10×Karibik: Nejhezčí ostrovy, které nejsou příliš známé

Adam Valový
5. dubna 2024
23 minut čtení

Karibik je ostrovy doslova posetý a většina lidí ho vnímá jako exotický ráj na zemi. V kontextu dovolené oblast Karibského moře mezi nejkrásnější místa rozhodně patří – a dokáže překvapit i poměrně zkušené cestovatele, kteří již absolvovali nejednu dovolenou v Dominikánské republice, na Kubě či v jiné renomované lokalitě. Některé ostrovy jsou však takříkajíc pod radarem – a okem běžného dovolenkáře nepostřehnutelné. Přesto (či právě proto?) stojí za návštěvu.

Deset nejnavštěvovanějších karibských ostrovů

Ještě než se dostaneme k místům, která naprostá většina cestovatelů přehlíží, přiblížíme země, jež si naopak na nezájem stěžovat nemohou. Na seznamu nejnavštěvovanějších států se v roce 2022 podle dat organizace Caribbean Tourism Organization umístily následující země:

PořadíStátPočet turistů (v roce 2022)
1Dominikánská republika7,1 milionu
2Portoriko5,1 milionu
3Jamajka2,2 milionu
4Kuba1,6 milionu
5Bahamy1,4 milionu
6Aruba1,1 milionu
7Gadeloupe817000
8Americké Panenské ostrovy800000
9Turks a Caicos549000
10Curacao489000

Zajímavé je, že na výše uvedené nejnavštěvovanější karibské ostrovy připadá 85 % z celkového turismu (počítá se s tzv. stay-over turisty – tj. s těmi, kteří v dané destinaci setrvají několik dní. Pojďme se teď společně podívat na deset ostrovů z opačného konce seznamu. Připadá na ně pouze 1,36 %.

1. Grenada

Grenada (pozor – neplést s Granadou!) je poměrně malý ostrov, který leží v jižní části Návětrných ostrovů. Sousedí s Trinidadem a Tobagem na jihovýchodě a Svatým Vincencem a Grenadinami na jihozápadě. S rozlohou 344 km² patří mezi nejmenší nezávislé státy na západní polokouli. Hlavním městem Grenady je Saint George’s se 4 300 obyvateli. Nejvyšším vrchol nese název Mount Saint Catherine a sahá do výšky 840 m n. m.

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo Grenady čítá přibližně 110 000 lidí, kteří hovoří převážně angličtinou, ale mnoho z nich také používá grenadskou kreolštinu. Mezi náboženstvími převládá křesťanství.

Ekonomika

Grenada se ekonomicky opírá o cestovní ruch, zemědělství a výrobu. Mezi hlavní plodiny patří muškátový oříšek (Grenada je muškátem vyhlášená a dokonce jej má i na vlajce), kakao, banány a cukrová třtina. Kromě toho se na Grenadě vyrábí kvalitní karibský rum.

Historie

Ostrov byl původně osídlen Kariby a Arawaky. V roce 1498 jej objevil Kryštof Kolumbus, ale britskou kolonií se stal až v roce 1763. Nezávislost Grenada získala v roce 1974. Pozoruhodným bodem v historii byla invaze USA v roce 1983.

Zajímavosti

Grenada láká turisty svými krásnými plážemi, tropickými deštnými pralesy a bohatou kulturou. Historické památky, jako je pevnost Fort George a katedrála Saint George’s, odrážejí bohatou historii ostrova. Turisté sem často míří za potápěním, šnorchlováním a pěší turistikou – právě pro tyto aktivity jsou přírodní krásy tohoto karibského ostrova jako stvořené. Kombinace bohaté historie s úchvatnou přírodou činí z Grenady velmi atraktivní destinací pro každého, kdo hledá dobrodružství i relaxaci v jednom balení.

Praktické informace

Jak se na Grenadu dostat?

Na Grenadu se dostanete lodí z okolních ostrovů, nebo letecky.

Denní non-stop linku z Miami provozuje společnost American Airlines. Společnost Delta nabízí týdenní non-stop linku z Atlanty. jetBlue provozuje denní non-stop linku z letiště JFK v New Yorku. Caribbean Airlines létá z Toronta s přestupem na Trinidadu.

Pokud se rozhodnete letět z Evropy, určitě se vám podaří najít spojení z Londýna a Manchesteru. Přímé lety na Grenadu jsou obvykle dostupné také z Frankurtu a Paříže. Počítejte s jedním mezipřistáním.

Ceny letenek na Grenadu se začínají na cca 650 EUR

Je Grenada drahá?

Životní náklady na Grenadě jsou přijatelné a relativně levnější než na většině ostatních karibských ostrovů. Ceny potravin, restaurací, vzdělání a nemovitosti jsou ve srovnání s Velkou Británií nebo USA podstatně výhodnější.

2. Svatý Bartoloměj

Svatý Bartoloměj se nachází v Malých Antilách, severně od ostrova Svatý Martin. S rozlohou pouhých 21 km² patří mezi nejmenší ostrovy v Karibiku. Hlavním městem je Gustavia, nejvyšším vrcholem Morne du Vitet s výškou 286 m n. m.

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo Svatého Bartoloměje čítá přibližně 10 000 lidí, kteří mluví především francouzštinou, ale mnozí z nich ovládají také angličtinu. Mezi náboženstvími převládá křesťanství.

Ekonomika

Ekonomika ostrova značně závisí na cestovním ruchu. Svatý Bartoloměj je známý svými luxusními hotely a nádhernými plážemi. Kromě toho hraje významnou roli rybolov a zemědělství.

Historie

Ostrov byl původně osídlen Kariby a v roce 1493 jej objevil Kryštof Kolumbus. Během své historie patřil Svatý Bartoloměj Francii, Švédsku a Dánsku. V roce 1878 se stal opět francouzským územím, což ovlivnilo jeho kulturu a architekturu. V současné době je zámořským společenstvím Francie (dříve byl součástí zámořského departmentu Guadeloupe).

Zajímavosti

Svatý Bartoloměj láká návštěvníky svými nádhernými plážemi, luxusními butiky a gurmánskými restauracemi. Historické památky, jako je pevnost Gustavia a kostel Notre-Dame de l’Assomption, odrážejí bohatou historii ostrova. Tato poměrně nenápadná destinace se stala oblíbeným ukrytem bohatých a slavných, kteří sem míří nejen kvůli exkluzivnímu prostředí, ale také kvůli jedinečné kombinaci krásné přírody a historie, kterou ostrov Svatý Bartoloměj servíruje jako na stříbrném podnose.

Praktické informace

Jak se na Svatý Bartoloměj dostat?

Na Svatý Bartoloměj se dostanete lodí i letecky. Cestující z Evropy musí nejprve letět na letiště Juliana na ostrově Sint Marteen nebo na Pointe-à-Pitre na Guadeloupu. Pro cestující ze Spojených států je nejjednodušší letět na letiště San Juan v Portoriku nebo Juliana v Sint Marteen. Žádné přímé lety bohužel dostupné nejsou.

Je Svatý Bartoloměj drahý?

Svatý Bartoloměj patří mezi nejdražší karibské ostrovy. Podle HuffPostu je drahý částečně proto, že většinu zboží na ostrově je třeba dovážet, ale také proto, že si vysloužil pověst exkluzivního místa pro velmi bohatou klientelu.

3. Surinam

Surinam sice není ostrov, ale z geografického hlediska byl vždy součástí karibské oblasti. Nachází se na severu Jižní Ameriky (jedná se o nejmenší jihoamerický stát) a sousedí s Francouzskou Guyanou na východě, Guyanou na západě a Brazílií na jihu. Jeho pobřeží omývá Atlantský oceán. Rozloha činí 163 820 km² a hlavním město nese název Paramaribo. Nejvyšším vrcholem je Julianatop s výškou 1 280 m n. m.

Obyvatelstvo

Surinam má přibližně 580 000 obyvatel. Úředním jazykem je nizozemština, ale v zemi se mluví také dalšími jazyky včetně hindštiny, sranantonga a javánštiny. Mezi náboženstvími dominují křesťanství a hinduismus.

Ekonomika

Ekonomika Surinamu je silně závislá na těžbě nerostných surovin, zemědělství a lesnictví. Zdejší těžba zahrnuje ropa, zlato, bauxit a diamanty. Pěstuje se zde rýže, cukrová třtina, banány a citrusové plody.

Historie

Surinam byl původně osídlen Arawaky a Kariby. Kryštof Kolumbus objevil ostrov v roce 1498, a od roku 1667 se stal nizozemskou kolonií. Nezávislost získal v roce 1975, což byl významný mezník v jeho historii.

Zajímavosti

Surinam láká návštěvníky svými krásnými plážemi, tropickými deštnými pralesy a bohatou kulturou. Historické památky, jako je pevnost Fort Zeelandia a katedrála svatého Petra a Pavla, odkazují na bohatou historii země. Turisté si Surinam oblíbili zejména díky skvělým podmínkám pro potápění, šnorchlování a pěší turistiku. Kombinace úchvatné přírody a historických zajímavostí dělá z jihoamerického státu místo, který stojí za návštěvu – klidně i delší dovolenou.

Praktické informace

Jak se do Surinamu dostat?

Dostat se do Surinamu není složité. Ze Spojených států zde létají letecké společnosti Surinam Airways a Caribbean Airlines s mezipřistáním na Trinidadu. Kromě každodenního spojení s Nizozemskem létají do Surinamu každý týden přímé lety z Trinidadu, Brazílie (Belem) a Curacaa.

Je Surinam drahý?

Na jihoamerické poměry panuje na Surinamu slušný životní standard. Ceny jsou však nižší než na karibských ostrovech. Životní náklady jsou o cca 40 % nižší oproti USA a o 30 % nižší oproti Francii. Celkově je Surinam levnější než většina ostatních destinací v oblasti Karibiku.

4. Svatý Kryštof a Nevis

Svatý Kryštof a Nevis je malý karibský stát v oblasti Malých Antil. Skládá se ze dvou hlavních ostrovů: Svatý Kryštof a Nevis. Hlavním město Basseterre leží na ostrově Svatý Kryštof. Nejvyšším vrcholem je Mount Liamuiga – dosahuje výšky 1 156 m n. m. a rovněž se nachází na ostrově Svatý Kryštof.

Obyvatelstvo

Obyvatelstvo Svatého Kryštofa a Nevisu čítá přibližně 53 000 lidí, kteří mluví anglicky. Převládá zde křesťanství.

Ekonomika

Ekonomika země je závislá na cestovním ruchu, zemědělství a výrobě. Pěstuje se zde cukrová třtina, bavlna a ovoce. Na ostrově se nachází cukrovar a továrna na elektroniku.

Historie

Ostrovy Svatý Kryštof a Nevis byly původně osídlen Kariby. V roce 1493 je objevil Kryštof Kolumbus. V roce 1783 se staly britskou kolonií a nezávislost získaly v roce 1983. Historie těchto ostrovů odráží bohatou koloniální minulost.

Zajímavosti

Svatý Kryštof a Nevis nabízí krásné karibské pláže, deštné pralesy i historické památky. Návštěvníci mohou obdivovat pevnost Brimstone Hill National Park, Národní park Mount Liamuiga a Národní park Southeast Peninsula. Tato destinace je oblíbená mezi turisty, kteří hledají potápění, šnorchlování a pěší turistiku, a nabízí kombinaci malebné přírody a zajímavých historických lokalit. Svatý Kryštof a Nevis je dalším dokonalým příkladem karibského ráje, jenž snoubí bohatou historii s úchvatnou krásou exotické přírody.

Praktické informace

Jak se na Svatý Kryštof a Nevis dostat?

Dostat se na Svatý Kryštof a Nevis není komplikované. Pokud cestujete přímo z USA nebo Velké Británie, přistanete přím na mezinárodním letišti Roberta Llewellyna Bradshawa (SKB). Nachází se severovýchodně od hlavního města Basseterre a slouží Svatému Kryštofu a jeho sesterskému ostrovu Nevis.

Přesun na Nevis je jednoduchý. Kromě lodního spojení se nabízí letecký přesun. Na vlastním mezinárodním letišti Vance W. Amoryho na Nevisu (NEV) lze přistávat menšími regionálními letadly a soukromými letadly.

Je Svatý Kryštof a Nevis drahý?

Svatý Kryštof a Nevis nepatří k nejlevnějším místům v Karibiku. Celkové náklady však budou záviset pouze na vašich preferencích. I když je život na dražší než na většině karibských ostrovů, protože země musí mnoho svých produktů dovážet, stále je cenově dostupnější než USA a Velká Británie. Výdaje navíc kompenzuje příznivý daňový systém.

5. Anguilla

Anguilla je malý karibský ostrov v Malých Antilách. Nachází se severně od ostrova Svatý Martin a má rozlohu pouze 91 km², což ho řadí mezi vůbec nejmenší karibské ostrovy. Hlavní město je The Valley a nejvyšším vrcholem ostrova je Crocus Hill (dosahující výšky 65 m n. m.).

Obyvatelstvo

Na Anguille žije přibližně 15 000 lidí, kteří mluví anglicky. Převládá zde křesťanství.

Ekonomika

Ekonomika Anguilly je pevně spojena s cestovním ruchem. Ostrov je známý svými krásnými plážemi, luxusními hotely a různými vodními sporty. Na ekonomice se podílí také rybolov a zemědělství.

Historie

Anguilla byla původně osídlena Kariby, ale v roce 1493 ji objevil Kryštof Kolumbus. Během své historie ostrov patřil Francii, Švédsku a Dánsku, než se v roce 1650 stal britskou kolonií. Nezávislost Anguilla získala v roce 1967, což ovlivnilo další vývoj a kulturní bohatství ostrova.

Zajímavosti

Anguilla vábí návštěvníky svými krásnými plážemi, bílými písky a tyrkysovým mořem. Na turisty čekají mnohé atrakce, jako je Národní park Big Bay, Sandy Ground Village a Shoal Bay. Pro milovníky vodních aktivit v podobě potápění, šnorchlování je Anguilla ideální destinací. Neméně lákavá může být plavba lodí po okolí. Kombinace přírodní krásy a pestrého kulturního dědictví činí z Anguilly oblíbený ráj turistů lačnících po nezapomenutelné dovolené v Karibiku.

Praktické informace

Jak se na Anguillu dostat?

Jak se co nejjednodušeji dostat na ostrov Anguilla? Leťte přímo na St. Maarten a z letištního přístavu se dopravte kyvadlovou dopravou na Anguillu. Tuto cestu využívá většina návštěvníků ze Spojených států a Evropy.

Je Anguilla drahá?

Anguilla patří mezi luxusnější karibské ostrovy, ale současně nabízí možnost cenově dostupného cestování. Kolik můžete v Anguille utratit za den? Pro „low budget“ cestovatele je zásadní plánovat dopředu. V průměru vychází denní minimum na přibližně 100 až 150 dolarů, a to včetně ubytování, stravování, dopravy a aktivit. Ale jsou zde i exkluzivní místa, na která nedají dopustit ani zhýčkané celebrity v čele s Paris Hilton.

6. Dominika

Dominika je polozapomenutý karibský klenot. Nachází se v Malých Antilách mezi Martinikem a Guadeloupem a s rozlohou 751 km² patří mezi největší ostrovy v této oblasti. Hlavním městem ostrova je Roseau, jeho nejvyšším vrcholem Morne Diablotin – dosahuje výšky 1 447 m n. m.

Obyvatelstvo

Dominika má přibližně 74 000 obyvatel, kteří hovoří anglicky. Místní také často používají francouzský kreolský jazyk. Převládá zde křesťanství.

Ekonomika

Ekonomika Dominiky je pevně spojena s cestovním ruchem, zemědělstvím a výrobou. Mezi plodinami dominují banány, citrusové plody a kakao. Na ostrově se nachází také továrna na výrobu mýdla a parfémů, což přispívá k rozmanitosti místní ekonomiky.

Historie

Dominika byla původně osídlena Kariby a v roce 1493 ji objevil Kryštof Kolumbus. V roce 1763 se ostrov stal britskou kolonií a nezávislost získal až v roce 1978. Na historii Dominiky je patrná bohatá koloniální minulost spojená s evropskými mocnostmi.

Zajímavosti

Dominika je známá pro své divoké (a zpravidla) černé pláže, deštné pralesy a impozantní sopečné hory. Na turisté čeká široké spektrum atrakcí včetně Národního parku Morne Trois Pitons, Národního parku Cabrits a vodopádů Trafalgar Falls. Ostrov je oblíbenou destinací aktivních dovolenlářů, kteří milují potápění, šnorchlování a pěší turistiku. Nabízí nezapomenutelný mix přírodních zážitků a historických zajímavostí. Dominika je bezpochyby jedním z nejkrásnějších a nejzajímavějších míst v Karibiku.

Praktické informace

Jak se na Dominiku dostat?

Na Dominiku se můžete dostat letadlem nebo po moři trajektem. Ostrov má dvě letiště, Melville Hall Airport na severu a Canefield Airport na jihu. Jelikož se nejedná o mezinárodní letiště, je nutné využít přestupní let z některého z blízkých ostrovů, jako je Portoriko, Guadeloupe, Martinik, Svatá Lucie, Barbados, Antigua nebo Svatý Martin.

Je Dominika drahá?

Z karibských zemí je Dominika nejlevnější. Pro skromnější životní styl stačí jednomu člověku méně než 650 dolarů na měsíc. Tato částka pokrývá standardní denní náklady, ale nezahrnuje nájemné a služby. Cena dovolené pak přirozeně závisí na zvoleném standardu (i na Dominice jsou luxusní rezorty), ale obecně je oproti ostatním karibským ostrovům výrazně levnější.

7. Svatý Vincent a Grenadiny

Caribbean, Grenadines, Britannia Bay, Mustique, View of a beach

Svatý Vincent a Grenadiny je malebný ostrovní stát v Malých Antilách Karibského moře. Z geografického hlediska patří mezi Návětrné ostrovy. Leží východně od Grenady a severně od Trinidadu a Tobaga. Tvoří ho hlavní ostrov Svatý Vincent a 32 menších ostrovů Grenadin. Hlavním městem je Kingstown, nejvyšším vrcholem pak impozantní Soufrière s výškou 1 234 m n. m.

Obyvatelstvo

Na ostrovech Svatý Vincent a Grenadiny trvale žije přibližně 104 000 lidí, kteří mluví angličtinou, a mnoho z nich také používá vincentský kreolský jazyk. Převládajícím náboženstvím je křesťanství.

Ekonomika

Ekonomika státu do značné míry závisí na cestovním ruchu, zemědělstvím a výrobou. Mezi hlavní plodiny patří banány, kokosové ořechy a muškátový oříšek. Na ostrově se nachází továrny na výrobu cementu a oděvů.

Historie

Historie Svatého Vincenta a Grenadin se začala psát s osídlením Kariby. V roce 1493 ostrovy objevil Kryštof Kolumbus a později se staly britskou kolonií (v roce 1763). Nezávislost na britském impériu získaly v roce 1979.

Zajímavosti

Svatý Vincent a Grenadiny nabízí exotickou dovolenou v duhu relaxace na krásných plážích, ale i hikingu v prostředí sopečných hor a bujných deštných pralesů. Turisté mohou navštívit atrakce, jako jsou Národní park La Soufrière, Botanická zahrada Kingstown a Fort Charlotte. Pro milovníky potápění, šnorchlování a pěší turistiky jsou Svatý Vincent a Grenadiny skvělou volbou.

Praktické informace

Jak se na Svatý Vincent a Grenadiny dostat?

Bohužel nefungují žádné přímé lety. Nejlepší spojení je letecky přes Barbados a Antiguu. Případně přes ostrovy Svatá Lucie, Martinik či z Trinidadu a Tobaga.

Jsou Svatý Vincent a Grenadiny drahé?

Dovolená na ostrovech Svatý Vincent a Grenadiny patří mezi středně drahé. Konečná částka závisí na způsobu, jakým čas v exotickém ráji strávíte. Když budete cestovat low-costově, vaše peněženka zde nevykrvácí. Bezmyšlenkovité utrácení vás vyjde na majlant.

8. Svatý Eustach

Ještě jste o něm neslyšeli? Nedivíme se. Svatý Eustach je malebný nizozemský ostrov v Malých Antilách Karibského moře a najdete jej jihovýchodně od ostrova Saba a severozápadně od Svatého Martina. S rozlohou 21 km² patří mezi nejmenší ostrovy v Karibiku. Hlavní město je Oranjestad a jeho nejvyšším vrchol majestátní Quill. Dosahuje výšky 601 m n. m.

Obyvatelstvo

Na Svatém Eustachu bydlí přibližně 4 000 lidí, kteří hovoří nizozemštinou. Místní obyvatelé se také obvykle dorozumí anglicky a papiamentem, což odráží kulturní rozmanitost. I zde převládá křesťanství.

Ekonomika

Zřejmě vás nepřekvapí, že ekonomika ostrova závisí na cestovním ruchu, rybolovu a zemědělství. Pěstuje se zde bavlna, cukrová třtina a ovoce. Významnou roli v lokálním hospodářství hraje chov dobytka.

Historie

Podobně jako ostatní karibské ostrovy se i Svatý Eustach chlubí bohatou historii, která začala osídlením Kariby. Kryštof Kolumbus ostrov objevil v roce 1493 – a od té doby patřil Španělsku, následně Francii, a nakonec se v roce 1816 stal trvale nizozemským územím.

Zajímavosti

Na Svatém Eustachu najdete krásné pláže, historické památky a malebnou krajinu. Turisté by neměli vynechat zdejší atrakce: pevnost Oranje, muzeum Sint Eustatius Historical Foundation a Quill National Park. Ostrov je oblíbeným cílem vyznavačů potápění, šnorchlování a pěší turistiky.

Svatý Eustach, s nímž jsou spojeny přírodní krásy a historický šarm, představuje výjimečnou destinaci pro ty, kteří touží po autentickém karibském zážitku.

Praktické informace

Jak se na Svatý Eustach dostat?

Nejbližší letiště je na St Maarten (SXM). Odsud se na Svatý Eustach dostanete prostřednictvím Makana Ferry – trajekt ze Svatého Martina vyráží jednou denně. Jízdenka stojí 65 dolarů a cesta trvá 1 hodinu 25 minut.

Je Svatý Eustach drahý?

Ostrov je cenově dostupný (na karibské, nikoliv evropské poměry). I zde však fungují luxusní rezorty, kde za noc zaplatíte několik set dolarů.

9. Saba

Ostrov Saba se ukrývá v Malých Antilách v Karibském moři. Leží jihovýchodně od Svatého Eustachu a severozápadně od Svatého Martina. S rozlohou 13 km² patří mezi nejmenší ostrovy v oblasti. Hlavní město je The Bottom, a nejvyšším vrcholem impozantní Mount Scenery (dosahuje výšky 877 m n. m.), která se také pyšní titulem nejvyššího bodu celého Nizozemska.

Obyvatelstvo

Na ostrově Saba žije přibližně 2 000 obyvatel, kteří mluví nizozemsky. Místní komunita hovoří také anglicky, což reflektuje historický a kulturní vliv regionu. Na ostrově převládá křesťanství.

Ekonomika

Cestovní ruch, rybolov a zemědělstvím, tak lze shrnout ekonomiku Saby. V rámci místního hospodářství se pěstuje ovoce, zelenina a chová dobytek.

Historie

Historie ostrova Saba začala osídlením Kariby a po objevení Kryštofem Kolumbem v roce 1493 si prošel obdobím nadvlády Španělska a Francie. Nakonec se v roce 1816 stal nizozemským územím, kterému patří dodnes.

Zajímavosti

I na karibském ostrůvku Saba najdete pohlednicové pláže, stejně jako sopečný terén a bujnou vegetaci. Díky tomu zemi navštěvují milovníci exotiky z celého světa. Nejznámější turistické atrakce zahrnují Národní park Saba, nejvyšsí bod Mount Scenery a The Ladder – strmé schodiště s 999 schody. Ostrov je oblíbeným cílem milovníků potápění, šnorchlování a pěší turistiky.

Saba se svou malebnou krajinou a přírodními poklady, nabízí příležitost k objevování krás malého ostrova s velkým srdcem a bohatou historií

Praktické informace

Jak se na Sabu dostat?

Na Sabu se můžete dostat letecky nebo trajektem, ale pouze přes ostrov Svatý Martin (letiště SXM, Princess Juliana Airport), který je od Saby vzdálený cca 45 km. SXM je hlavním dopravním uzlem s lety z USA a Evropy.

Veřejný trajekt mezi Marteenem a Sabou provozuje Makana a zajišťuje také přepravu ostrov Svatý Eustach. Cesta na ostrov Saba trvá 90 minut.

Je Saba drahá?

Z dostupných údajů vyplývá, že životní náklady na ostrově Saba jsou v rámci Nizozemských Antil vůbec nejvyšší. Na druhou stranu jsou nižší oproti Francouzským Antilám. Takže ano – Saba je (jakožto odlehlá lokalita závislá na importu) poměrně drahá, ale rozhodně nepatří mezi nejdražší karibské destinace.

10. Montserrat

Závěr patří malému ostrovu jménem Montserrat. Nachází se v Malých Antilách v oblasti Karibského moře, konkrétně jej najdete jihovýchodně od ostrova Nevis a severozápadně od Guadeloupe. S rozlohou 102 km² nabízí Montserrat jedinečnou kombinaci přírodních krás a pohnuté historie. Hlavním městem bylo kdysi Plymouth, ale to bylo v roce 1997 opuštěno kvůli sopečné erupci. Nejvyšší vrchol Soufrière Hills s výškou 915 m n. m. je stále aktivní sopkou – neustále místním připomíná ničivou sílu přírody.

Obyvatelstvo

Na Montserratu bydlí přibližně 5 000 lidí, kteří hovoří anglicky. Převažuje zde křesťanství, které reflektuje kulturní a historické kořeny ostrova.

Ekonomika

Ekonomika Montserratu je silně závisí na cestovním ruchu a zemědělství. Zemědělství zahrnuje pěstování bavlny, cukrové třtiny a ovoce. Pro místní je důležitý také chov dobytka.

Historie

Historie Montserratu začala osídlením Kariby. V roce 1493 ostrov objevil Kryštof Kolumbus. V roce 1632 se stal britskou kolonií. Dalším milníkem byl výbuch sopky Soufrière Hills v roce 1981. Erupce zničila část ostrova a donutila evakuaci Plymouthu. Montserrat je dodnes britskou kolonií s autonomní vládou.

Zajímavosti

Když navštívíte Montserrat, užijete si karibské pláže i drsný sopečný terén a bujnou vegetaci. Na seznamu „must see“ atrakcí najdete Národní park Soufrière Hills, muzeum Montserrat National Trust a pláž Rendezvous Bay. I na tomto ostrově si dosyta užijete potápění, šnorchlování a pěší turistiky, to vše v jedinečném prostředí, kde se přírodní krásy mísí s dramatickou historií. Montserrat – navzdory poměrně malému zájmu turistů – patří mezi fascinující karibské ostrovy plné kontrastů a nesmírně bohatého kulturního dědictví.

Praktické informace

Jak se na Montserrat dostat?

S přímým leteckým spojením z Evropy nepočítejte. Letecká i trajektová linka odlétá z nejbližšího sousedního ostrova Antigua. Musíte se tedy nejdříve dostat na Antiguu a pak si objednat 20minutový let na Montserrat. Alternativně (jako levnější variantu) se lze na Montserrat dostat trajektem. Počítejte s cca 90 minutami plavby.

Je Montserrat drahý?

Montserrat vykazuje nejvyšší míru chudoby ve východním Karibiku – více než 36 % obyvatel žije v chudobě. Ceny jsou na evropské poměry velmi vysoké, ale dovolenou lze absolvovat i „low-costově“- stačí se vyhýbat drahým restauracím a najít si levné ubytování až na místě (případně přeedem přes Airbnb). Podobně to ostatně funguje téměř všude.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Cestování, Karibik,

Poslední aktualizace:  11. dubna 2024

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky