Přichází doba šetření. Jak ale ulevit firemnímu rozpočtu?

Adam Valový
30. září 2022
3 minuty čtení

Podnikatelé prý šetřit nemusí, protože si většinu položek odepisují z daní. Opravdu? Ten, kdo si to myslí, pravděpodobně k podnikání nikdy v životě nepřičichl. Naopak žijeme v době, kdy jsou pro většinu firem úspory na pořadu dne. Přinášíme vám praktické tipy, které jsou natolik univerzální, že je může využít opravdu každý.

Buďte pro ostatní vzorem

Pokud máte zaměstnance a vyžadujete po nich, aby se chovali úsporně, jděte jim příkladem. Hledejte způsoby, jak kancelář proměnit na hospodárnější místo. Tiskněte oboustranně, nakupujte levné tonery, kelímky vyměňte za hrnky, vypínejte nepoužívané spotřebiče… a klidně zavrhněte letákovou reklamu, která stojí spoustu peněz a většinou se mine účinkem. Když z vás budou ostatní cítit, že nerozhazujete, svezou se na stejné vlně.

Vyzkoušejte marketing jinak

Propagaci firmy můžete svěřit do rukou specialisty – což je samo o sobě v pořádku, ale současně i vysoce nákladné, anebo se o některé dílčí záležitosti postaráte interně. Produkty můžete nabízet k vyzkoušení influencerům, případně o nich napíšete zajímavé guest posty na navštěvované weby.

A rozhodně neopomeňte královskou marketingovou disciplínu zvanou řízení vztahů se zákazníky neboli customer relationship management. Vhodně zvolený CRM program (např. české eWay-CRM) udělá spoustu práce za vás. Vysegmentuje cílovou skupinu, pomůže vám s nastavením e-mailingové kampaně a navrch poslouží jako nástroj pro řízení projektů.

Zvažte home office

Pronájem kanceláře stojí spoustu peněz. Většina zaměstnanců by přitom pracovní záležitosti zvládla i z pohodlí domova – a možná by vám za to i poděkovali. Než platit horentní částky za prostory, které ve skutečnosti nepotřebujete, je mnohem efektivnější zvolit home office a fyzicky se s ostatními scházet např. jednou za týden.

Možností, jak ušetřit v podnikání, je samozřejmě mnohem více. Na něčem se však musí začít stavět, a právě výše uvedené tipy vám v začátcích pomůžou nejvíce.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Podnikání a finance,

Poslední aktualizace:  2. října 2022

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky