5 tipů na spánek při změně ročních období
Tyto tipy pro spánek vám pomohou lépe si odpočinout, když se mění roční období. Jsou zde zahrnuty postupy zdravého spánku i přírodní prostředky, které vám pomohou cítit se co nejlépe.
Mnoho lidí má se změnou ročního období problémy se spánkem. Přizpůsobení se změně hodin, rozdílná úroveň slunečního světla během dne, změny počasí a kratší (nebo delší) denní světlo mohou narušit váš vnitřní cirkadiánní rytmus.
Obecné zásady hygieny spánku
- Postel používejte pouze ke spánku
- Pravidelný čas spánku
- Snažte se omezit nebo přerušit používání obrazovky několik hodin před spaním – modré světlo z obrazovek napodobuje sluneční světlo a může ovlivnit produkci melatoninu, čímž ovlivňuje přirozený cirkadiánní rytmus. Můžete si také pořídit brýle blokující modré světlo nebo použít ochranný kryt obrazovky, který modré světlo blokuje.
- Několik hodin před spaním zhasněte většinu světel
- Získejte během dne dostatek slunečního světla nebo v zimě užívejte vitamin D (5 000 m.j. s vitaminem k, který pomáhá tělu vitamin syntetizovat).
- Vyřaďte kofein – i když si dáte kávu jen ráno, může to někdy celkově ovlivnit spánkové cykly.
- Ujistěte se, že dobře jíte. Změny hladiny cukru v krvi a hormonální problémy způsobené jídlem mohou ovlivnit spánek. Dobré živiny můžete získat také ze superpotravin, které jsou potřebné zejména v chladnějších měsících.
- Udržujte svůj imunitní systém silný. Je to cyklus – zdravý imunitní systém podporuje dobrý spánek a dobrý spánek udržuje váš imunitní systém silný!
- Podpořte zdravý spánek cílenými doplňky stravy, jako jsou ty uvedené níže…
5 nejlepších doplňků pro spánek při změně ročních období
1. Melatonin
Melatonin je hormon, který je přirozeně produkován tělem, ale při změně ročních období, kdy může být vaše tělo zmateno změnou denního světla a času, může být produkce melatoninu přerušena. Proto je obzvláště užitečný při problémech se spánkem, které souvisejí se změnami ročních období nebo změnami času z cestování (jet lag).
Melatonin pomáhá obnovit cirkadiánní rytmy a dává tělu najevo, že je noc, takže se můžete vrátit k pravidelnému spánkovému režimu. Melatonin je nejlepší užívat krátkodobě, abyste si zvykli na změny doby spánku.
Nižší dávka tekutého melatoninu může být užitečná, když se probudíte uprostřed noci a máte problém znovu usnout. Tekutý sublingvální melatonin má tendenci působit rychleji a můžete si vzít velmi malou dávku, takže můžete usnout na polovinu noci a ráno nebýt unavení.
2. Kozlík lékařský
Kozlík lékařský je kvetoucí rostlina s kořeny, která se tradičně používá ke spánku již mnoho let. Mnoho studií prokázalo, jak účinný může být kozlík lékařský při podpoře spánku. Kořen kozlíku napomáhá odpočinku tím, že ovlivňuje neurotransmitery a hormony, které pomáhají uklidnit tělo a mysl.
Někteří tvrdí, že lépe funguje po pravidelném užívání po dobu několika týdnů. Mnozí lidé uvádějí, že zaznamenali zlepšení při užívání 500 mg kořene kozlíku lékařského 30-60 minut před spaním.
3. Bisglycinát hořečnatý
Lidské tělo přirozeně obsahuje hořčík, avšak mnozí z nás ho v každodenní stravě nedostávají dostatek. Zde se může hodit doplňování.
Bylo prokázáno, že hořčík pomáhá podporovat spánek, vyrovnává cirkadiánní rytmy a také podporuje klid. Bisglycinát hořečnatý je forma hořčíku, která je obzvláště užitečná pro obojí.
Většina lidí uvádí, že 250 mg bisglycinátu hořečnatého před spaním pomáhá s podporou zdravého spánku. Užívání prášku je obzvláště užitečné pro rychlejší vstřebávání v těle. Hořčík je také bezpečný pro dlouhodobé užívání.
4. Mučenka
Doplňky stravy z mučenky pocházejí ze skutečné kvetoucí rostliny, která se již po staletí používá v lékařství.
Bylo prokázáno, že mučenka zvyšuje hladinu GABA v mozku, což je neurotransmiter, který podporuje relaxaci. Studie z roku 2011 prokázala výrazné zlepšení kvality spánku u pacientů, kteří konzumovali mučenku.
Doporučuje se užívat 500 mg mučenky před spaním, aby se podpořila relaxace a spánek.
5. Ashwagandha
Ašvaganda (známá také jako withania somnifera) se v indické ájurvédské medicíně používá již mnoho let. Jedná se o adaptogen, což znamená, že může tělu pomoci jedinečným způsobem se přizpůsobit stresu. Je známá nejen tím, že podporuje zdravé hormony a reakce na stres, ale také tím, že podporuje dobrý spánek.
Jedna studie zveřejněná v roce 2020 ukázala, že u osob, které užívaly ašvagandu po dobu šesti týdnů, došlo ke zlepšení kvality spánku.
Většina zjistila, že užívání 500 mg ashwagandhy 2-3krát denně po dobu alespoň 4 týdnů může podpořit spánek i reakce na občasný stres.