Jak pečovat o děti s osteoporózou?

Lenka Němcová
6. ledna 2023
6 minut čtení

Časté případy osteoporózy jsou obvykle hlášeny od mladých dospělých až po starší lidi. Proto může být překvapením, že se osteoporóza může vyvinout i u vyvíjejícího se těla malého dítěte.

Osteoporóza je onemocnění, které oslabuje kosti, jež mohou dosáhnout takového stupně, že se snadno zlomí. Říká se jí také tichá nemoc, protože její příznaky se obvykle projeví, až když je pozdě.

V případě dětí se nazývá juvenilní osteoporóza. Možná vás zajímá, zda se výrazně liší od ostatních typů osteoporózy a zda je plán péče o děti také stejný jako u úplného dospělého člověka. Zde je stručný popis a užitečný plán péče, který vám pomůže v tomto procesu.

Co je juvenilní osteoporóza?

Kosti se vyvíjejí, rostou, obnovují a regenerují od narození až do věku kolem 25 let. V tomto období se vám více kostí vytváří, než ztrácíte, ale při juvenilní osteoporóze je tento vývoj pozměněn a místo toho, aby se kosti vytvářely a obnovovaly, nevyvíjejí se správně nebo se jich nevytváří dostatek. Kosti se kvůli poklesu hustoty a ztrátě pevnosti snadno lámou.

Ačkoli je osteoporóza u dospívajících a malých dětí vzácná, může se vyskytnout v jakémkoli věku. Existuje několik důvodů, proč se u dítěte může vyvinout juvenilní osteoporóza, včetně základní zdravotní poruchy (sekundární porucha osteoporózy), léků nebo genetického stavu. Existují také případy, kdy neexistuje žádný identifikovatelný a definitivní důvod (idiopatická juvenilní osteoporóza), který by mohl způsobit osteoporózu u dětí.

Jak se postarat o dítě s juvenilní osteoporózou?

Péče o děti s juvenilní osteoporózou může být složitá, protože chyba může výrazně ovlivnit vývoj dítěte. Ačkoli může být těžké být svědkem toho, jak vaše dítě bojuje s tímto typem onemocnění, je na dospělých, aby se o ně postarali. Pokud si nejste jisti, kde začít, zde je seznam, do kterého můžete nahlédnout.

Pravidelné kontroly

Pokud jste měli zpočátku podezření, že s vaším dítětem není něco v pořádku, bylo by nejlepší objednat se k jeho pediatrovi na kontrolu. Je velmi důležité, aby mohlo být diagnostikováno co nejdříve, abyste mohli vy a lékař zvládnout a formulovat plán péče o dítě. Nikdy tedy nevynechávejte návštěvu lékaře a buďte pilní v jeho návštěvách, abyste měli aktuální záznamy o vašem dítěti.

Doplňky

Mějte na paměti, že zatím neexistují žádné léky pro dospělé, které by mohly užívat děti. Lékař vám pravděpodobně předepíše doplňky stravy na podporu zdraví kostí vašeho dítěte.

Udržování zdravé tělesné hmotnosti

Jak již bylo zmíněno, osteoporóza může způsobit pokles kostní hmoty. Tím se vaše kosti stávají méně hustými a snadněji se lámou. Proto si budou muset udržovat zdravou tělesnou hmotnost, aby kosti nenesly příliš velkou váhu. Zajistěte, aby vaše dítě stále dostávalo základní živiny, které bude jeho tělo potřebovat.

Podporovat pravidelné cvičení

Při udržování zdravé tělesné hmotnosti byste měli své dítě podporovat v pravidelném cvičení. To má podpořit růst a bezpečné budování kostí. Vzhledem k tomu, že dětské kosti mohou být mimořádně křehké, bylo by nejlepší poradit se s fyzioterapeutem, který vám pomůže sestavit cvičební program pro vaše dítě. Plán by mohl zahrnovat také cvičení s váhou a více chůze.

Zvýšení příjmu vápníku a vitaminu D

Vápník je druh minerálu, který udržuje zdravé kosti a zuby. Vitamin D pomáhá tělu lépe vstřebávat vápník, proto byste do jídelníčku svého dítěte měli zařadit také potraviny bohaté na vitamin D. Do jejich jídel můžete přidat mléčné výrobky nebo zelenou zeleninu, ořechy či jiné potraviny obohacené vápníkem. V případě potřeby můžete také zvážit podávání doplňků stravy s vápníkem a vitaminem D. V takových případech se nezapomeňte poradit s jejich lékařem.

Chraňte své dítě před zlomeninami

Vzhledem k tomu, že juvenilní osteoporóza způsobuje, že vaše dítě má velmi křehké a slabé kosti, musíte být obzvláště opatrní a dbát na to, abyste mu dovolili vykonávat jakékoli činnosti, které by mohly poškodit jeho kosti. Jednoznačným příkladem jsou kontaktní sporty. I když pro vás může být těžké vidět, že vaše dítě touží po provozování takových sportů, musíte být pevní a dát mu najevo, že jeho situaci chápe.

Můžete dítěti nabídnout alternativní aktivity, kterých se může účastnit. Můžete je nechat hrát stolní hry, číst knihy, hrát na hudební nástroje atd. Poraďte se s lékařem, jak naplánovat a zajistit aktivity, které vašemu dítěti nezpůsobí další zranění.

Při péči o děti s osteoporózou budete úzce spolupracovat se specializovaným lékařem. Vzhledem k tomu, že se jedná o citlivou záležitost, která se týká jednoho z nejkritičtějších systémů v těle, je také nezbytné, abyste celý proces pečlivě sledovali. Pro vás a vaši rodinu to může být dlouhý proces, ale s vaší podporou může vaše dítě léčbu účinně zvládnout.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Zdraví,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky