Hlíva ústřičná chutná nejen v kuchyni, ale i velmi prospívá našemu zdraví
Hlíva ústřičná
je houba, která roste především v zimě. V přírodě ji můžeme najít zhruba od konce října do března. Její plodnice se vyznačují výbornou chutí a vynikajícími léčivými účinky. Hlívu ústřičnou taky můžeme poměrně lehce sami pěstovat doma.
Nejčastěji roste ve vrstvách či trsech, které mohou vážit i více než kilo. Najdete ji na pařezech a spadlých kmenech listnatých stromů, nejčastěji na bucích, dubech, ořešácích, topolech, jívách, i jiných dřevinách, vzácně jen na jehličnanech. Hlívě ústřičné se daří dobře podél vodních toků a ploch a v místech bohatých na vláhu.
Hlíva ústřičná je lék
Hlíva ústřičná obsahuje vitaminy B1, B2, B3 (niacin), B5 (kyselina pantothenová), B7 (biotin), B9 (kyselina listová), C, D a K, z minerálů a stopových prvků zejména železo, draslík, sodík, zinek, jód, dále beta glukany, množství proteinů, enzymů, terpenů, statiny a steroly. Konzumace hlívy ústřičné pozitivně a poměrně rychle upravuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak, zvyšuje odolnost proti infekcím, pomáhá při kožních onemocněních. Významně posiluje imunitní systém, dokonce se doporučuje jako doplněk při chemoterapiích. Velké množství přípravků a doplňků stravy najdete i našich lékárnách.
Domácí pěstování hlívy ústřičné
I když hlíva ústřičná v přírodě roste jen do jara, nemusí zmizet z našeho stolu ani pak. Výhoda hlívy je, že se dá poměrně lehce vypěstovat třeba na zahrádce nebo i na balkoně. Způsobů je několik – na slámě, pilinách, kukuřičných klasech na dřevě listnatých stromů… Záleží na nás, jaký si vybereme. Sazbu hlívy ústřičné pohodlně zakoupíte ve většině zahradnictví a i supermarketech.
Příště vám přineseme několik chtných receptů z hlívy ustřičné.