Plážová etiketa: Čeho se na pláži rozhodně vyvarovat?

Adam Valový
29. dubna 2024
5 minut čtení

Pláž je ideální místo k relaxaci, zábavě a nasávání sluníčka. Ale i v ráji se najdou nešvary, které dokáží otrávit den vám i ostatním. Ať už jste na pláži poprvé, nebo se tam vracíte po letech, dodržováním těchto jednoduchých pravidel se stanete vzorným plážovým návštěvníkem a pomůžete udržet toto krásné prostředí pro všechny.

1. Respektujte osobní prostor: Rozhozený ručník na pláži sice neznamená nárok na celé území, ale přiměřený odstup od sousedů je základem plážové pohody. Nestavějte hrady těsně vedle ležících, nenechávejte děti házet písek na cizí opalující se a dopřejte si i vy kousek klidného prostoru.

2. Sbírejte odpadky: Pláž by měla být útočištěm pro mořský život, ne skládkou. Používejte proto odpadkové koše a nenechávejte po sobě ani malé kousky odpadu. Plastové lahve, kelímky a cigaretové oharky patří do koše, ne do moře nebo do písku. Igelitové tašky si raději nechte doma a sáčky na odpadky s sebou.

3. Nechte písek na svém místě: S pískem je sice zábava, ale nahodilé rozhazování písku po pláži, kopání hlubokých děr a stavění monumentálních hradů ničí plážové prostředí a ohrožuje ostatní. Raději si postavte menší hrad, s pískem zacházejte ohleduplně a nenechávejte po sobě žádné stopy.

4. Nekrmte divoká zvířata: Krmit racky, holuby a další plážové „žebráky“ se jeví jako nevinná zábava, ale ve skutečnosti jim tím škodíte. Zvířata si odvyknou hledat si potravu sama a stávají se závislými na lidském krmení, které pro ně není vhodné. Navíc se tak množí a s nimi i nepořádek a hluk. Raději si vychutnejte svou svačinu sami a nechte zvířata žít v jejich přirozeném prostředí.

5. Hudbu pouze tlumeně: Pláž je místem pro relaxaci a klid, ne pro koncert. Není nutné, aby všichni rekreanti poslouchali vaši oblíbenou hudbu z reproduktoru. Používejte sluchátka, pokud chcete tančit na vlnách zvuku, a dopřejte ostatním klid na opalování, čtení nebo pokec s přáteli.

6. Respektujte nekuřácké zóny: Na mnoha plážích platí zákaz kouření. A i kdyby na té vaší ne, ohleduplnost k ostatním je vždy na místě. Kouř z cigaret obtěžuje okolí a zanechává nepříjemný zápach na oblečení i vlasech. Pokud si bez cigarety nedokážete představit pohodu na pláži, raději si vyberte odlehlé místo, kde nikoho neobtěžujete.

7. Dodržujte rychlostní limity: I na některých plážích se může jezdit autem. Respektujte vyznačené rychlostní limity a buďte ohleduplní k chodcům, dětem a cyklistům. Nezapomeňte, že na pláži je prioritou relaxace a klid, ne závody.

8. Hluboké díry mohou být nebezpečné: Kopání hlubokých jam a tunelů v písku není tak nevinná zábava, jak se na první pohled jeví – ve skutečnosti jde o poměrně rizikovou záležitost. Písečné stěny se můžou zřítit a uvěznit pod sebou nevinné oběti. Raději si hrajte v mělké vodě nebo si postavte menší hradby, které neohrožují vás ani okolí.

9. Slunečník není zbraň: Silný vítr na pláži dokáže s neukotveným slunečníkem napáchat škody. Před použitím si proto zkontrolujte povětrnostní podmínky a používejte slunečníky s pevnou základnou, která odolá větru. Nikdo nechce být sestřelen letícím slunečníkem, a ani vy sami nechcete nahánět svůj baldachýn někde po pláži.

Bonusový tip: Buďte ohleduplní k ostatním plážovým nadšencům. Pláž by měla být místem pro společné soužití. Když jdete na procházku, uvolněte své lehátko ostatním. Když se kolem opalují rodiny s malými dětmi, zklidněte hru s frisbee. A obecně se chovejte tak, abyste si den u moře všichni užili.

Pokud budete dodržovat tato jednoduchá pravidla, pomůžete udržet toto krásné prostředí čisté, bezpečné a příjemné pro všechny. Tak sbalte plavky, ručník a dobrou náladu a hurá na pláž!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Poslední aktualizace:  29. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky