Proč mě moje kočka olizuje a pak kouše?

Lenka Němcová
12. ledna 2023
6 minut čtení

Kočka vás může olíznout a poté lehce kousnout, aby vám dala najevo, že chce vaši pozornost a že jí nevěnujete pozornost fyzickou.

Kočky komunikují se svými majiteli pomocí různých způsobů řeči těla a chování. Jedním ze způsobů je olizování a kousání.

Proč kočky olizují a koušou?

Existuje mnoho důvodů, proč vás kočka olizuje a následně kouše. Podívejme se na ně níže.

Vyhledávání pozornosti

Kočky olizují a koušou lidi, aby si získaly jejich pozornost, ať už se jedná o požadavek na obdiv nebo péči.

Kočka chce být oceněna

Vaše kočka vám může olízat prst nebo něco jiného a pak vás kousnout, nebo naopak, protože vás kočka ošetřuje, aby posílila vaše pouto a vztah.

Když si hraje uctivě, aniž by kočka kousala, nebo jen olizuje a vrní, odměňte její chování tím, že jí řeknete, že je „hodná kočička“, a pak jí stále dávejte kousat její oblíbený pamlsek.

Je rozzlobená

Vaše kočka se může vrtět, pokud strávíte příliš mnoho času hlazením citlivější části jejího těla. Pokud vaše kočka něco nadměrně olizuje nebo kouše, případně dokonce projevuje agresi, může být váš chlupatý přítel ve stresu nebo úzkostný. Některé kočky se ve stresu olizují nepřetržitě nebo nutkavě.

Kočky mohou ve stresu také vrnět, aby se uklidnily, takže v kombinaci s těmito dalšími příznaky to může být varování, abyste s hlazením přestali.

Zde je důležité poznamenat, že vaše kočka se obvykle zdá být uvolněná a spokojená, než dojde k nadměrné stimulaci, ale může vykazovat napjatější řeč těla, než začne lízání a kousání.

Je čas na mytí

Kočky se mohou olizovat, protože mají jazyk potažený dozadu směřujícími ostny, nazývanými papily, které procházejí srstí a uklidňují ji. Když se zbavují zamotané srsti, kousají se do ní a pak se olizují, aby ji udržely co nejčistší a nejjemnější.

Snaží se komunikovat

Po olíznutí vás může dál kousat, aby vás informoval, že denní hladění skončilo. Miluje vás, ale potřebuje volný prostor k dýchání. Sladké kočičí kousnutí může být také pozvánkou, abyste se znovu pustili do mazlení.

Chtějí hostinu

Kočky často olizují hlavy jiných koček, takže to může být ještě pravděpodobnější vysvětlení, pokud se vaše kočka drbe za ušima nebo pod bradou. Jednodušší vysvětlení, proč vám kočka olizuje ruku, když ji hladíte, může být, že na vašich prstech cítí něco chutného. Možná jste si všimli, že vaše kočka dělá totéž vám, když vás mlaská a olizuje náhodná místa na kůži.

Znamení lásky

Pokud k vám kočka přistoupí a jemně vás olízne a pak vás kousne, když jste se jí předtím nedotkli – pokud vypadá šťastně a klidně – možná vám chce projevit svou lásku.

Ve většině případů se jedná o „kousnutí z lásky“, které je jedním z mnoha způsobů, jak vaše kočka vyjadřuje lásku.

Kdy si dělat starosti?

Pokud se vaše kočka neustále olizuje, ve veterinární medicíně se to označuje jako nadměrná péče. Pokud se vaše kočka začne olizovat násilně, zavolejte veterináře, aby zjistil, zda váš chlupatý přítel nemá nějaký zdravotní důvod. Pokud za nadměrným olizováním vaší kočky stojí nějaký zdravotní problém, je třeba ho řešit dříve, než nadměrné olizování ustane.

Pokud kousnutí pochází od domácí kočky, nemusí člověk hned vyhledat lékaře. Pokud je osoba pokousána toulavou kočkou, měla by si ránu 5 minut omývat vodou a mýdlem a okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Léčba se může lišit v závislosti na místě kousnutí a na očkování kočky proti vzteklině. Kočka se může nakazit kousnutím blechou, krevní transfuzí nebo při souboji s jinou nakaženou kočkou.

Studie prokázaly, že kočičí kousnutí přenáší mnoho různých mikroorganismů, které mohou způsobit infekci. Z tohoto důvodu a také proto, že kočičí tlama obsahuje širokou škálu mikroorganismů, může kousnutí vyústit v infekci.

Jak zabránit kočkám v kousání?

Pokud chcete, aby vás kočka přestala kousat, nezapomeňte reagovat na všechna kočičí kousnutí, i když jsou mírná. Po malé pauze řekněte důrazně a rozhodně ne. Poté se alespoň po dobu jedné minuty vyhněte očnímu kontaktu s kočkou, aby si kousání spojila s tím, že ji ignorujete.

Poskytněte kočce vhodnou, poutavou hračku, kterou může žvýkat. Některé kočky si rády hrají s plyšovými zvířaty. Aby se vaše kočka nakonec nezačala nudit, měla by mít k dispozici celou řadu hraček. Hračky, které vydávají pamlsky, jsou úžasným skvělým způsobem, jak obohatit jejich okolí a zároveň podpořit přijatelné chování při hře tím, že jim dopřejete vhodné materiály.

Když vás kočka kousne a odmítá vás pustit, zatněte zuby a zatlačte rukou a paží do kousance, aby vás kočka pustila. Uhýbání od kousnutí ji přiměje k dalšímu kousání.

Musíte také přistupovat ke svému oblečení jako k součásti své kůže a zabránit mu v přístupu. Jinak vaše kočka nerozezná rozdíl mezi škrábáním kalhot a škrábáním holých nohou.

Fyzické tresty kočky jen rozzuří, takže jsou připraveny útok opětovat a bránit se nebo se oddávat agresivní činnosti.

Závěrečné myšlenky

Kočičí kousnutí obvykle není znepokojivé, protože může být projevem lásky nebo snahou získat pozornost. Pokud se vám však vymkne z rukou, po přečtení tohoto článku už víte, jak postupovat.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Příroda a zvířata,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky