Nepál chce z Mount Everestu odstranit odpadky a mrtvá těla
Snažíc se udržet nejvyšší horu světa čistou, se nepálské zainteresované strany letos na jaře spojily, aby zahájily rozsáhlou úklidovou akci na Mount Everestu.
Cílem této společné iniciativy, kterou plánují vládní i nevládní agentury, je sběr těl a odpadků, které po sobě zanechali horolezci na Jižní základní tábor (tábor IV) a v táboře II na Mount Everestu.
Mount Everest už dlouho trpí kvůli odpadcům, neboť ho horolezci každou horolezeckou sezónu považují za skládku. Ve vyšších táborech, hlavně v Jižním táboře (7 900 m n. m.) a táboře II (6 500 m n. m.), zanechávají kyslíkové láhve, stany, žebříky, plechovky, obaly, ale i hromady výkalů a pytle plné výkalů. Odhaduje se, že v ledu na Mount Everestu je stále pohřbeno více než 300 těl horolezců.
Podle plánu, který se zúčastněné strany rozdělily, bude základní tábor postaven do třetího dubnového týdne, kdy bude zahájena megakampaň. Dvě specializované skupiny šerpských horolezců, z nichž každá bude mít nejméně pět členů, budou rozmístěny v táboře II a na Jižním základním táboře, aby sbíraly a balily odpadky.
Jakmile budou odpadky sesbírány a zabaleny, horolezci a pomocný personál, kteří navštíví Jižní Col a tábor II, aby postavili stany, a také kvůli aklimatizaci, snesou odpadky do základního tábora. Ti, kteří s odpadky sestoupí, dostanou také finanční kompenzaci.
Ministerstvo cestovního ruchu odhaduje, že v letošní sezóně navštíví vyšší tábory Mount Everestu nejméně 500 zahraničních horolezců a více než 1 000 členů horolezeckého podpůrného personálu, kteří se připravují na zdolání nejvyššího vrcholu světa a čtvrté nejvyšší hory Lhotse. Ze záznamů DoT vyplývá, že do oblasti Khumbu již odjelo více než 300 zahraničních horolezců spolu s jejich podpůrným personálem, aby se pokusili zdolat Mount Everest a Mt Lhotse. Většina horolezců často podniká závěrečný výstup na vrchol do třetího květnového týdne.
V rozhovoru pro THT generální ředitel DoT Dandu Raj Ghimire prohlásil, že se jedná o dosud největší úklidovou kampaň na Mount Everestu. „Očekáváme, že v této sezóně vyneseme z vyšších táborů stovky tun odpadků,“ řekl a vyzval světové horolezce, aby se připojili k ušlechtilé kampani na udržení Everestu v čistotě.
Přestože se vládě dlouhodobě nedaří naplňovat pravidlo pro horolezce z roku 2014, které stanoví, že každý člen expedice musí z výprav na Mount Everest, Lhotse a Nuptse přivézt kromě vlastních odpadků alespoň osm kilogramů odpadků, mnoho komerčních výprav nakonec nechává odpadky všude na horách. „Nadcházející kampaň by však měla být účinná,“ doufá Ghimire.
Ministerstvo kultury, cestovního ruchu a civilního letectví, ministerstvo životního prostředí, nepálská armáda, Nepálská horolezecká asociace, Výbor pro kontrolu znečištění Sagarmatha, venkovská samospráva Khumbu Pasang Lhamu a Nepálský úřad pro cestovní ruch již souhlasily s aktivní účastí na kampani. Přestože se jedná o dobrovolnou kampaň, tajemník NMA Tika Ram Gurung doufá, že většina vysokohorských pracovníků, kteří nosí náklad do vyšších táborů, ráda sestoupí s odpadky. „Nejenže si tím vydělají peníze, ale také přispějí na ušlechtilou věc,“ řekl a dodal, že o výši platby za kilogram odpadků se jedná.
Vzhledem k tomu, že odhadované náklady na kampaň činí 30 milionů rupií, významnou finanční pomoc poskytnou také společnost jako je Coca-Cola, Světový fond na ochranu přírody, stejně jako další soukromé podniky a finanční instituce, uvedl Gurung. „Kampaň bude pok
račovat i v příštích letech.“ Předseda SPCC Ang Dorje Sherpa uvedl, že ve vyšších táborech budou nasazeni nejméně dva lékaři, aby kampaň usnadnili. „SPCC bude monitorovat aktivity kampaně ze základního tábora,“ řekl. „Nepotřebné odpadky budou letecky dopraveny do Káthmándú.“
Damber Parajuli, prezident Asociace provozovatelů expedic v Nepálu, uvedl, že EOAN bude kampaň plně podporovat. „Všichni horolezci se rádi zapojí,“ dodal.
Zdroj: mountainplanet.com