Zdravé sebevědomí je neuvěřitelně sexy

Adam Valový
11. září 2019
4 minuty čtení

Zdravé sebevědomí vám nikdo nedodá ani se s ním nerodíme. Jeho kouzlo je ve správném uvědomění a hodnocení sebe sama. Vědět, co na sobě máte rádi, kde máte naopak nějaký ten nedostatek, ale především co od života chcete, je cesta ke štěstí a úspěšnému životu. Muži mají cestu k sebevědomí o něco jednodušší. Je tomu tak proto, že mají poněkud přímočařejší pohled na svět. Nemají tendence se srovnávat, ale spíše soutěžit a hecovat se k lepším výsledkům a jsou často nahlas podporováni svými protějšky. Nemají proto tolik tendencí k pochybnostem o sobě a podceňování. Zatímco ženy se neustále na svět dívají zvenčí a ve spojitosti s větší emoční výbavou, někdy až zmatkem, vidí samy sebe přehnaně kriticky. To pak může vést k neúspěchu ve všech oblastech a zbytečným depresím. Naučte se hodnotit sami sebe reálně a pozitivně.

Pojmenujte to, čeho si na sobě a vážíte a oceňujete

Naučte se na sebe dívat pozitivně a najděte alespoň 5 vlastností a 2 fyzické přednosti, které se vám na sobě líbí. Přiměřeně je zvýrazněte. Těm vizuálním přizpůsobte styl oblečení, střih vlasů nebo volbu brýlí. Pro ty charakterové vyhledávejte příležitost, jak je co nejlépe uplatnit nebo zprostředkovat někomu dalšímu.

Dívejte se na svůj život pozitivně

Naučte se vidět za každé situace „sklenici spíš poloplnou než poloprázdnou“. Na všem co se vám během dne přihodí, hledejte něco pozitivního ve vztahu k sobě. Usmívejte se a hledejte si důvody, proč mít dobrou náladu.

Nemějte před očima stále svoje nedostatky

Nemůžete umět a zvládnout vše na první pokus. Jsou zkrátka situace, kdy je lepší na něčem spolupracovat a šetřit tak svůj čas a nervy. Vy se tak můžete plně soustředit jen na to, čemu dokonale rozumíte a odvedete tím lepší práci. Časem získáte více zkušeností, jistotu a chuť na nedostatcích aktivně zapracovat. Každý jsme jiný a každý světu přinášíme něco ze sebe, co jej obohacuje. Myslete na to, že nedokonalost je lidská. Také platí, že dělat věci jinak, než je obecně zaběhlé, nemusí nutně znamenat, že jste neschopní a vše je špatně. Přestaňte s porovnáváním a žijte sami za sebe.

Kritika – záleží na tom, od koho a kdy přichází

Neočekávejte od blízkých a známých, že by vás měli nebo alespoň mohli za něco ocenit. Nesmyslně tím jen živíte, špatnou náladu a nejistotu. Sami sebe pochvalte za to, co se vám povedlo. Berte to tak, že co je pozitivní je pro druhé vlastně normální a uvědomí si vaše kvality až ve chvíli, kdy jim začnou chybět. Nepřisuzujte svému jednání negativní odstín do té doby, dokud to nemáte potvrzeno a situaci si vždy rozeberte reálně i z pohledu toho pozitivního. Přicházející kritika totiž za sebou může mít také pozadí, které s vaší osobou vůbec nesouvisí. Kritiku přijímejte vždy s nadhledem a vědomím, že na každém názoru něco je, ale netřeba to vzít doslovně.

Úspěchy přicházejí pomalu a postupně

Je důležité ke všemu přistupovat postupně a systematicky. Když se rozhodne začít běhat, také nedáte ze startu maraton. Proto nečekejte, že se se sebevědomím probudíte hned zítra poté, co vyzkoušíte všechny zmíněná doporučení. Pro začátek stačí, když se na sebe usmějete pokaždé, když se podíváte do zrcadla a zbavíte se myšlenek, že se o vás pořád někdo baví a něco hodnotí.

Každý člověk je svým způsobem vzácný originál, oceňte to a přistupujte tak i sobě.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky