Jako z jiného světa: Květiny zachycené ultrafialovou fotografií
Zkušení fotografové moc dobře vědí, jak využít potenciál svých přístrojů. Používají techniky, o kterých jsme my amatéři nikdy v životě neslyšeli. Díky tomu dokáží zachytit zdánlivě obyčejné věci úplně jinak a vyrazit divákům dech. Kapitolou samou pro sebe je ultrafialová fotografie.
O co jde? Jedná se o specializovaný obor, v rámci kterého fotograf využívá film nebo obrazový senzor citlivý na UV záření. To se dělí – dle vlnových délek – na blízké a daleké záření. Zatímco běžný film je citlivý na ultrafialové světlo, ultrafialové focení probíhá:
- tak, že se zdrojem ultrafialového záření osvětlí fotografovaný předmět a na objektiv se přidá filtr propouštějící pouze pás UV světla.
- tak, že se používá fluorescence, kterou působí ultrafialové světlo. Přes filtr pohlcující UV světlo se dostává fluorescenční světlo.
V praxi se kromě umělecké tvorby ultrafialová fotografie využívá například při studiu padělaných dokumentů, neboť ultrafialové světlo umožňuje vypátrat, zda bylo písmo vymazáno.
Fotografie v tomto článku pořídil Craig Burrow. Ačkoliv fotil naprosto běžné květiny, povedlo se mu je zachytit v úplně jiném světle – a to doslova. Jeho další práce najdete na www.cpburrows.com.
[hana-code-insert name=’article‘ /]
[hana-code-insert name=’dole‘ /]