Sója a zdravá výživa
Sója je stále oblíbenější a stává se každodenní potravinou téměř každého z nás.
Je to zpravidla díky vysokému obsahu bílkovin, který je asi dvakrát větší než v mase, sója je také velkým zdrojem energie a aminokyselin. Vyskytují se v ní fytoestrogeny, které snižují výskyt rakoviny prsu. Je bohatá i na lecitin snižující cholesterol nebo na nenasycené mastné kyseliny včetně omega 3 zdravě působící na srdce.
Ze sóje se vyrábí sýr, mouka, krupice, olej, mléko a mnoho dalších výrobků.
Sóju připravuje většinou jako maso, anebo jen jako přídavek k masu.
Ze sójových bobů se dají udělat skvělé placky. Rozmixujete boby s bramborem a přidáte důl, pepř či kmín. Vytvoříte placky, které pokapete olejem a poté pečete v troubě.
Ze sójového bobu si také můžeme udělat mléko, necháme boby namočené přes noc ve vodě a ráno rozmixujeme. Na 40% ohřeje ve vodní lázni, necháme zchladnout a prolisujeme přes plátno. Sójové mléko potom použijeme jako lepší náhražku za mléko obyčejné.
Zeleninový salát se sójou, je typický pro ženy, co si chtějí udržet váhu. Nakrájejte všechnu zeleninu, co doma máte a co vám chutná. Nastrouhejte balkánský sýr a mezi to vmíchejte nakrájené uvařené sójové boby.
Asi nejznámějším výrobkem ze sóje je sýr – tofu, který v mnoha receptech maso úplně zastoupí. Udělejte si špagety, rajčatovou omáčku a místo osmaženého masa či salámu, nakrájejte uzené tofu. Získáte tak o mnoho zdravější a chutnější pokrm.
Tofu se dá udělat i na sladko s nudlemi a ovocem. Uvaříme nudle, na ně nastrouháme tofu a sójové mléko. Navrch přidáme ovoce a oříšky a sladká večeře je na světě.
Za pomoci sójové mouky si doma můžete udělat o něco zdravější houskové knedlíky a to tak, že do hrubé mouky přidáme i mouku sójovou. Podobně tak i s doma pečeným pečivem.
Sója je pro své všestranné využití stále rozšířenějším a oblíbenějším pokrmem.