Jak být méně hladový
Představte si to: Je čtrnáct hodin v pracovní den a vy cítíte, že vám dochází energie. Za nic na světě se nemůžete soustředit na úkol, který máte před sebou. Všimnete si, že vám začíná bušit srdce a cítíte se trochu roztřeseně, dokonce panicky.
Horší než to je možná neustálé klapání klávesnice vašeho kolegy na vedlejším pracovním místě. Je to tak hlasité a neustálé, že si připadáte jako zvíře v pasti. Už vás někdy v životě něco takhle rozčílilo? Zatnete zuby a snažíte se zhluboka nadechnout, představujete si, jak vyhazujete notebook svého kolegy z kanceláře z okna jako frisbee, a přemýšlíte, jestli vám nezelená kůže.
Pokud vám tento pocit nebo jeho určitá verze připadá povědomá – třeba místo zuřivě píšícího kolegy s partnerem, který žvýká žvýkačky, nebo vašeho dítěte, které je nevysvětlitelně posedlé opakovaným přehráváním písně „Mambo No. 5“ – nebojte se: (pravděpodobně) se z vás nestane Hulk. Pravděpodobnější scénář je, že prostě potřebujete něco sníst.
Všechny výše uvedené reakce jsou příznaky „hanger“ (hladu aktivovaného hněvem), který je ve skutečnosti docela běžný – natolik, že slovo „hangry“ bylo v roce 2018 oficiálně přidáno do Oxfordského slovníku angličtiny. A i když existuje spousta memů a TikToků, které si dělají legraci z toho, že vás prázdný žaludek může naplnit vztekem, zažít to na vlastní kůži často tak vtipné není.
Proč k němu dochází a co dělat, abyste se později nemuseli omlouvat za to, co jste řekli (nebo za notebook, který jste hodili), když jste právě potřebovali zatracenou svačinu?
Co se děje ve vašem těle, když máte hlad?
Hlad a trávení jsou složité vnitřní procesy a tělo každého člověka je jiné. Hanger se však může vyskytnout u každého a v podstatě jde o spojení mezi mozkem a hladinou cukru v krvi.
Když máte pocit hladu, je to v podstatě rozsvícení kontrolky nedostatku paliva ve vašem mozku. Mozek je závislý na glukóze, aby mohl vykonávat všechny své funkce, a pokud máte hlad, hladina cukru v krvi začne prudce klesat, což může způsobit zamlžení mozku a ztrátu sebekontroly, říká. Kombinace těchto faktorů může vytvořit situaci, kdy se vaše trpělivost velmi rychle vyčerpá a mírné nepříjemnosti se změní ve spouštěče totálního vzteku. Mezi další příznaky nízké hladiny cukru v krvi patří bolesti hlavy, pocení a únava. Pokud se některý z těchto příznaků začne objevovat mezi jídly, může být hanger na cestě.
A nemusíte být nutně hladoví, abyste se cítili hladoví. Malá studie publikovaná v roce 2022 v časopise PLoS zjistila, že čím vyšší bylo skóre hladu, které účastníci sami uváděli, tím větší byla pravděpodobnost, že se budou cítit naštvaní a podráždění. Autoři studie dospěli k závěru, že běžná, každodenní úroveň hladu může být spojena s negativními emocemi, jako je hněv a podrážděnost.
Jak zabránit tomu, aby se hlad změnil ve vztek
Rozpoznejte první příznaky tím, že pojmenujete své pocity.
Pravidelná kontrola mysli a těla vám může pomoci zachytit pocit hladu v jeho počátečních fázích, protože hlad se nemusí vždy projevit hned jako kručení v břiše nebo pocit prázdného žaludku.
Pokud si všimnete, že začínáte být náladoví, neoznačujte své pocity jednoduše jako „špatné“. Místo toho se trochu proberte a upřesněte si to. Chápání „špatného“ jako úzkosti, nervozity nebo únavy vám může napovědět, že pociťujete příznaky nízké hladiny cukru v krvi, říká, takže se můžete (snad) najíst, než o ni přijdete. Mezi další emoční deskriptory, které mohou být známkou začínajícího hangeru, mohou patřit „zamlžená hlava“, „podrážděnost“ nebo „netrpělivost“.
Pokud se vám zdá, že vaše špatná nálada není spojena s příznaky nízké hladiny cukru v krvi, možná nemáte hlad – možná jste prostě jen naštvaní. Vztek je oprávněná a při správném zacházení i zdravá emoce. Neustálé odepisování jakékoli podrážděnosti nebo úzkosti na to, že souvisí s hladem, vám z dlouhodobého hlediska neprospěje – protože se možná také cítíte v depresi nebo je váš spolupracovník opravdu tak protivný. Je pravda, že někdy potřebujete jen sklenici vody a jindy může přijít náprava v podobě procházky venku nebo ventilace s důvěryhodným přítelem.
Vezměte si svačinu, která kombinuje sacharidy s bílkovinami.
Jasným řešením pocitu hladu je co nejrychleji něco sníst, ale když si rozmyslíte, co budete jíst, může vám to z dlouhodobého hlediska pomoci cítit se lépe. Často pomůže sáhnutí po rychlé svačině s vysokým obsahem sacharidů. Vaše tělo hledá doplnění energie a potraviny s jednoduchými sacharidy (např. sladkosti, pečivo a müsli tyčinky) se k tomu hodí. Ty také máme obvykle po ruce v práci nebo na cestách.
Pokud vám tyto potraviny chutnají nebo jsou jediné, které máte k dispozici, není na jejich konzumaci nic špatného (navzdory tomu, že kultura stravování vyzdvihuje některé potraviny nad jiné). Ale pokud sacharidy nespojíte se zdrojem bílkovin, pravděpodobně se za hodinu opět zhroutíte. Cílem není zvýšit hladinu cukru v krvi, ale stabilizovat ji, a s tím mohou bílkoviny pomoci.
Doporučuje se kombinovat sacharidy, jako je ovoce, toasty nebo krekry, s potravinami s vysokým obsahem bílkovin, jako je řecký jogurt, ořechy nebo ořechové máslo. Další možností je vysokoproteinové smoothie nebo koktejl, pokud máte k dispozici mixér. Pokud jste na cestách a narazíte na odpočívadlo bez širokého výběru, jsou slušnou volbou balené krekry s arašídovým máslem nebo čokoládové mléko.
Pravidelným doplňováním energie do těla zabraňte vzniku pocitu hladu.
Zabraňte vzniku pocitu hladu tím, že každodenní konzumace výživově bohatých jídel podle předvídatelného rozvrhu je jednou z nejlepších věcí, které můžete udělat pro udržení stabilní hladiny cukru v krvi a energie. Pokud vás pravidelně trápí pocity hladu, je potřeba naplánovat každého hlavní jídlo (snídani, oběd, večeři), tak abyste si byli jistí, že jsou v něm zastoupeny bílkoviny, tuky a sacharidy (včetně vlákniny), které vám pomohou uspokojit celkové potřeby živin a udržet hladinu cukru v krvi (a náladu) ve stabilním rozmezí.
Tyto zásady samozřejmě nemusíte dodržovat do puntíku – žádné jídlo nebo svačina neznamená, že se jedná o „zdravou“ stravu, a posedlost pravidly stravování může vést k poruchám příjmu potravy (což může mimochodem také zhoršit vaši náladu). Pokud však pravidelně trpíte pocity hladu, možná by stálo za to experimentovat s malými změnami ve vašich stravovacích návycích, protože důsledné přijímání rozmanitých potravin (a celkově dostatku jídla) dokáže udržet hladinu cukru v krvi v dobré kondici, nikoliv v hladovění.