Volný čas

3 tipy na udržování párty stanu

Při koupi stanu si zjišťujete všechny možné aspekty, podle kterých párty stan vybíráte. Většina z nás ale při koupi zapomene na údržbu a teprve až si nový stan na párty přiveze domů, začne dumat nad tím, jak a kde ho skladovat, jak často čistit a podobně.

Udržování párty stanu je o kontrole a opravách zjevných vad v tkanině či jiném materiálu stanu, stejně jako o jeho čistotě.

Kontaktuje svého výrobce předem a informujte se o tom, zda při čištění vašeho stanu neexistují nějaké potenciální překážky, jako jsou režijní dráty. Zeptejte se také na to, jak párty stan vnímá případné změny teploty.
Následující tipy vám pomohou pečovat o váš zahradní stan, abyste dosáhli jeho co největší životnosti.

Tip č. 1: Nezašpiňte ho

To se snadno řekne, hůře už se to udělá. I tak je toto pravidlo dobrým výchozím bodem. Pokud je to možné, mějte vždy po ruce vlhký hadřík a udržujte vinyl v suchu.

Pokud už se vám stane, že se váš stan na párty zašpiní (přece jen je to zahradní stan, stojí na trávě či podobném podkladu), doporučujeme ho přetřít vlhkým hadříkem a zbavit nečistot. Pokud toto nestačí, očistěte stan až po složení – rozložte ho na trávu, vezměte si kartáč s nylonovými štětinami, zujte se, a s pomocí šetrného mycího prostředku a vody stan očistíme.

Tento postup je vhodný ne většinu špíny.

Můžete experimentovat s různými čističi na různých místech – ale dejte si pozor na koncentrované čističe, které by mohly povrch stanu poškodit.

Pozor:

Stan nechte pořádně uschnout před tím, než ho složíte, abyste se vyhnuli případným plísním.

Pamatujte si:

Když už čistíte drobnou nečistotu, budete muset umýt celý díl stanu, aby nevznikla světlá místa.

Jak to dělají odborníci?

Spousta půjčoven zahradních stanů na párty používají k mytí průmyslové pračky. Čistění je tak rychlé, jednoduché, ale může způsobit zkrácení životnosti vinylu – může roztrhat švy na okrajích stanu a způsobit, že stan nebude napnut rovnoměrně.

Tip č. 2: Zkontrolujte párty stan a opravte případné malé škody

Při bourání stanu po párty je extrémně důležitá kontrola, zda některé části nejsou vlhké. Voda a vítr jsou vaši nejhorší nepřátelé.

Vhodnou volbou mohou být tkaniny odolné proti plísni, které ale sice sníží obavy ze vzniku plísně, avšak tato technologie neposkytuje záruky na to, že plíseň nevznikne. I tyto tkaniny jsou náchylné ke vzniku plísně, avšak ne tolik, jako tkaniny bez této technologie. Obzvláště s narůstajícím opotřebením stanu.

Poté, co stan zbouráte, je důležité zkontrolovat jak všechny stěny (boční i horní), tak také všechny tyče a konstrukce, které jsou součástí stanu. U konstrukcí totiž hrozí navíc vznik koroze, která znehodnocuje materiál.

Drobné škody:

Drobné trhlinky a dírky mohou expandovat a způsobit další škody. Veškerou nosnou konstrukci (tyčovou či nůžkovou) pořádně otřete zejména v místech, kde se boky zahradního stanu dotýkají této konstrukce.

Dejte si pozor:

Je důležité zkontrolovat opravdu všechny součásti stanu: popruhy, švy, ocelové kroužky a karabiny.

Tip č. 3: Správné skladování

Nejlepším řešením ohledně skladování stanu je mít všechny části párty stanu na paletách a nad sebou, v jakémsi regálovém systému. To by umožnilo cirkulaci vzduchu mezi jednotlivými částmi.

Co nedělat:

Rozhodně neskladujte svůj stan na párty na podlaze. Odsud totiž stan snadno dostane vlhkost, která způsobí nejen plíseň, ale také skvrny na pláštích.

Pokud z nějakého důvodu nemůžete mít regálový systém pro skladování zahradního stanu na párty (málo prostoru, vystavení dalším škodám atd.), budete muset použít nepromokavou plachu na podlahu, na kterou zahradní stan položíte.

Mějte na paměti:

Pokud stan skládáte, když byl předtím vystaven mokru, je nutné ho před uložením řádně vysušit. Také je důležité skládat boční stěny pokaždé na stejném místě.

To pomůže prodloužit jejich životnost.

Ukládání stanu může ovlivnit také teplota. Většinou párty stany všech rozměrů ukládáte na zimu. Snažte se vyhnout náhlým změnám teplot v prostoru, kde párty stan uložíte. Vhodná teplota na skladování je 5-15 °C.

Závěr

Čištění a údržba párty stanu není složitá, ale existují důvody, proč ji nezanedbat. Váš zahradní stan již dost trpí využíváním za nepřízně počasí, proto nepotřebuje stejné zacházení od svého majitele. Podle uvedených tipů můžete prodloužit životnost svého stanu na párty!

Další články

Vůně, které léčí: Nejlepší byliny pro aromaterapii

Svět v miniaturách: Fascinující hobby modelářství

Chci si koupit venkovní vířivku. Na co si mám dát pozor?

Co dělat v babím létě? Zorganizujte si piknik s rodinou nebo přáteli

Zažijte nejnovější pokroky ve světě silniční cyklistiky

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *