Finance

Bankovní vs. nebankovní půjčky: Které jsou výhodnější?

Člověk nikdy neví, kdy přijdou nečekané výdaje. Stačí, když se pokazí některý z domácích spotřebičů, auto nebo cokoli jiného. Důležité je v takovéto situaci vědět, kde si lze peníze rychle a výhodně půjčit. Potřebujete i vy rychle získat finanční injekci? Pak budete muset využít bankovních nebo nebankovních půjček. Rozdíly mezi nimi jsou znatelné. My se proto v následujících řádcích podíváme na výhody i nevýhody obou druhů úvěrů.

Celková výše přeplatku

Začneme samozřejmě finanční výhodností. Ta je určena zejména prostřednictvím RPSN. Roční procentuální sazba nákladů ale není jediným ukazatelem. V potaz je zapotřebí brát také poplatky za zprostředkování půjčky a úrokovou sazbu či poplatky spojené s pojištěním. Obecně lze říct, že čím je RPSN nižší, tím je úvěr výhodnější. Bankovní půjčka je v tomto ohledu lepší volbou.

V rychlosti vyřízení vedou nebankovní půjčky

Dnešní doba je hodně rychlá a peníze potřebujeme většinou ihned. Bankovní domy se v posledních letech snaží vyřídit půjčku co možná nejrychleji. Srovnání s mikropůjčkami od nebankovních poskytovatelů ovšem nesnesou. Mikropůjčky umožňují získat peníze i do několika málo minut.

Férové jednání a transparentní podmínky

S férovým přístupem jsou samozřejmě spjaté především bankovní domy. U nebankovních poskytovatelů si ale lze také ověřit jejich kvalitu. Od roku 2016 platí novela zákona o nebankovních půjčkách. Jejich poskytovatelé musí být registrovaní u České národní banky, a navíc si musí ověřovat bonitu svých klientů. Platí to jak pro poskytování klasických úvěrů, tak i pro konsolidace půjček. I přesto se ovšem najdou takové firmy, které poskytují peníze bez nahlížení do registrů dlužníků.

Celková výše půjčky

Tady je situace v obou segmentech srovnatelná. Už i nebankovní půjčky mohou být hodně vysoké, což nemusí platit pouze pro standardní či americké hypotéky. Co se týká hypoték, u těch je aktuální situace taková, že už banky fakticky skoro neposkytují hypotéky ve výši nad 80 % hodnoty objektu. Mnozí lidé ale nemají potřebnou hotovost a zbylých 20 % či více si půjčí u nebankovní společnosti, případně ze stavebního spoření. Počítat ale musí s poměrně náročným splácením obou úvěrů.

Nezávislý finanční poradce se vyplatí

V každém případě se ještě před realizací půjčky vyplatí poradit se s odborníkem. Nezávislý finanční poradce vám porovná jednotlivé úvěry a najde takový, který pro vás bude představovat nejlepší řešení.

Další články

Férové nebankovní půjčky, které vás nezruinují

Jak se vyznat v téměř nekonečné nabídce realitních kanceláří? Zkušenosti předchozích klientů řeknou mnohé

Hlídejte si cenu investičního zlata. Ušetřit můžete až tisíce korun

Co všechno dokáže moderní účetnictví?

Dobrá investice může notně vylepšit vaši finanční situaci

Další články

Přidat komentář

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.