně národního parku Los Haitises, objevíte skryté vodopády a rozmanité ekosystémy plné exotických zvířat. Můžete se vydat na pěší túru hornatým terénem, vyzkoušejte si vzrušující vodní sporty nebo jen tak relaxovat na nedotčených plážích, jako je ikonická Punta Cana.

A co dál? Vaše smysly podmaní nakažlivé rytmy merengue a bachaty. Vychutnáte si kulinářské zážitky, v nichž se snoubí španělské, africké a taínské vlivy. Dominikána je zkrátka lákavé karibské útočiště, které splní všechna cestovatelská přání – od poznávání historie až po dobrodružství v přírodě a poznávání kultury. Status nejlepší turistické destinace má zaslouženě.

Celkový počet obyvatel Dominikánské republiky: 11,376,051
Největší zážitek: Dominikánská republika je skvělý místem pro pozorování velryb, což je „povinný“ zážitek zejména pro milovníky přírody.

Kuba

Kuba je ostrov opředený bohatou historií a kulturou. Dalo by se o ní říct, že je živoucím klenotem klasické karibské krajiny. I v roce 2023 kouzlo této podmanivé destinace stále přetrvává. Návštěvníky vábí na svou magnetickou směsicí koloniální architektury, pulzující hudební scény a nedotčených pláží. Hlavní město Havana je jako obrovská časová kapsle: na každém kroku se zde objevují historické automobily. A z historických náměstí se ozývají příběhy o slavné minulosti ostrova.

Pokud se vydáte za hranice Havany, čekají na vás netušené poklady. Především pak v destinacích jako Varadero a Trinidad, kde se na pozadí rozmanitého kubánského dědictví rozprostírají nádherné pláže. Poutavou cestu za některými z proslulých vývozních artiklů Kuby, které vystihují podstatu jejího řemeslného umění, představuje návštěva tabákových polí a palíren rumu. Gastronomie je citelně ovlivněná španělskými, africkými a karibskými chutěmi. Nabízí neuvěřitelně smyslný zážitek a příslovečně i ochutnávku kulturní rozmanitosti ostrova.

Přestože Kuba čelí politickým a hospodářským potížím, stále patří mezi nejpozoruhodnější karibské destinace, což svědčí o jejím nezdolném duchu. Ať už jde o bohaté kulturní dědictví, umělecké tradice či přírodní krásy, ostrovu je neuvěřitelně půvabný. Pro cestovatele, kteří hledají autentické karibské zážitky, je Kuba nesmírně zajímavou a kulturně obohacující destinací.

Celkový počet obyvatel Kuby: 11,185,930
Největší zážitek: Na Kubě se nachází devět památek zapsaných na seznamu světového dědictví UNESCO, což je skvělá zpráva pro milovníky kultury a historie.

Jamajka

Jamajku většina vnímá jako rodiště hudby reggae. Dlouhodobě si však udržuje pozici jednoho z nejnavštěvovanějších karibských ostrovů. Identita ostrova je hluboce zakořeněná v rastafariánství a bohaté historii. Projevuje se všudypřítomnou živou hudbou, tancem i kuchyní. A nejen to. Jamajka se pyšní vyhlášenými plážemi, jako je Montego Bay, a uchvacuje mnoha dalšími přírodními divy, mezi kterými vynikají majestátní Modré hory a kaskádovité vodopády Dunn’s River. Pro milovníky historie je tu Muzeum Boba Marleyho v Kingstonu, které nabízí poutavou cestu do minulosti ostrova. Živého ducha jamajské kultury ukazují místní trhy a festivaly.

Kromě kulturního zážitku Jamajka nabízí také luxusní únik z všední reality. Zdejší all-inclusive resorty nabízejí dokonalou kombinaci pohodlí a relaxace. Většina kulinářských dobrodružství se nese v duchu vůní místních kuřat a vytříbené chuti charakteristických rumových koktejlů. Jedinečná kombinace úchvatných přírodních krás, kulturního bohatství a nakažlivé, velmi temperamentní atmosféry činí z Jamajky jednu z top karibských destinací.

Celkový počet obyvatel Jamajky: 2 825 199
Největší zážitek: Dunnovy říční vodopády jsou snem všech vodních nadšenců a neměli byste je vynechat ani vy.

Bahamy

Bahamy tvoří souostroví 700 ostrovů a nesčetně ostrůvků. Modernímu cestovateli servírují podmanivou mozaikou zážitků všeho druhu. Na rušných trzích a uprostřed bohaté historie Nassau, stejně jako na odlehlých plážích s růžovým pískem ostrova Harbour Island, Bahamy bez problémů uspokojí hledače dobrodružství i cestovatele lačnící po odpočinku. Milovníkům přírody nabízí jedinečný a strhující zážitek Ostrovy Exuma cays – proslulé koupáním prasat a nedotčeným půvabem Out Islands.

Pokud se ponoříte do bohaté historie Baham, objevíte místa, jako jsou pevnost Fort Charlotte a Pompeyovo muzeum otroctví a emancipace. Nahlédnout díky nim do zajímavé kultury ostrovů. Živelný festival Junkanoo, slavnost ozdobená pestrobarevnými kostýmy a rytmickou hudbou, pak představuje pomyslný kulturní vrchol a reflektuje živost bahamských tradic.

Bahamy samozřejmě lákají prvotřídními letovisky, která poskytují luxusní útočiště s úchvatným korálovými útesy v pozadí. A díky přátelským komunitám je toto místo skutečným dovolenkovým rájem. Nabídka je rozmanitá – stačí si vybrat cokoliv od přírodních divů po historické poklady.

Celkový počet obyvatel Baham: 413,732
Největší zážitek: Na Bahamách se pořádají odborně vedené prohlídky neobydleného ostrova Big Major Cay, kde mohou návštěvníci pozorovat divokou zvěř a dokonce plavat s prasaty. To je panečku zážitek.

Aruba

Aruba je často označovaná jako „jeden šťastný ostrov“ (ang. One happy island). A stále patří mezi nejoblíbenější destinace, které okouzlují cestovatele idylickou kombinací zářivého slunce, nedotčených pláží a živé kultury. Proslulé pláže Eagle Beach a Palm Beach jsou jako stvořené pro perfektní odpočinek, ale také znamenitě poslouží jako hřiště milovníkům vodních sportů. Nachází se zde i luxusní resorty a aktivity pro rodiny. Skloubení písečného pobřeží s drsnou krásou národního parku Arikok a jeho přírodním koupalištěm pak dodává krajině Aruby vskutku jedinečný rozměr.

Aruba má kořeny v holandském dědictví, což je i dnes vidět na její osobité architektuře a kuchyni. Díky stálým pasátům je ostrov rájem nadšenců windsurfingu a kiteboardingu, což upevňuje její status jedné z nejlepších karibských destinací pro vodní sporty.

Kromě přírodních krás a příležitostí k prožití dobrodružství se Aruba vyznačuje také snahou o udržitelnost, což z ní činí dobrou volbu pro ekologicky uvědomělé cestovatele. Vřelost místních obyvatel a příliv rozmanitých kulturních vlivů pak přitažlivost ostrova umocňují na maximum a vytvářejí neuvěřitelně komplexní a podmanivou karibskou destinaci, která skutečně ztělesňuje podstatu „jednoho šťastného ostrova“.

Celkový počet obyvatel Aruby: 106,234
Největší zážitek: Milovníci historie si mohou prohlédnout různé ruiny zlatých mlýnů, které jsou součástí minulosti Aruby.

Turks & Caicos

Turks & Caicos je okouzlující souostroví tvořené 40 nízko položenými korálovými ostrovy. Představuje maják exkluzivity s nedotčenými plážemi, luxusními resorty a výjimečnými místy pro potápění. Pláž Grace Bay, kterou zdobí neuvěřitelně jemný písek a obklopuje křišťálově čistá voda, se dlouhodobě drží na seznamu nejlepších pláží světa a nabízí idylické útočiště pro milovníky slunce. Ostrovy jsou také proslulé svým rozsáhlým systémem korálových útesů, který poskytuje jedinečné zážitky milovníkům potápění a šnorchlování.

Nejrozvinutější ostrov Providenciales je centrem luxusu. Láká na špičkové ubytování, vynikající restaurace a malebná golfová hřiště. Naproti tomu méně obydlené ostrovy, jako jsou Grand Turk a Salt Cay, nabízí klidnější stránku a nabízejí pohled do koloniální historie i uvolněnější atmosféru.

Milovníci přírody se mohou těšit na každoroční migraci keporkaků, která zdejší mořskou krajinu nesmírně obohacuje. Místní kuchyně, zejména pak pokrmy ze zdejších lastur, reflektuje kulinářské bohatství regionu. Díky exkluzivnímu vybavení, přírodním zázrakům a kulturní rozmanitosti zůstává Turks & Caicos vyhledávanou karibskou destinací, která okouzluje cestovatele směsicí luxusu, historie a úchvatných mořských zážitků.

Celkový počet obyvatel Turks & Caicos: 46,219
Největší zážitek: Nezapomenutelnou vzpomínku si odnesete z projížďky na koni po malebné a krásné pláži Long Bay.

Barbados

Barbados reprezentuje osobité spojení britského a západoafrického dědictví a trvale platí za podmanivou destinaci pro návštěvníky z celého světa. Bohatá historie ostrova je vidět na všudypřítomné koloniální architektuře, historických palírnách rumu a samozřejmě i na celém městě Bridgetown, které je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO. Barbados se také chlubí spektrem nádherných pláží – od klidných vod na západním pobřeží až po dynamická surfařská místa na východě.

Místní kultura na Barbadosu ožívá zejména během oblíbeného festivalu Crop Over. Jedná se o pestrobarevné slavnosti pulzující hudbou, tancem a živými pouličními průvody. Reflektují skutečného ducha ostrova. Kulinářské nadšence pak lákají chutě bajanské kuchyně, které lze ochutnat na proslulé rybí oslavě Oistins Fish Fry. Díky ní se Barbados zařadil mezi nejlepší karibské destinace pro gurmány.

Kromě kulturních a kulinářských požitků se Barbados pyšní přátelskými obyvateli, rozmanitou krajinou a celkovým bohatstvím, které z ostrova činí jedinečnou nezapomenutelnou karibskou dovolenou. Ať už se zde vydáte za objevováním historických památek, lenošením na nedotčených plážích nebo návštěvou slavností, zážitky vám zůstanou v srdci nadosmrti.

Celkový počet obyvatel Barbadosu: 282 129
Největší zážitek: Všichni, kdo se rádi baví, musí zažít festival Crop Over.

Curacao

Curacao je osobitý karibský klenot,který se vyznačuje živou holandskou koloniální architekturou a bohatou kulturou. Hlavní město Willemstad najdete na seznamu světového dědictví UNESCO – láká návštěvníky neodolatelnou kombinací nákupů, restaurací a historických památek, které vytvářejí podmanivou atmosféru. Místní pláže v čele s Playa Kenepa a Cas Abao pak představují idylické útočiště pro milovníky relaxace a vodních sportů.

Podmořská říše Curacaa s korálovými útesy a mořskými parky nabízí vynikající podmínky pro potápění a šnorchlování a odhaluje fascinující krásu zdejšího přímořského koloritu. Rozmanité dědictví ostrova, silně ovlivněné holandskou, africkou a karibskou kulturou, proniká do všech aspektů života – od kuchyně a umění až po festivaly (nejznámější je Curacao Carnival).

Unikátní mix kultur spolu s úchvatnými přírodními krásami staví Curacao do pozice jednoho z nejkrásnějších karibských ostrovů. Ať už se zde budete procházet barevnými ulicemi, objevovat podmořské krásy, nebo se ponoříte do víru slavností, Curacao ve vašem cestovatelském nitru zanechá nesmazatelnou stopu.

Celkový počet obyvatel Curacaa: 192,456
Největší zážitek: Všichni milovníci potápění by si neměli nechat ujít „Modrý pokoj“ – vskutku jedinečný podmořský zážitek.

Kajmanské ostrovy

Kajmanské ostrovy rovněž patří mezi nejoblíbenější karibské destinace, a to zejména mezi milovníky mořského rybolovu a potápění. Největší ostrov Grand Cayman nabízí nepřeberné množství nezapomenutelných zážitků, mezi nimiž vyniká proslulá pláž Seven Mile Beach. Jedná se o pohlednicovou scenérii bílého písku a tyrkysových vod, kde se nacházejí některé z nejlepších karibských resortů. Ostrovy jsou rájem potápěčů, na které čekají ikonická místa, jako je Stingray City a strašidelný vrak lodi USS Kittiwake.

Kromě sluncem zalitých pláží se Kajmanské ostrovy chlubí bohatou kulinářskou scénou, tradičním uměním a kulturou i příležitostmi k ekologickým dobrodružstvím (např. na stezce Mastic Trail a v botanickém parku královny Alžběty II.). Jedinečná směs britských a karibských vlivů prostupuje atmosférou ostrovů a nabízí sofistikované, ale přesto pohodové karibské útočiště.

Kajmanské ostrovy nabízejí rozmanité a obohacující zážitky těm, kteří hledají dokonalou kombinaci dobrodružství a odpočinku v samotném srdci Karibiku.

Celkový počet obyvatel Kajmanských ostrovů: 69,555
Největší zážitek: Milovníci umění si nesmí nechat ujít Národní galerii.

Svatá Lucie

Svatá Lucie je známá svou úchvatnou krajinou zdobenou ikonickými Pitony – vrcholky vulkanického původu. Bez milosti krade srdce cestovatelů, kteří hledají dokonalou kombinaci dobrodružství a romantiky. Sopečné pláže, bujné deštné pralesy a luxusní letoviska tvoří idylické prostředí, které se líbí jak romantickým duším, tak milovníkům přírody. Svatá Lucie servíruje nepřeberné množství omlazujících zážitků – od relaxace v sirných pramenech až po prohlídku živé botanické zahrady Diamond Falls nebo výpravu po přírodní stezce Tet Paul, která odhaluje panoramatické výhledy na nádheru ostrova.

Bohatá kreolská kultura Svaté Lucie prostupuje všechny oblasti života na ostrově – od kuchyně až po hudbu. Návštěvníci se mohou ponořit do rytmických tónů místních melodií, ochutnat chutě kreolských jídel a zúčastnit se různých kulturních oslav, které ukazují rozmanitost ostrova.

Kombinace přírodních krás, luxusního ubytování a dynamické kultury řadí Svatou Lucii mezi výjimečné karibské destinace. Ať už hledáte dobrodružství v srdci přírody, nebo se rádi oddáváte romantickému prostředí, poklady Svaté Lucie vás dokonale okouzlí.

Celkový počet obyvatel Svaté Lucie: 180,488
Největší zážitek: Svatá Lucie je proslulá každoročním festivalem jazzu a umění, na kterém se setkávají největší jména v oboru.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Karibik,

Poslední aktualizace:  11. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky