Co je ve fotbale považováno za ofsajd?

Adam Valový
3. února 2023
6 minut čtení

Pokud chcete hrát fotbal nebo mu přihlížet, je nezbytné znát jeho pravidla. Víte, co je ve fotbale ofsajd? Pojďme si povědět, co jsou to ofsajdy ve fotbale?

Co je to ofsajd ve fotbale?

Ofsajd nastane, když se útočící hráč dostane blíže k brankové čáře soupeře než míč nebo poslední obránce.

Pravidla FIFA uvádějí, že hráč může být potrestán, pokud je v ofsajdu, když se míče dotkne některý z jeho spoluhráčů nebo když na něj zahraje.

To znamená, že celá hlava, nohy a tělo hráče musí být před posledním obráncem, když mu přihrává míč. Pokud tak neučiní, budou vyloučeni.

Rozhodčí mohou nařídit nepřímý volný kop ve prospěch soupeřova týmu, pokud zjistí, že hráč byl v ofsajdu. Ten je koncepčně totožný s běžným volným kopem. Míč však musí být před možným gólem předán jinému hráči.

Hráč nemůže být vyloučen, pokud dostane míč prostřednictvím rohového kopu, vhazování nebo odkopu.

Jedná se o důležité rozhodnutí. Žijeme v nedokonalém světě. Rozhodčí mohou přehlédnout střelce gólu nebo upřít správně zasloužený gól. Tehdy fanoušci křičí a pláčou na tribunách a dělají z fotbalu telenovelu.

Zákon 11 – oficiální pravidla ofsajdu

1. Ofsajdová pozice

Postavení v ofsajdu je přestupkem.

Ve fotbale jste v ofsajdu, pokud:

 • Jakákoli část hlavy, těla a nohy soupeře na jeho polovině hřiště (kromě poloviny hřiště).
 • Jakákoli část hlavy, těla, nohy nebo paže, která je blíže než míč a předposlední soupeř na soupeřově polovině hřiště.
 • Brankář se nezapočítává, ale ruce a paže všech hráčů se neberou v úvahu. Horní okraj paže by měl být pro určení ofsajdu zarovnán s jejím spodním okrajem.

Pokud je hráč na úrovni jiného hráče, není v ofsajdovém postavení.

 • Předposlední soupeř.
 • Jedná se o poslední dva soupeře.

2. Porušení ofsajdových pravidel

Aktivní účast je povolena pouze těm, kteří jsou v ofsajdovém postavení, když spoluhráči hrají nebo se dotýkají míče.

 • zasahovat do hry dotykem nebo hrou s míčem, který vám přihrál spoluhráč.

Zapojení oponentů

 • Zabránit soupeři ve hře nebo v tom, aby mohl.
 • Vyzvat soupeře, aby získal míč
 • Je zřejmé, že se snažíte hrát míč zblízka, když je do hry zapojen soupeř.
 • Provést akci, která jednoznačně ovlivní možnost soupeře míč zahrát.
 • Překážení soupeři je způsob, jak získat výhodu.
 • Míč se odrazil nebo byl odražen od břevna, tyče branky nebo soupeře.
 • Jakýkoli soupeř vás může úmyslně zachránit.

Pokud soupeř úmyslně blokuje míč, nebude hráč v ofsajdu, který od něj míč získá, považován za hráče, který získal výhodu.

„Zákrokem“ se rozumí situace, kdy se hráč snaží zastavit míč v cestě do branky nebo je v její těsné blízkosti jakoukoli částí těla nebo rukou kromě paže nebo ruky (s výjimkou situace, kdy je v brankovišti přítomen brankář).

Kdy je hráč zapojen do aktivní hry?

FIFA, oficiální řídící orgán světového fotbalu, uvádí, že hráč může aktivně zasahovat do hry tím, že se dotkne míče poté, co mu byl přihrán. Hráč může stále zasahovat do hry tím, že se dotkne míče. Pokud se rozhodčí domnívá, že hráč v ofsajdovém postavení je v konfliktu s protihráčem, bude potrestán. Tím, že brání soupeři ve hře s míčem. Oderem bránícím brankáři ve výhledu.

Pokud se rozhodčí domnívá, že mají výhodu, mohou být hráči potrestáni za postavení mimo hru. Může se jednat o situaci, kdy jsou zasaženi tyčí nebo se od nich odrazí míč jiného hráče.

Výjimky a okrajové případy role offsidu

Co znamená ofsajd ve fotbale? Ofsajdové postavení lze zjistit pomocí VAR ( video asisenta rozhodčího)

1. Zná situace, kdy nelze rozhodnou o offsidu

Pokud hráč obdrží míč z rohového kopu, vhazování nebo odkopu, nemůže být potrestán. V těchto situacích byl míč odehrán doleva a všechny ofsajdy byly obnoveny.

2. Rozumět obnovení offsidu

Postavení útočícího týmu v ofsajdu se obnoví, jakmile se bránící tým zmocní míče. Každý útočník, který se během finálového zápasu ocitne v ofsajdu, může nyní do zápasu zasáhnout, aniž by byl potrestán. Existují okrajové případy, u kterých není jasné, zda k tomu dojde. Jedná se o pokyny.

 • Pokud obránce omylem hodí nebo odrazí míč zpět do hry, ofsajd se znovu nepíská. To se týká i instinktivní reakce na odražení míče. To však může být obtížné odpískat.
 • Branka se nebude resetovat, pokud obránce zablokuje branku. Tím se zabrání tomu, aby hráč v ofsajdu získal výhodu čekáním u branky.
 • Než může hráč v ofsajdu zasáhnout, musí se obránce zmocnit míče. Ačkoli to může být subjektivní, ofsajdoví hráči jsou obecně v bezpečí, pokud se k nim přiblíží z dálky.

3. Hledejte obránce, kteří vyběhli z hřiště

Obránce, který vyběhne z okraje hřiště v důsledku vlastní hybnosti, je stále považován za obránce ve vnitřním i vnějším postavení.

4. Zvažte offsidové hráče zasahující z dálky

I když se hráč v ofsajdu nenachází v blízkosti míče, může být potrestán za to, že brání obránci ve výhledu takovým způsobem, že narušuje jeho hru. Toto je jediný způsob, jak může být hráč v ofsajdu potrestán za to, že se nedostane do kontaktu s míčem nebo obráncem, od změny pravidla z roku 2013. Ačkoli křik a gesta nepředstavují ofsajd, mohou být předmětem trestů za špatné chování.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Volný čas, Zábava,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky