Přehled o historii čaje
Čaj je po vodě druhým nejrozšířenějším nápojem na světě, a proto je zejména ve Velké Británii velmi oblíbený. Odhaduje se, že Britové ho denně vypijí dohromady sto milionů šálků. To je zhruba jeden a třetina šálků na každého obyvatele země!
Mnoho lidí, kteří pijí čaj, si neuvědomuje, odkud pochází a jak se stal tak rozšířeným. Pokud vás zajímá historie čaje, pokračujte ve čtení. Budeme sledovat vývoj tohoto nápoje od jeho vzniku před několika tisíci lety až po současnost. Uvařte si čaj a pusťte se do čtení!
Dávné časy
Camellia sinensis je rostlina, ze které se získává čaj. Pochází z východní a jihovýchodní Asie a indického subkontinentu. Původ čaje lze tedy vysledovat do této části světa.
Fyzické důkazy naznačují, že Číňané pili čaj již ve druhém století před naším letopočtem. Písemné důkazy naznačují, že čaj se pil mnohem dříve, již ve druhém tisíciletí před naším letopočtem. Předpokládá se, že Číňané nepili čaj pro potěšení, místo toho se jednalo o čistě léčivý nápoj. Jeden zdroj předkládá teorii, že jihozápadní čínská provincie Jün-nan je vlastně rodištěm čaje. Tvrdí, že když se čaj rozšířil do sousední provincie S‘-čchuan, začali lidé poprvé pít čaj pro potěšení.
Podle legendy objevil čaj čínský císař, když mu několik lístků spadlo do vroucí vody, změnilo barvu a dodalo mu chuť. Jiná legenda popisuje, jak bůh zemědělství konzumoval části rostlin, aby zjistil, zda mají léčivé účinky. Pokud snědl něco jedovatého, vyléčil se konzumací čajových lístků.
Středověk
Portugalci založili obchodní přístav v Macau v roce 1557 a přivezli vzorky čaje, aby je mohli ochutnat doma.Čaj však nevyváželi komerčně. Jako první to začali dělat Holanďané, kteří s tím začali na počátku 17. století.
Během několika následujících století se čaj začal šířit po celé Evropě. Protože se dovážel, byl to drahý nápoj. Proto byl nejčastěji spojován s vyššími vrstvami. Byl to nápoj, který si dopřávali členové královské rodiny a další bohatí lidé.
V roce 1600 založila Velká Británie Východoindickou společnost, která se starala o obchod s Indií a částmi jihovýchodní a východní Asie. Měla monopol na zboží dovážené z jiných zemí.
Z roku 1658 pochází doklad o tom, že londýnské noviny propagovaly „čínský nápoj“ v kavárně. Zdá se však, že pití čaje se rozšířilo až v polovině 17. století. Karel II. se oženil s Kateřinou z Braganzy, která byla vášnivou pijankou čaje z Portugalska. Právě ona odstartovala trend pití čaje, který se stal oblíbeným mezi šlechtou a bohatými lidmi. Východoindická společnost dovezla čaj z Číny poprvé v roce 1664.
Ve středověku se čaj pil spíše kvůli chuti než kvůli údajným léčivým účinkům. Čajové soupravy z materiálů, jako je jemný porcelán, se staly nezbytnou výbavou smetánky.
Revoluce čaje
Na začátku 17. století se čaj ve Velké Británii mezi středními a nižšími vrstvami ještě příliš nepil. Důvodem bylo, že čaj byl zdaněn poměrně vysokou sazbou. A to natolik, že mnoho lidí, kteří jej chtěli pít, se od jeho pití odradilo.
Vzhledem k vysoké poptávce a příliš vysokým cenám bylo nevyhnutelné, že se objevily pašerácké kruhy. Došlo to tak daleko, že po určitou dobu převažoval nelegální dovoz nad legálním. Pašeráci nejenže dováželi správný produkt, ale nakonec vytvářeli falešné čaje a snažili se je vydávat za pravé.
Obchod s pašovaným čajem skončil v roce 1784, kdy tehdejší ministerský předseda William Pitt mladší drasticky snížil sazbu daně z čaje. Nápoj se tak stal dostupným téměř pro každého obyvatele země. Od té doby je čaj univerzálním nápojem, který si dopřávají lidé všech vrstev.
Čajové soupravy byly stále vyráběny s ohledem na vyšší třídy. Vyráběly se z cenných materiálů a byly na nich složité vzory. I když se samotný nápoj zlevnil, některé soupravy, které lidé měli, byly stále poměrně drahé.
Čaj v popkultuře
Dá se říci, že čaj je základem britské kultury. Britové jsou po celém světě známí svou láskou k čaji a tím, kolik ho vypijí. Ve skutečnosti je to tak velká záliba, že se mnohokrát dostala i do popkultury. Některé postavy v knihách, televizních pořadech a filmech mají zvláštní zálibu v čaji.
Jednou z takových postav je Šílený kloboučník z klasického románu Alenka v říši divů. Je známý svými potrhlými čajovými dýchánky a objevuje se v několika oblíbených filmech: v animované adaptaci Alenky v říši divů z roku 1951 a v remaku z roku 2010. Dalším slavným fiktivním pijákem čaje je detektiv Hercule Poirot, který má zálibu v bylinkovém čaji. Agatha Christie, autorka knih o Poirotovi, byla sama velkou milovnicí čaje a svou lásku k tomuto nápoji propůjčila i této postavě. Jsou tu také hobiti ze série Pán prstenů; ti dávají přednost černému čaji. Dalším vášnivým pijákem je Jean-Luc Picard ze seriálu Star Trek: Nová generace, který se nemůže nabažit čaje Earl Grey.
Jak vidíte, historie čaje je poměrně zajímavá. Tento článek však pouze poodhalil cestu tohoto nápoje od léčivého nápoje v Asii k nápoji, který si příležitostně vychutnávají miliardy lidí. Co se týče čajových souprav, ty byly dlouho drahé, protože nápoj je spojován s královskou rodinou a bohatými lidmi. Dnes se však dají sehnat levnější z levnějších materiálů, které svou funkci plní dobře.
One thought on “Jaké přínosy pro zdraví má heřmánek pravý”