Cesta na vrchol Everestu již nebude tak snadná
Nepálský nejvyšší soud vnesl do snů horolezců o zdolání Everestu trhlinu. Nařídil vládě omezit počet povolení k výstupu na nejvyšší horu světa a další himálajské vrcholy. Zdůvodněním je rostoucí obava o životní prostředí a bezpečnost horolezců.
Soudní verdikt padl sice již koncem dubna, ale zveřejnil se až v tomto týdnu. V horolezecké komunitě vyvolal značný rozruch. Podle právníka Dipaka Bikrama Mišry, který o omezení usiloval, se jedná o reakci na rostoucí nespokojenost nepálské veřejnosti s dopady masového horolezectví na hory a jejich okolí.
„Musíme respektovat kapacitu hor,“ zdůrazňuje Mišra. „Proto je nutné stanovit maximální počet povolení k výstupu.“ Konkrétní čísla ale v dostupném shrnutí verdiktu chybí. Kromě omezení počtu horolezců soud nařídil i další opatření, například zákaz používání vrtulníků k jiným účelům než záchranným akcím.
Dosud Nepál uděloval povolení k výstupu na Everest všem zájemcům, kteří zaplatili poplatek 11 tisíc dolarů (cca 255 tisíc korun). V loňském roce jich bylo vydáno celkem 478. AFP připomíná, že před pěti lety došlo ke kolapsu několika horolezců pod vrcholem Everestu v důsledku přelidnění.
Aktuální sezóna na Everestu začala v dubnu a potrvá do konce května. Místní úřady pro ni vydaly celkem 945 povolení, z nichž 403 platí pro výstup na Everest. Zda toto číslo klesne v reakci na soudní verdikt, se teprve uvidí.
Omezení výstupů na Everest a další himálajské vrcholy pravděpodobně povede k prodloužení čekací doby pro horolezce a zvýšení ceny povolení. Pro některé to může znamenat zmaření snu o zdolání nejvyšší hory světa. Na druhou stranu by to mohlo přispět k ochraně křehkého himálajského prostředí a zvýšení bezpečnosti horolezců.
Jaký dopad bude mít toto rozhodnutí na budoucnost horolezectví v Himalájích, ukáže až čas. Jedno je ale jisté: cesta na Everest už nikdy nebude tak snadná jako dřív.