Norský losos: Od chovu v fjordech po distribuci v Česku

Lenka Němcová
20. června 2024
4 minuty čtení

Věděli jste, že chlazený filet lososa urazí cestu z Norska do Prahy za pouhých třicet šest hodin? Zatímco kamiony s nákladem lososů míří do srdce Evropy, nám to opačným směrem trvalo letadlem jen pár hodin. Vyrazili jsme do Norska, abychom viděli, jak se tato oblíbená mořská ryba chová a zpracovává, než dorazí na naše talíře.

Zrození lososa

Naše cesta začíná v malebném norském přístavním městečku Alesund, kde jsme nasedli na loď. Slunce svítilo a teploměr ukazoval příjemných deset stupňů nad nulou. Jakmile jsme však vpluli do ústí fjordu, teplota rychle klesla na nulu. Po hodině a půl jsme dorazili k moderní hale, která se pyšní titulem nejmodernější porodnice a mateřské školy lososů.

Abychom mohli vstoupit dovnitř, museli jsme si obléct dvě sady hygienických oblečků. V jediné místnosti tu žije více než tři miliony kusů rybího potěru. Malé rybky jsou umístěné v platech nad sebou a každé plato obsahuje zhruba 350 tisíc ryb. Po prvním roce života stráveném ve sladké vodě, kdy dosáhnou hmotnosti kolem čtvrt kilogramu, se přesouvají do slané vody v plovoucích farmách norských fjordů.

Život ve fjordech

V norských fjordech funguje několik stovek farem, z nichž jedna z hlavních společností, Marine Harvest, provozuje přes sto farem. Na jedné farmě se chová zhruba jeden a půl milionu ryb, rozmístěných do osmi velkých kruhových klecí. I když se ryby pohybují v uzavřeném prostředí, mají dostatek prostoru na plavání.

Tady stráví další dva až tři roky, než dosáhnou váhy mezi čtyřmi až šesti kilogramy. Poté jsou vyloveny a putují k finálnímu zpracování. Pro Čecha, zvyklého na každoroční zabíjení kaprů před Vánocemi, není továrna na zpracování lososů žádným šokem. Omráčené ryby jsou rychle vykrveny a na páse už „padají“ do beden buď celé ryby, nebo čisté filety bez kůže.

Cesta do střední Evropy

Maso lososa má tu výhodu, že vydrží chlazené v teplotě nula až dva stupně mnohem déle než jiné mořské ryby – až dva týdny. Díky centrálnímu skladu v Čakovicích máme v Česku k dispozici jedny z nejčerstvějších ryb ve střední a východní Evropě. Lososi sem přicházejí přímo od producentů a odtud jsou distribuováni do dalších zemí.

Cena a kvalita

V posledních měsících si mnoho milovníků lososů stěžovalo na výrazný nárůst cen, což způsobuje nárůst poptávky a snížení evropské produkce kvůli mořské vši. Některé farmy musely lososy zpracovat předčasně, což vedlo k menší produkci. Podle Roberta Grigy, regionálního ředitele společnosti Marine Harvest, lze lehký pokles cen očekávat až na podzim roku 2017.

Jak na lososa

Losos patří k nejoblíbenějším mořským rybám, z jeho tučného masa lze připravit řadu delikates. Skvělá je například kombinace pečeného lososa s citrusovou omáčkou. Restaurace golfového klubu Loreta na Benešovsku servíruje pečeného lososa s bramborovou kaší ochucenou wasabi křenem a citrusovou omáčkou. Michelinský kuchař doporučuje marinovat lososa ve sladké sójové omáčce s chilli a čerstvým koriandrem a pak ho osmažit tak, aby střed zůstal růžový.

Bezpečnost konzumace

Pokud vás vyděsily články o jedovatých lososech, doporučujeme navštívit stránky Národního institutu pro výživu a plody moře NIFES, nezávislé organizace při univerzitě v Bergenu. Tento institut dohlíží na bezpečnost konzumace mořských plodů a ryb a poskytuje spolehlivé informace v angličtině.

Losos z norských fjordů je tedy nejen chutnou, ale i bezpečnou volbou pro váš stůl. Ať už si ho připravíte jakkoli, můžete si být jisti, že konzumujete kvalitní a pečlivě zpracovanou rybu.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/losos-vyroba-tovarna-norsko-fjord.A170411_120412_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Cestování, Evropa, Norsko,

Poslední aktualizace:  24. června 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky