4 české přírodní zázraky, které jste mohli vidět ve filmu
Nemáte-li čas ani chuť na dlouhé cestování, ale přesto byste rádi využili volné dny nějak zajímavě, otestujte přírodní krásu u nás doma. Není nic jednoduššího než si rozplánovat třeba víkendy a přesvědčit se, jak to vlastně vypadá v oblastech, o kterých se obecně říká, že je tam krásně. O zážitek navíc se postará spojení s filmovou turistikou. Tady jsou místa, která nezklamou.
Adršpašsko-teplické skály – přírodní úkaz, co nabíjí energii
Jedná se o největší přirozeně vytvořené skalní město ve střední Evropě. Patří do Královéhradeckého kraje a najdete jej na severovýchodě České republiky u hranic s Polskem. Příjemná procházka skalním městem vám zprostředkuje krásu kamenných soch a možná trochu potrápí vaši fantazii, abyste v nich viděli to, co naznačují cedulky s pojmenováním. Okouzlující podívanou nabízí i zdejší Velký vodopád, který omývá skalní soutěsky z výšky cca 16 m. Tu pravou romantiku zdejších skal poznáte jedině při projížďce na lodi, což je jedna z dostupných atrakcí. Na své si zde přijdou i milovníci horolezení či cykloturistiky. To, že jde o pohádkové místo, dokazuje natáčení oblíbených vánočních klasik jako je Třetí princ, Princ a Večernice nebo Z pekla štěstí 2.
Moravský kras – dotkněte se krápníků
Výlet do krasových jeskyní je nejlepší nápad, pokud si chcete příjemně a zároveň aktivně strávit i letní vedra. Moravský kras nabízí hned pět zajímavých jeskyní. V Punkevní jeskyni určitě využijte možnost, mimo jiné, prozkoumat dno Macochy projížďkou na lodičce. V Kateřinské jeskyně si budete moct prohlédnout hůlkovité stalagmity, jeskyně Balcarka představí barevnost tamních krápníků. Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních projdete poměrně rozsáhlé chodby a podzemní propasti. Poslední přístupná jeskyně Výpustek vám udělá jasno ve vojenské historii tohoto místa. Zajímavé je také tzv. Rudické propadání, při kterém uvidíte mizení pramenů vody Jedovnického potoka do podzemí. Na povrch se vrací až o 12 km dále u Býčí skály. Opět si zdejší pobyt můžete zpestřit pátráním po filmovém natáčení. Záběry odsud jste mohli vidět v nejnovější české verzi pohádky Sedmero krkavců nebo v kriminálce Labyrint.
Panská skála a její magické varhany
Tento unikátní kamenný skvost připomínající píšťaly varhan najdete mezi Kamenickým Šenovem a Práchní. Varhany vznikly vlastně náhodou. Historicky tu nejprve bylo vidět pouze návrší se třemi kříži, kterým se říkalo Kalvárie nebo Křížový vrch. Vše způsobilo lámání čedičových sloupů, což odkrylo jedinečnost jejich seskupení zdejších a vlastně záchranu tohoto úkazu. Z vrcholu Panské skály je nádherný výhled o okolí. Atmosféru umocňuje i jezírko vytvořené kolem nich. Mezi těmito píšťalami se na útěku ukrývala naše Pyšná princezna, ale posloužili také francouzskému zpracování příběhu kouzelníka Merlina.
Boubínský prales se objevil v historickém českém velkofilmu
Skvělou vycházku do přírody nabízí také známá přírodní rezervace Boubínský prales. Je považován za srdce Šumavy a najdeme jej u Prachatic. Zdejší chráněná buko-smrková vegetace je lesnickou vzácností celé Evropy. Uvidíte zde i stromy staré přes 400 let. Prales tu roste bez zásahu lidské ruky. Kořenový systém je rozsáhlý a stromy různě pokroucené. Je proto s podivem, že právě Boubínský prales se objevil ve filmu už v roce 1930. Jednalo se o film Svatý Václav pod záštitou T. G. Masaryka. V Boubínském pralese se natáčely bojových scén Čechů z Němci.
Výlet za těmito přírodními krásami si nezapomeňte zpestřit také nějakou krajovou specialitou. Přírodních pokladů naší země je hodně. Stačí jen zvolit správný směr a vědět co vás baví.