4 úchvatná velkoměsta světa nabízí spoustu možností, jak se bavit

Adam Valový
3. července 2019
5 minut čtení

Hledat nejkrásnější velkoměsto bude vždy velmi subjektivní a zcela individuální. Někam prostě přijedete, poprvé se nedechnete zdejšího vzduchu a okamžitě víte, že byste tu chtěli žít. Jinde vám to nejkrásnější místo udělají specifické zážitky a rozhodující je také doprovod, se kterým se výlet do velkoměsta snadno promění v doživotní srdeční záležitost, jenž rádi přijedete podpořit ještě mnohokrát. Proto následující výběr berte spíše jako doporučení kam vyrazit za zajímavými velkoměsty.

Istanbul – přátelská tvář Turecka

Pro ty, kdo mají z islámu a arabské kultury podvědomý respekt je to určitě nejbezpečnější a nejotevřenější město vůči turistům. Chcete-li blíže poznat evropsky laděný islám bez jakéhokoli nátlaku a vymezování se vůči turistům, tady se budete cítit příjemně. Najdete zde velkolepé památky jako chrám Hagia Sofia, který je pokládán za největší uzavřený prostor na světě. Hypodrom, dnes městský park, dříve kulturní centrum veškerých významných událostí Byzantské říše. Působivé je také prostředí Bazilikové cisterny s hlavou Medúzy. Obdivovat zde můžete nápaditou zásobárnu vody pro případ nouze při historickém obléhání města. O dokonalou péči o tělo i duši se postará návštěva tureckých lázní. Čeká vás velmi příjemný masážní rituál zakončený pitím zdejšího čaje. Chuťové buňky potěší kebab na tisíc způsobů, velké tenké placky pražené jen tak bez oleje s různou náplní tzv. gözleme, vynikající čaj i káva.

Paříž vás naučí vychutnávat si život

Bezpočet útulných kaváren, stylových restaurací, výhled na Eiffelovu věž, vynikající kuchyně se zaměřením na čerstvé sezónní potraviny, lahodné víno a typická hudba. Už této kombinaci nelze odolat. Paříž však nabízí také bohatý kulturní program. Mimo světoznámého Louvru, Musée d’Orsay nebo Centre Georges Pompidou se tak můžete nechat okouzlit menšími galeriemi vystavujícími módu, parfémy, čokoládu nebo moderní umění a další zdejší zajímavosti. Zdejší parky přímo volají po pro ně charakteristickém pikniku. Úplně jiný pohled na Paříž vám zprostředkuje prohlídka zdejších katakomb.

New York – život ve velkém stylu

Při návštěvě New Yorku pochopíte, že krása a dokonalost, kterou vykreslují nejznámější americké trháky jako např. seriál Sex ve městě, je skutečnost. Jeho svobodomyslnost a smysl pro vše co je inovativní a moderní poznáte na první pohled. Newyorská móda totiž zkombinuje cokoliv, hlavně ať je to osobité. Pro architekturu jsou typické obrovské mrakodrapy od nejznámější Empire State Building až relativně čerstvě dostavěnou Freedom Tower. Dalším pro New York typickým prvkem jsou fascinující ocelové mosty. Budete-li mít oči otevřené, je dost pravděpodobné, že narazíte i na nějakou celebritu, která kolem vás víceméně nenápadně projde, užít si však můžete i velkolepé koncertní show. V New Yorku poznáte to pravé tempo velkoměsta a najdete tu hojnost všeho, po čem jen zatoužíte včetně skvělého jídla a pití.

Praha – nádherné památky, kulturní život a domácí atmosféra

Ano, nejkrásnější velkoměsto máme opravdu na dosah ruky. Praha nabízí dokonalou směs historických památek jako je Pražský hrad, Karlštejn, gotické chrámy a barokní paláce s nádhernými zahradami v důstojném kontrastu moderního umění reprezentovaného např. Tančícím domem Franka Gehryho nebo budovou Národní technické knihovny. Máte zde také spoustu možností kulturního vyžití. Od klasiky v podobě opery a baletu až po alternativní malá divadla. Vyrazit můžete také na velkolepé i malé koncerty všech žánrů. Za návštěvu určitě stojí také krásná ZOO. Pozadu nezůstávají ani stylové kavárny a špičkové restaurace se staročeskou, tradiční i zcela moderní gastronomií. Zkuste někdy pojmout návštěvu Prahy také očima turistů. Určitě vás má čím překvapit.

Jestli jsme ve vás probudili zvědavost některé z velkoměst co nejdříve poznat, neváhejte. Léto vám k tomu dává ideální počasí i příležitost. Přejeme šťastnou cestu!

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky