Bankovní vs. nebankovní půjčky: Které jsou výhodnější?

Lenka Němcová
29. srpna 2018
3 minuty čtení

Člověk nikdy neví, kdy přijdou nečekané výdaje. Stačí, když se pokazí některý z domácích spotřebičů, auto nebo cokoli jiného. Důležité je v takovéto situaci vědět, kde si lze peníze rychle a výhodně půjčit. Potřebujete i vy rychle získat finanční injekci? Pak budete muset využít bankovních nebo nebankovních půjček. Rozdíly mezi nimi jsou znatelné. My se proto v následujících řádcích podíváme na výhody i nevýhody obou druhů úvěrů.

Celková výše přeplatku

Začneme samozřejmě finanční výhodností. Ta je určena zejména prostřednictvím RPSN. Roční procentuální sazba nákladů ale není jediným ukazatelem. V potaz je zapotřebí brát také poplatky za zprostředkování půjčky a úrokovou sazbu či poplatky spojené s pojištěním. Obecně lze říct, že čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější. Bankovní půjčka je v tomto ohledu lepší volbou.

V rychlosti vyřízení vedou nebankovní půjčky

Dnešní doba je hodně rychlá a peníze potřebujeme většinou ihned. Bankovní domy se v posledních letech snaží vyřídit půjčku co možná nejrychleji. Srovnání s mikropůjčkami od nebankovních poskytovatelů ovšem nesnesou. Mikropůjčky umožňují získat peníze i do několika málo minut.

Férové jednání a transparentní podmínky

S férovým přístupem jsou samozřejmě spjaté především bankovní domy. U nebankovních poskytovatelů si ale lze také ověřit jejich kvalitu. Od roku 2016 platí novela zákona o nebankovních půjčkách. Jejich poskytovatelé musí být registrovaní u České národní banky, a navíc si musí ověřovat bonitu svých klientů. Platí to jak pro poskytování klasických úvěrů, tak i pro konsolidace půjček. I přesto se ovšem najdou takové firmy, které poskytují peníze bez nahlížení do registrů dlužníků.

Celková výše půjčky

Tady je situace v obou segmentech srovnatelná. Už i nebankovní půjčky mohou být hodně vysoké, což nemusí platit pouze pro standardní či americké hypotéky. Co se týká hypoték, u těch je aktuální situace taková, že už banky fakticky skoro neposkytují hypotéky ve výši nad 80 % hodnoty objektu. Mnozí lidé ale nemají potřebnou hotovost a zbylých 20 % či více si půjčí u nebankovní společnosti, případně ze stavebního spoření. Počítat ale musí s poměrně náročným splácením obou úvěrů.

Nezávislý finanční poradce se vyplatí

V každém případě se ještě před realizací půjčky vyplatí poradit se s odborníkem. Nezávislý finanční poradce vám porovná jednotlivé úvěry a najde takový, který pro vás bude představovat nejlepší řešení.

Zdroj a fotografie: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Komerční sdělení,

Poslední aktualizace:  15. dubna 2024

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky