Významné vůně vzpomínek a emocí

Lenka Němcová
14. září 2023
4 minuty čtení

Čich již není nejsilnějším smyslem člověka a od dob, kdy se lovci v pravěku řídili právě podle vůní, se mnohé změnilo. Lidé se dnes spoléhají nejvíce na zrak, přesto je významná role čichu v lidském životě nepopiratelná. Libé (i nelibé) pachy na sebe totiž vážou vzpomínky, vyvolávají emoce a podněcují nálady i chutě.

Zdroj: Unsplash.com

Čich je mocný čaroděj a vůně nás umí okouzlit

S vůní je to opravdu zajímavé a těžko uchopitelné. Člověk zvládne rozeznat až 10 000 různých vůní, ale každý si dané aroma interpretuje podle svého. Chemicky stejná látka voní dvěma lidem úplně odlišně a vyvolá v nich různé emoce. To platí u jídla, parfémů, květin i tisíce dalších vůní kolem nás. Čich také úzce souvisí s pamětí, vůně v nás dokážou probudit dávno zapomenuté vzpomínky a pocity.

Vůně určují, co nám chutná

Říká se sice, že jíme očima, ale ve skutečnosti požitek z jídla prochází přes nos a čichové buňky. I proto se vám sbíhají sliny, když z kuchyně cítíte čerstvou vůni právě upečených lasagní. S určitou vůní se každému pojí určitá chuť, a čím více vám něco voní, tím větší chuť na to máte. Vjem z pokrmu je pro člověka tedy kombinací chutě a vůně. Ochutnávali jste někdy jídlo se zavřenýma očima a vnímali pouze jeho vůni? Zkuste si to a uvidíte, jak rychle přestanete mít chuť na něco, co vám nevoní, a naopak.

I lidské sympatie jsou postaveny na vůních

Čich měl pro pravěkého člověka několik základních funkcí: indikoval nebezpečí, jedlost a probouzel reprodukční pudy. V otázce mezilidské přitažlivosti se mluví o feromonech, které umějí lidskou mysl pobláznit natolik, že na základě vůně zažehnou v člověku nevysvětlitelnou touhu po druhém. Nebo se vám možná stalo, že jste prostě nezvládli být s partnerem, který byl teoreticky ideálním protějškem. Zkrátka vám nevoněl a nedokázali jste vysvětlit proč. Dnes se feromony přidávají do parfémů, aby znásobily schopnost zaujmout. To nemusí vždy přinášet ovoce. Nabudete totiž dojmu, že vás někdo přitahuje, ale ve skutečnosti jde pouze o parfém, takže když ho dotyčný vymění, budou motýlci v břiše hledat jinou květinu, na kterou by přesedlali.

Probuďte své smysly a poslouchejte je

Vaše tělo je mnohem mocnější, než si myslíte. Proto se zkuste řídit podle svých smyslů, intuice a věnovat pozornost zdánlivě nevysvětlitelným signálům, které jsou ale podloženy chemickými a jinými reakcemi vašeho organismu. Spolehněte se na vůně, které vás dokážou po těžkém dni zklidnit nebo před důležitou schůzkou naopak nabudit. Provoňte si svou domácnost aromatickými oleji a jednoduše hackněte svou náladu.

Veronika Decsy
Copywriter

Copywriterka s přesahem do SEO, která se psaním živí od roku 2017. Dokáže se vcítit do potřeb klienta a tvoří věcné a poutavé texty. Některé z nich můžete najít například na portálu produktvdetailu.cz.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Poslední aktualizace:  14. září 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky