Romantická Sardinie – 4 místa, která rozhodně stojí za poznání

Adam Valový
11. srpna 2019
4 minuty čtení

Sardinie známá také jako „Ostrov pastýřů“ či „Karibik Středomoří“ je italský ostrov mnoha možností, který potěší především romantiky. Zážitek však slibuje i ochutnávka zdejší kuchyně, úcta k tradičnímu způsobu života se stády koz a ovcí, divoká příroda i ideální podmínky pro potápění, horolezení a jiné adrenalinové sporty.

Alghero – město světla s dotekem historie

Alghero na první pohled zaujme středověkým opevněním, které vymezuje historické centrum města s majestátní věží Bastione della Maddalena a několika dalšími jako např. Torre di San Erasmo či Torre della Polveriera. Ve městě můžete směle procházet také četné kostely, paláce a katedrály různých uměleckých stylů. Přestože jde o nejnavštěvovanější město Sardinie, panuje zde velmi přátelská atmosféra, jenž umocňuje rybářský přístav, stále jasné slunce a zářivě bílé domy s truhlíky doslova obsypanými květinami. Zřejmě proto jsou tu lidé stále v dobré náladě. Mimo vynikajících mořských specialit určitě ochutnejte také zdejší víno.

Neptunova jeskyně – nahlédněte do obydlí vládce všech moří

Pouhých 18 km od zmíněného historického města Alghero najdete nádhernou krasovou jeskyni, pojmenovanou po Neptunovi. Legenda totiž praví, že byla jeho domovem. Vstup do jeskyně je pouhý metr nad mořskou hladinou. Zpřístupněna je pouze částečně, ale i tak je na co se dívat. Čeká vás hned několik sálů, průchodů, chodeb a jezer. Mimo všudypřítomné umělecké výzdoby různě tvarovanými osvětlenými krápníky vás jistě zaujme 100 m dlouhé jezero Lago Lamarmora a sál s varhany. K jeskyni můžete sejít pěšky po tzv. kozím schodišti, které má 654 schodů, to však bývá občas z bezpečnostních důvodů zavřeno a stání na něm ve frontě také není nic příjemného. Zvolte raději výlet lodí, která vyplouvá každou hodinu a zážitek ještě násobí.

Castelsardo – představí nejen středověký hrad

Zdejší středověký hrad z 12. století určitě nepřehlédnete. Rozhodnete-li se k němu vydat, odmění vás fascinujícím výhledem na celou oblast provincie Anglony, jehož je hlavním městem. Prozkoumat můžete také archeologické památky, je zde hned 400 nuragů (vůbec první kamenné stavby tvaru komolých kuželů), kterých je po celé Sardinii zachováno tisícovky. Castelsardo je známe chovem mořských ježků a langust, pěstováním vína, ovoce, ale také pletením košíků.

Sardinie nadchne milovníky přírody

Neptunova jeskyně zdaleka není jedinou přírodní krásou tohoto ostrova. Nachází se zde také jeden z nejhlubších kaňonů v Evropě – Gorroppu Gorge. Cesta dolů je však poměrně náročná tím, že je příkrá s převýšením cca 700 m v délce asi 4 km. Dál si můžete vybrat mezi zelenou, žlutou a červenou trasou v kaňonu. Zelená je nejméně náročná, žlutá středně a červená je jen pro zkušené horolezce s odpovídajícím vybavením. Ani na jedné z tras však nečekejte pohodlnou procházku přírodou. Zpáteční cestu si můžete zpříjemnit jízdou jeepem, na který si ale někdy musíte počkat. Sardinie nabízí také návštěvu hned několika národních parků. Národní park Gennargentu, je z nich největší, ale zajímavý je geominerální park Parco Geominerario Storico e Ambientale della Sardegna, který udělal přírodní památku z pozůstatku tamní důlní činnosti. Tento park není jednotným prostorem, ale tvoří jej osm samostatných míst na území Sardinie.

Dovolenou na Sardinii k dokonalosti spolehlivě doladí křišťálově čistá voda s bílým pískem, krásné pláže, charakteristické červené korály nebo návštěva vinařství a muzea Sella Mosca, kde můžete ochutnat až 13 různých odrůd.

Sardinie dokáže splnit představu o dovolené každému. Najděte v ní tu svou romantiku i vy.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky