Proč můj pes stále vrtí hlavou?

Adam Valový
17. ledna 2023
7 minut čtení

Pokud pes občas zavrtí hlavou, je to zcela přirozené. Psi třesou hlavou, aby odtranili nečistoty z uší.

Je to jediný důvod? Samozřejmě že ne. Probereme různé další důvody a v jakém případě byste se měli zajímat o zdraví a pohodu svého psa.

Důvody, proč vaši psi stále vrtí hlavou

Ušní infekce

Nejčastější příčinou abnormálního třesení hlavou u psů je zánět ucha, tzv. otitis media. Příčinou je voda zachycená za ušním bubínkem. To může způsobit otok ušního bubínku. 

Pokud váš pes třese hlavou bez ušních infekcí nebo jiných viditelných abnormalit, může být na vině alergie. Bohužel pes, který dlouhodobě prudce třese hlavou, může ucho poškodit. 

Pokud se tak stane, mohou způsobit silné podráždění a zánět, což způsobí, že pes bude třást hlavou a projevovat další známky nepohodlí. Uši mohou být poškozeny také silou úderů do hlavy a krku psa, což může způsobit strupy a vředy v uších. 

 Svědění

Další příčinou třesení hlavy u psů jsou alergie. Alergické reakce mohou u psů vyvolávat složky potravy nebo podněty z prostředí.

Svědění kůže, poškození srsti, opakované kožní a ušní infekce, tření uší, třesení hlavou, žvýkání tlapek a tření obličeje jsou častými příznaky alergie u psů.

Uši zaplněné vodou

Před sprchováním nebo koupáním vložte psovi do uší vatové tampony (nebo polovinu vatového tamponu pro malé psy), abyste minimalizovali kývání hlavy způsobené vniknutím vody do uší. Během koupání se vyhněte stříkání vody přímo na hlavu psa.

Místo toho ho vykoupejte od krku dolů a mokrou žínkou mu očistěte tváře a uši. Pokud váš pes při koupání nezvládne vatové tampony v uších, zkuste mu nasadit ušní náplast nebo ho po koupání očistit vysušujícím roztokem. V závislosti na specifických požadavcích vašeho psa vám může váš veterinární lékař nabídnout bezpečné a účinné léky.

Kdy si dělat starosti?

Ušní vaskulitida

Ušní vaskulitida neboli otok stěn cév v ušních záhybech způsobuje potenciálně závažný kožní problém na ušních boltcích vašeho psa. Ušní vaskulitida se vyznačuje následujícími příznaky:

  • Ušní skvrny, které jsou červené nebo fialové
  • Kůže je podrážděná
  • Cysty, které obsahují tekutinu
  • Vypadávání chlupů
  • Svědění a bolestivost kůže na postiženém místě

U více než poloviny všech zdokumentovaných případů ušní vaskulitidy je příčina neurčena. Za jiných okolností však může být toto postižení kůže způsobeno abnormální reakcí imunitního systému. Pokud váš pes vykazuje příznaky ušní vaskulitidy, navštivte co nejdříve svého veterinárního lékaře, který stanoví diagnózu a léčbu.

Hematomy v oblasti uší

Když se mezi kůží a chrupavkou psího ušního boltce vytvoří ložisko krve, způsobuje to změnu barvy, zánět, krvácení a utrpení. Nejčastější příčinou hematomů je kromě problému s uchem nebo kůží také vlastní úraz, například extrémně silné škrábání nebo třesení hlavou jako reakce na základní zdravotní problém.

Léčba se liší od použití jehly k vyprázdnění hematomu až po chirurgické ošetření. Hematom je nutné ošetřit ihned, aby se předešlo infekci a dalšímu poškození. Stejně jako zjistit, co je příčinou svědění a třesu.

 Téměř vždy se jedná o bakteriální infekci nebo svědivý stav kůže. Přestože se hematomům v uších nelze snadno vyhnout, riziko tohoto následku lze snížit. Toho lze dosáhnout prevencí nebo úspěšným řešením základních stavů, které způsobují třes hlavy.

Nádory nebo polypy zvukovodu

Domácí zvířata s nádory zvukovodu často třesou hlavou, což je typický klinický příznak. Svědění ucha je často spojeno s dlouhodobým silně páchnoucím ušním sekretem, podrážděným, citlivým a bolestivým uchem.

Může se objevit ztráta rovnováhy a koordinace, točení, kývání hlavou, nehybnost obličeje, problémy se sluchem, těkání očí do stran (nystagmus) a další neurologické nežádoucí účinky: Pokud výrůstek pochází ze středu nebo vnitřní části ucha.

Jak tuto situaci řešit?

Psovi musí být podán jeden sacharid (např. rýže nebo brambory) a jeden zdroj bílkovin (např. kachna nebo zvěřina), který mu nikdy předtím nebyl nabídnut nebo byl hydrolyzován, aby se zjistila případná citlivost na potravu (rozdělen na malé, nealergizující kousky).

Pes může toto krmivo jíst jen asi měsíc nebo dva. Pokud příznaky zmizí nebo se výrazně zlepší, je pravděpodobnější potravinová intolerance.

Pokud pes stále třese hlavou a drápe se za uši nebo má uši zarudlé a podrážděné, je důležité ho vzít k veterináři. 

Včasná diagnóza příčiny třesení hlavy vašeho psa umožní vašemu veterinárnímu lékaři řešit problém dříve, než se zhorší.

Důležitost včasné diagnózy

Potřebu včasné veterinární diagnostiky a léčby psů s přetrvávajícím třesením hlavy nelze než zdůraznit. Většina výše uvedených poruch může vašemu psovi způsobovat bolest a utrpení.

Vhodná veterinární péče může nejen zmírnit nepříjemné pocity a podráždění, ale má také potenciál zabránit vážnějším zdravotním problémům.

Je velmi důležité co nejdříve zjistit příčinu třesení hlavou u psů, aby bylo možné nasadit správnou terapii.

Je velmi důležité co nejdříve stanovit diagnózu a zahájit léčbu, která může být varovným signálem něčeho nebezpečnějšího. Neustálé silné třesení hlavou může také způsobit prasknutí cév v ušním laloku, což má za následek vznik sluchových hematomů. Toto onemocnění si často vyžádá chirurgický zákrok.

Někteří psi kromě rychlého potřásání hlavou provádějí i tzv. shake-off.

Pokud psi třesou celým tělem i hlavou, může to být spojeno s „setřásáním“, což je metoda, kterou psi provádějí, aby se „osvěžili“ po nepříjemném nebo stresujícím zážitku.

K tomu často dochází, když se pes setká s jiným psem, a také v jiných náročných situacích. Když se setkají dva psi, může pro ně být první setkání nepříjemné a po obvyklém očichávání pak často pozorujete, jak oba psi třesou nejen hlavou, ale i celým tělem.

Ušní infekce se nesmí léčit doma bez předchozí konzultace s veterinárním lékařem. Pokud jsou uši psa ucpané nečistotami, měl by lékař provést hloubkové čištění kanálků a zároveň psovi podat léky.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky