Odhalte tajemství pchu-er čaje: Zrající klenot z provincie Jün-nan

Lenka Němcová
19. června 2024
4 minuty čtení

Pokud jste milovníkem čaje, určitě jste už slyšeli o čaji pchu-er. Tento čaj původem z jihočínské provincie Jün-nan je známý svou specifickou zemitou chutí a pozitivními účinky na zdraví. Cena tohoto čaje, stejně jako u vína, roste s jeho stářím a ty nejkvalitnější lístky mohou stát i statisíce korun za kilogram. Pchu-er je jedním z nejdéle produkovaných a nejkvalitnějších čajů na světě, jeho historie sahá 1700 až 2000 let zpět. Jeho jedinečná chuť je výsledkem procesu fermentace.

Trh s čajem v Kchun-mingu

Chcete-li zažít autentickou ochutnávku pchu-er čaje, musíte se vydat na největší trh s čajem v Kchun-mingu, metropoli provincie Jün-nan. Tento trh, nazvaný Siung-ta, najdete na severovýchodě města. Desítky obchodů zde nabízejí lístky v kotoučích i sypané směsi. Nákup čaje zde bývá zpravidla spojen s ochutnávkou, což je zážitek srovnatelný s degustací vína.

Jak probíhá ochutnávka

Když přijmete pozvání k degustaci, prodavač vybere kotouč čaje odpovídající vašim představám a speciálním nožíkem z něj část odřízne. Poté lístky zalije horkou vodou a z malé skleněné misky vám nabídne nápoj k ochutnání. Pokud vám čaj nezachutná, prodavač nabídne další varianty, dokud nenajdete ten pravý.

Degustace čaje pchu-er je složitý proces, který vyžaduje zkušenosti a znalosti. Chuť čaje by měla být nasládlá a medovitě zemitá, rozhodně ne svíravá. I když trh Siung-ta často navštěvují cizinci, prodavači většinou neovládají ani základy angličtiny a ke komunikaci používají mobilní telefony. Buď zobrazí cenu na displeji, nebo použijí překladač. Tento způsob komunikace může být pro návštěvníky trochu neosobní, ale je to součást zážitku.

Různé druhy pchu-er čaje

Při nákupu je dobré mít alespoň základní představu o druzích pchu-er čaje. Existují dvě základní varianty: světlejší šeng a tmavší šu. Znalci a sběratelé se zajímají hlavně o světlou variantu, která podstupuje přirozenou fermentaci trvající několik let až desítky let. Během tohoto procesu se zelená barva čaje mění na tmavší odstíny.

Tmavý pchu-er, zvaný šu, se začal vyrábět v 70. letech 20. století v reakci na rostoucí poptávku po zralých čajích typu šeng. Tento čaj prochází zrychlenou fermentací za vyšší teploty a vlhkosti, což napodobuje chuť archivních čajů. Šu pchu-er je nejčastěji známý západním konzumentům.

Cena a nabídka

Na trhu Siung-ta se pchu-er čaj většinou prodává lisovaný do kotoučů po 375 gramech. Ceny se výrazně liší podle kvality a stáří čaje. Běžně se pohybují mezi 30 a 100 jüany (110 až 365 Kč) za kotouč, ale mohou dosahovat i 1800 jüanů (6555 Kč) za kotouč. Kromě kotoučů je možné koupit i sypaný čaj nebo čaje s přídavkem květin, například chryzantémový čaj.

Historie a účinky čaje pchu-er

Název čaje pochází od města Pchu-er v provincii Jün-nan, kde pěstitelé a výrobci čaje prodávali své produkty už v minulosti. Pchu-er čaj je výsledkem fermentace zeleného čaje z velkých čajových listů natrhaných v provincii Jün-nan. Tento čaj má pozitivní účinky na zdraví, obsahuje přírodní antibiotika a antioxidanty a má prokázané léčebné účinky na trávení.

Závěr

Ochutnávka čaje pchu-er v Číně je zážitek, který by si žádný milovník čaje neměl nechat ujít. Navštivte trh Siung-ta v Kchun-mingu a zažijte autentickou degustaci čaje, který zraje jako víno a jehož cena může dosahovat statisíců korun. Pchu-er čaj je skutečným klenotem mezi čaji, který nabízí nejen jedinečnou chuť, ale i mnoho zdravotních benefitů.

Zdroj: https://www.idnes.cz/cestovani/kolem-sveta/caj-pchu-er-vyroba-zrani-prodej.A170420_165220_kolem-sveta_hig

Kategorie:

Asie, Cestování, Čína,

Poslední aktualizace:  24. června 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky