Amsterdam snižuje rychlost kvůli bezpečí

Lenka Němcová
27. května 2024
3 minuty čtení

Od začátku prosince 2023 se Amsterdam rozhodl přistoupit k razantnímu kroku v oblasti dopravy. Na většině silnic ve městě nyní platí maximální rychlost 30 kilometrů v hodině. Tento krok činí Amsterdam prvním městem v Nizozemsku, které takto zásadně omezilo rychlost automobilů. Podle města by toto opatření mělo přinést bezpečnější ulice a větší klid pro obyvatele.

Snížená maximální rychlost platí na zhruba 80 procentech silnic, přičemž dosavadní limit 50 kilometrů v hodině zůstává jen na hlavních dopravních tepnách. Výjimku mají městské autobusy a tramvaje, zatímco vozidla taxislužeb budou moci jezdit vyšší rychlostí pouze v místech, kde mají vyhrazený zvláštní jízdní pruh.

Město Amsterdam se rozhodlo k tomuto opatření přistoupit z důvodu stále rostoucí hustoty dopravy. Ulice se zaplňují čím dál více, což vede k nárůstu nebezpečných situací. Jen v loňském roce bylo hlášeno na 4800 dopravních nehod, při kterých musela zasahovat sanitka, a 15 lidí při těchto nehodách zemřelo. To je alarmující číslo, které město nemohlo ignorovat.

Výsledky ankety mezi obyvateli města z roku 2022 ukázaly, že 67 procent respondentů považuje dopravu v okolí svého bydliště za nebezpečnou. Až 83 procent dotazovaných uvedlo, že jedním z hlavních důvodů je právě vysoká rychlost projíždějících vozidel. Tyto statistiky byly pro město klíčovým impulzem k zavedení omezení rychlosti.

Nové opatření má přinést několik klíčových výhod. Předpokládá se, že snížená rychlost povede k menšímu počtu nehod a k menšímu počtu zranění i úmrtí. Navíc by měla přispět k tomu, že se ulice stanou klidnějšími a příjemnějšími pro život. Snížení rychlosti má také pozitivní vliv na hlukovou zátěž, což ocení zejména obyvatelé v hustě obydlených oblastech.

I když někteří řidiči mohou být zpočátku skeptičtí nebo dokonce frustrovaní z nižší rychlosti, očekává se, že přínosy pro bezpečnost a kvalitu života převáží nad drobným nepohodlím. Výzkumy z jiných měst, která zavedla podobná opatření, ukazují, že nižší rychlost vede k hladšímu a plynulejšímu provozu, což může paradoxně zkrátit celkový čas strávený na cestě.

Amsterdam doufá, že tímto krokem nastaví příklad i pro ostatní města nejen v Nizozemsku, ale i po celém světě. Snížením rychlosti na 30 km/h město ukazuje, že bezpečnost a kvalita života jeho obyvatel jsou na prvním místě. Tento odvážný krok může být inspirací pro další metropole, které se potýkají s podobnými problémy v dopravě.

Zavedení nové rychlosti není jen o číslech a předpisech, ale především o snaze vytvořit bezpečnější a přátelštější prostředí pro všechny obyvatele města. Od cyklistů a chodců po řidiče a cestující v hromadné dopravě – každý bude mít prospěch z klidnějších a bezpečnějších ulic.

Takže pokud se vydáte do Amsterdamu, nezapomeňte si nastavit tachometr na 30 km/h a užijte si klidnější jízdu v ulicích tohoto krásného města.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/zahranicni/amsterdam-snizeni-rychlosti-ve-meste-30kmh.A231208_060415_eko-zahranicni_tbr

Kategorie:

Cestování, Evropa, Nizozemsko,

Poslední aktualizace:  27. května 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky