Přírodní léčiva hledejte mezi bylinkami
Komerční článek
Nezatěžujte své tělo chemicky vytvořenými léčivy, dejte raději přednost bylinkám, jejichž účinek je prověřen staletími. Prokáží vám stejnou službu jako běžně dostupné medikamenty, ovšem bez nežádoucích toxických látek.
Orsej pouze tepelně upravená
Žlutou pryskyřníkovitou květinku orsej jarní naleznete hlavně v listnatých lesích, kde má nejraději vlhká a stinná místa. Tato rostlinka si poradí se zažívacími obtížemi, k nimž patří zácpa a hemoroidy. Osvědčila se rovněž na kožní potíže, jako jsou bradavice a různé výrůstky. Při jejím sběru je třeba mít na paměti, že v syrovém stavu je jedovatá. Obsahuje protoanemonin, jenž způsobuje zvracení, bolesti žaludku, podráždění ledvin, záněty a puchýře na pokožce. Z toho důvodu orsej jarní sklízíme před začátkem zrání, kdy se v ní nevyskytují jedovaté látky. Bylinku používejte usušenou, nebo ještě lépe tepelně upravenou. Lze ji konzumovat formou odvaru, kdy povaříte 250 g listů v 500 ml vody. V kombinaci s obklady v této formě pomáhá třeba na zmiňované hemoroidy.
Kopr nepatří jenom do kuchyně
Kopr vonný si nejčastěji spojíme s omáčkou, která je pro řadu lidí kvůli zkušenostem ze školních jídelen značně neoblíbená. Tato bylinka si ovšem našla své široké uplatnění v lidovém léčitelství, neboť je bohatá na organické sloučeniny, monoterpeny, flavonoidy, vitamíny A a C a minerální látky. Rychle vám uleví od zažívacích potíží, nadýmání, bolestí žaludku a průjmu. Stimuluje totiž peristaltiku střev a aktivuje sekreci žaludečních šťáv. Kopr si můžete velice snadno vypěstovat sami, protože ke spokojenosti mu postačí dostatečně slunné místo. Největší koncentrace zdraví prospěšných látek se nachází v semenech, z nichž je možné připravit nálev či koprový olej. Pozitivní účinky mají též listy, které je ovšem nutné sklidit ještě před rozvinutím květů.