Cestování

28 rozhleden v Libereckém kraji 1. díl

Královka

Kopce přitahují člověka již odjakživa a od nepaměti. Krásné výhledy, pocit svobody, a především rozvoj turistiky, podpořil výstavbu rozhleden. Ať to jsou rozhledny samostatně stojící, nebo vystavěné společně s turistickou chatou, jsou vděčným cílem výletníků z celé republiky.

Můžeme je najít ve všech českých horách a na místech s vhodným výhledem, přesto jsou některé oblasti, jenž jakoby stavitele rozhledem magicky přitahovaly. A Liberecký kraj je s počtem rozhleden, místem zaslíbeným. Dvacet osm staveb, některé starší sto let, jiné zase postavené v nedávné době vás zve k návštěvě.

Alainova věž u Lomnice nad Popelkou

Romantická stavba, vystavěná v roce 1862 architektem Josefem Pruvotem. Stavbu financoval knížecí rod Rohanů a jméno stavba dostala po tragicky zesnulém příslušníku jejich rodu. V současné době je z rozhledny torzo a díky vzrostlým stromům a žalostnému stavu, již neslouží své funkci. Přesto je oblíbeným místem výletů, protože se k ní dá pohodlně dojít nenáročnou procházkou lesem od blízké rozhledny Tábor.

Rozhledna Tábor u Lomnice nad Popelkou

Západně od Lomnice nad Popelkou, se nachází vrch Tábor(678m). Ten je častým cílem návštěvníků, na jeho vršku je vystavěn barokní kostel Proměnění Páně a vede na něj křížová cesta. Již v roce 1885 vystavěl místní spolek turistů na Táboře dřevěnou vyhlídkovou konstrukci, který byla v roce 1911 nahrazena kamennou stavbou, společně s budovou turistické chaty. Tábor v roce 2006 prošel rekonstrukcí a rozhledna je přístupná pro turisty.

Skokanský můstek v Lomnici nad Popelkou

Zvolit jako místo výletu po rozhlednách Lomnici nad Popelkou je určitě dobrá volba, v okolí se nachází tři rozhledny a ta poslední na skokanském můstku je z nich nejnovější. Vznikla během modernizace sportovního areálu a pro její netradiční vzhled posloužila jako základ, kovová konstrukce můstku. Pro vzhled rozhledny se nechal architekt Jaromír Stránský inspirovat tvarem kalicha a stavba tak získala jedinečný vzhled.

 Rozhledna Bramberk

Bramberk(797m) je vrch nedaleko Jablonce na Nisou a od roku 1912 na něm stojí kamenná rozhledna, která byla vystavěna dle návrhu Roberta Hemmricha. Je vysoká 21 metrů a vede na ni 96 schodů. V současné době vlastní rozhlednu obec Lučany nad Nisou a dostanete se k ní z Horního Maxova.

Císařský kámen

Osm kilometrů od Jablonce nad Nisou je od roku 2009 nově vystavěná dřevěná rozhledna, vysoká 20 metrů, s devadesáti sedmi schody. K rozhledně vede lesní cesta z osady Milíře a budete odměněni výhledem na ještědský hřbet, Liberec, Jablonec nad Nisou, ale i jižní svahy Jizerských hor nebo západních Krkonoš a Český ráj se zříceninou Trosky.

Černá Studnice

Černá Studnice je výrazný vrch v Jizerských horách, umožňující nádherný panoramatický rozhled. Již před samotnou rozhlednou zde byla vyhlídková plošina na blízké skalce. V roce 1905 byla na vrcholu otevřena kamenná stavba rozhledny, vysoká 21 metrů. Vzhledem mezi rozhlednami se jedná o vyjímečnou stavbu, síla stěn má až 160 centimetrů a některé žulové bloky váží 3 tuny.

Dubecko

Do výše 50 metrů se tyčí rozhledna u Mírové pod Kozákovem na kopci Dubecko (399m). Stavbu věže zde realizovala společnost Eurotel, obec si však po prvním jednání na jaře 2001 vynutila, aby byl původní projekt předložený Eurotelem rozšířen i o schodiště a ochoz, který by sloužil jako turistická rozhledna. K rozhledně se dostanete lesní cestou z osady Dubecko, nesmíte si však zapomenout vyzvednout klíče v posledním stavení na konci osady.

Rozhledna Frýdlant

Dvacet metrů vysoká kamenná rozhledna ve městě Frýdlant, vystavěná v roce 1907, místním zkrášlovacím a zvelebovacím spolkem. K rozhledně se dostanete procházkou, cca 500 metrů dlouhou, od místního hřbitova. Přestože je výhled částečně omezen vzrostlými stromy, můžete vidět Jizerské hory, město i se zámkem a hradem.

Rozhledna Heřmanice

Okurka nebo také penis je pro svůj vzhled neoficiálně nazývána unikátní rozhledna u Heřmanic na Frýdlantsku. Původně měla být rozhledna prohnutá, ale to by výstavbu prodražilo zhruba o milion korun, takže je nakonec rovná. Upravit se také musel vršek rozhledny, díky tomu mají návštěvníci nezvykle dvě vyhlídková patra. Dřevěná stavba na 48 nohou má průměr pět metrů. Na svoji výšku je rozhledna poměrné štíhlá, proto turisté nahoře budou cítit, jak se mírně kývá. Nebezpečí jim ale nehrozí. Od jiných rozhleden v kraji se liší i tím, že při výstupu nahoru se turisté nepotkají s těmi, kteří sestupují dolů. Je tam totiž dvojité točité schodiště.

 Hlavatice

Osamocená pískovcová skála (380 m) na severozápadním okraji Hruboskalského skalního města, ze zajištěné plošiny široký výhled do okolí. Vyhlídka se nachází nedaleko hradu Valdštejn a je přístupná po 36 železných točitých schodech. Z jejího vrcholu je hezký výhled na okolní krajinu – Turnov, Kozákovský hřeben, Ještědský hřeben, Jizerské hory, Bezděz a Ralsko.

Rozhledna Kopanina

Rozhledna je umístěna na vrchu Kopanina (657 m) nad nedalekou obcí se stejným názvem. Byla postavena roku 1894 a jedná se o jednu z prvních staveb KČT. Rozhledna nabízí vynikající výhled na Český ráj – oblast Hrubé skály, zříceninu Trosky a město Turnov, směrem na západ dominuje hora Ještěd, na severu pak černostudniční hřeben s rozhlednou a dále Krkonoše a na východě majestátní hora Kozákov. V údolí pod námi je hezky vidět věž zříceniny Frýdštejn. Na rozhlednu vede 94 schodů, celkem 11 dřevěných a 79 kovových.

 Kozákov

Kozákov je se svými 744 m n. m. nejvyšší horou Českého ráje. Od roku 1928 se na vrcholu nachází Riegrova turistická chata a od roku 1993 zde stojí kovová věž, jejíž ochoz ve výšce 24 metrů slouží jako rozhledna. Za dobré viditelnosti můžeme na obzoru spatřit Krkonoše, České středohoří, Jizerské, Lužické a dokonce i Orlické hory.  Z Rovenska pod Troskami se vydat silnicí č. 285 na Lestkov, za obcí pak vpravo na Radostnou pod Kozákovem a pokračovat stále vzhůru přes ves Komárov až k rozhledně (zde možno parkovat před rozhlednou), přístup je po místních komunikacích možný samozřejmě i ze Semil nebo od vsi Záhoří.

Rozhledna Královka

Rozhledna Královka patří mezi jedny z nejznámějších rozhledem, které se nachází v Jizerských horách. Dnešní krásná kamenná rozhledna postavena díky Německému horskému spolku pro Ještědské a Jizerské hory. Je vysoká 24 metrů a na vyhlídkovou plošinu vede 102 schodů. Výhled z rozhledny je na Jizerské hory, Krkonoše, Polsko i Německo, Český ráj, Ještěd a Jablonec nad Nisou, výhled západním směrem znemožněn blízkými stromy

Liberecká výšina

Neobvyklá stavba nad městem Liberec vznikla v letech 1900 – 1901, kdy zdejší textilní magnát baron Heinrich Liebig pověřil architekta Josefa Smitze vypracováním projektu na stavbu, která by v sobě zahrnula restauraci a rozhlednu. Výška věže je 20 metrů, ke vchodu do restaurace vede devět kamenných venkovních schodů. Z podlaží restaurace dále vede vstup do věže, ve které je umístěno lomené dřevěné schodiště se 107 stupni.

 

 

Další články

Netradiční ubytování? Tipy na originální a luxusní hotely – bývalá vězení

10×Karibik: Nejhezčí ostrovy, které nejsou příliš známé

Pig Beach na Bahamách: Exuma Cays lákají na nezapomenutelné koupání s prasaty

Nejlepší dovolená v Karibiku: Tipy na TOP destinace a nejhezčí ostrovy

Nezapomenutelné pařížské skvosty: Průvodce nejkrásnějšími místy města světel

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *