5 děsivých faktů o Černobylu a radiaci, ze kterých mrazí

Adam Valový
19. července 2019
3 minuty čtení

Úmyslně raději pozapomenuté téma tragické havárie reaktoru v ukrajinské jaderné elektrárně Černobyl, opět dostalo svůj prostor k zamyšlení. Stalo se tak hlavně díky excelentně zpracovanému stejnojmenného seriálu, který byl téměř pravdivou rekonstrukcí celé události. Jestli vás tento případ zajímá, ale neměli jste čas nebo odvahu sérii zhlédnout, zde jsou zajímavá fakta o tom, co se tenkrát vlastně dělo.

1. Svět se o neštěstí dozvěděl jen díky Švédsku

31 lidí zemřelo okamžitě, desítky tisíc později na následky radiace. Všichni věděli, jak nebezpečná radiace je i znali rychlost jejího šíření, ale Sovětský svaz se ještě tři dny tvářil, že se nic nestalo. Jako první o rostoucí radiaci nahlas promluvilo Švédsko. Další ohrožené země, včetně tehdejšího Československa, měli přístup k informacím daleko později.

2. Agresivní rakovinu vyvolal radioaktivní jód, stroncium a cesium

Radioaktivní izotopy ve vzduchu poměrně rychle působí na vnitřní orgány, kosti a štítnou žlázu, kde zahájí rakovinové bujení. Zatímco od radioaktivního jódu se vzduch vyčistil během dní, stroncium a cesium je v oblasti Černobylu ještě nyní. Jejich poločas rozpadu je odhadován cca na 30 let, takže jejich koncentrace nyní vychází pouze zhruba na poloviční, než tomu bylo přímo po výbuchu.

3. Záchranáři byli povoláni k požáru, aniž by věděli o radiaci

Totální dezinformace platila i pro bezpečnostní složky. Hasiči byli povoláni k požáru, aniž by věděli, do jakého prostředí jdou a že nasazují životy víc než jindy. Mimo jiné bylo potřeba vyšplhat na jeden z reaktorů do 9 minut, jinak hrozila smrt. Kompenzace za takové riziko byla půllitrová láhev Pepsi a den volna! Pravdou je, že Pepsi byla tehdy vzácným zbožím.

4. Provoz Černobylu byl ukončen až v roce 2000

Pokud jste si mysleli, že provoz elektrárny díky této ekologické katastrofě okamžitě skončil, tak vězte, že byla zavřena jen nezbytně nutnou dobu. Následná produkce pokračovala vedle zakonzervovaného zničeného reaktoru. Další ze zbylých reaktorů dosloužil v 90. letech a až v roce 2000 se brány elektrárny konečně zavřely.

5. Černobylské radioaktivní rostliny léčí rakovinu

Radioaktivita šířená z Běloruska a Ukrajiny zanechala dědičné následky na lidech i mnoha zvířatech včetně následujících generací. Zvířata se v zasažené oblasti dobře adaptovala a i přes různé zdravotní defekty zde postupně měli a mají lepší životní podmínky než v tehdejším provozu elektrárny. Díky migraci se dokonce stádo „pouze“ radioaktivních divočáků dostalo až do Německa. Když vědci testovali radioaktivní půdu v Černobylu, zjistili, že rostliny, které tam dovezli a vysadili, nejen rostly a plodily rychleji, ale obsahovaly navíc látky, které efektivně působí při léčbě rakoviny.

Z posledního faktu jasně vyplývá, že i na v takové hrůze, se dá najít něco pozitivního. Nezbývá než věřit pokroku a bezpečnostním opatřením, že se do takové situace už nikdy nikdo nedostaneme.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Ostatní,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

One thought on “Chovatelské tipy pro majitele koček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky