Ochranu na pracovišti je potřeba zajistit za všech okolností
Komerční článek
Běžná práce v kanceláři s sebou obvykle nenese žádná zdravotní rizika, snad tedy krom bolesti zad a možná i vzniku obezity. Pořád ale existuje široká paleta profesí, během kterých je možné snadno přijít k úhoně.
A řeč není pouze o záchranářích nebo hornících, avšak třeba i o lékařích či běžných stavebních dělnících. Všichni tito lidé musí mít pro zdárné vykonávání své profese k dispozici adekvátní ochranné prostředky typu filtrační maska či speciální rukavice.
Když respirátor nestačí
V ovzduší běžně poletují kdejaké problémové částice, které mohou mít teoreticky na naše zdraví negativní dopad. Většinou je však dokáže náš organismus efektivně eliminovat. Během určitých prací se však může jindy neškodný prach snadno nahromadit na malém prostoru ve větším množství, kvůli čemuž už opravdu může představovat zdravotní riziko.
S větším množství prachu se běžně setkávají hlavně pracovníci ve stavebnictví. Ti tak musí v mnoha případech nosit různé ochranné pomůcky typu respirátor. Ty však nemusí stačit pokaždé.
Přeci jen i ty nejlepší respirátory mají pouze omezené protektivní vlastnosti. Z toho důvodu se často používají speciální masky. Kvalitní maska s filtrem totiž poskytuje mnohem vyšší stupeň ochrany než obyčejný respirátor.
Ochrana očí
Na stavbě obvykle stačí standardní filtrační polomaska, ale na mnoha pracovištích je potřeba chránit také oči. Například při práci v biologické laboratoři jsou celoobličejové masky obvykle nutnou podmínkou. Mnohé látky totiž mohou vstoupit do organismu i skrze oči.
Vhodné rukavice
Během práce je nezbytné chránit si nejen dýchací cesty, ale také horní končetiny. Člověk se totiž může snadno popálit či pořezat. Tomu mají zabránit rukavice proti teplu, respektive vůči pořezání. Ty sice bývají dražší než standardní pracovní modely, na druhou stranu poskytují několikanásobně vyšší ochranu.