4 místa, která vám ukáží to nejlepší z Mexika

Adam Valový
29. července 2019
4 minuty čtení

Mexiko je splněný sen pro nevšední exotickou dovolenou. Přesvědčí vás o tom nejen jejich charakteristická sombrera, barevná ponča a nakažlivě veselí Mariachi v ulicích. Vyplatí se sem vyrazit i za gastroturistikou. Na zdejších trzích ochutnáte ty největší lahůdky zdejší kuchyně, zvláště ve svátečních dnech. Paradoxně tu budete mít možná větší výběr nepálivých, ale velmi zajímavých pokrmů, které ale vždy můžete nějakými zdejšími papričkami doplnit. Na své si přijdou i milovníci Tequilly, a měst, kde to žije, ale Mexiko vyhoví i milovníkům turistiky, potápění a dobrodružství v džungli. Napovíme vám, která místa by vám určitě neměla uniknout.

1. Palenque v Chiapas – v ranní mlze jsou mayské pyramidy přímo magické

Působivý dotyk mayské historie na vás čeká v městečku Palenque nacházejícím ve středu tropického deštného pralesa. Některé z pyramid jsou stále ukryté v džungli, ale vidět zde můžete palác s atypickou třípatrovou observatoří, kde sídlila královská rodina nebo slavný Chrám nápisů, kde můžete navštívit hrobky vládce Pacala se zvláštní atmosférou. V tamním pralese žijí papoušci, jaguáři, opice a další zvířata.

2. Kaňony Barrancas del Cobre – kouzlo vyschlých řek

Pro pěší turisty poměrně náročná sít kaňonů, v části zvané Sierra de Tarahumara, je přírodním skvostem státu Chihuahua. Kaňony vás zasáhnou svou rozlohou i nádhernými vyhlídkami. Pohyb v nich je však komplikovanější na orientaci. Pozor byste si měli dát na extrémní výkyvy počasí s permanentním nebezpečím náhlých dešťů či překvapení v podobě hadů. Je tu ale mnohem pohodlnější varianta, jak si ohromující kaňony užít jako na dlani, a to jízdou vlakem.

3. Hierve el agua – vroucí voda se zkamenělými vodopády

Dalším přírodním úkazem Mexika, který stojí za to vidět i zkusit zdejší vodu na vlastní kůži, jsou zdejší zkamenělé vodopády. Ty vznikly stejným způsobem jako jeskynní krápníky. Tisícileté pozvolné stékání minerální vody vytvořilo ohromující umělecké přírodní dílo. Nejvyšší z vodopádů měří více než 200 metrů a díky své bílé barvě vyvolává dojem obřího rampouchu, ale zmrzlý opravdu není. Zážitek jistě umocní možnost koupání v přírodních i uměle vytvořených jezírcích. Nemusíte se mít strach, navzdory překladu názvu „Vroucí voda“ zde její teplota dosahuje jen příjemných 25 °C.

4. Agávové plantáže v Juliascu vám prozradí tajemství chuti pravé Tequilly

Vždy když jste na místě, které je proslulé výrobou nějakého nápoje, nebo speciální pochoutky, rozhodně si nenechte ujít návštěvu továren, kde se vyrábí. Vesnička s příhodným jménem Tequilla vás provede historií i detailními postupy, jak se mexická pálenka vyrábí. Kochat se můžete také modrými agávovými poli všude kolem.

Mexické dušičky aneb svátek mrtvých

Nezapomenutelným zážitkem jsou také zdejší slavnosti, především svátek mrtvých. Květiny zapálené svíčky, krásné dekorace koster v nejrůznějších podobách a precizně uklizené a vyzdobené hřbitovy. To všechno je jen začátek úctyhodných rituálů. Pozůstalí věří, že se nebožtíci přijdou té noci podívat, jak je rodina uchovává v paměti. Jídlo a pití, které nebožtíkovi přinesou k hrobu, se přímo tam pojídá s živými pozůstalými, samozřejmě nechybí ani alkohol. Předčasně zesnulým dětem tam nosí i hračky. Vzpomínka probíhá s respektem, ale vesele a s hudbou. Žádný nebožtík by přece nechtěl, aby kvůli němu pozůstalý smutnili.

Mexiko nabízí perfektní odpočinek pro každého. Ať už budete chtít poznávat jen zdejší pláže, náročnější jeskyně, přírodu nebo krajany a jejich všestrannou kulturu, určitě vás ničím nezklame. Vydejte se mimo Evropu, není se čeho bát.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky