Jaké má bazalka využití a její přínos pro zdraví

Adam Valový
28. června 2023
4 minuty čtení

Bazalka, známá také jako Ocimum basilicum, je aromatická bylina, která je často používána v kuchyni pro svou vůni a chuť. Má však také několik přínosů pro zdraví.

Obsahuje antioxidanty

Důležitým faktorem bazalky jsou její antioxidanty. Obsahuje různé antioxidanty, včetně flavonoidů a polyfenolů, které pomáhají neutralizovat volné radikály a ochraňovat buňky před jejich škodlivými účinky. Tím může bazalka přispět k ochraně buněk před poškozením a snižování rizika vzniku chronických onemocnění.

Podporuje trávení

Bazalka také pozitivně ovlivňuje trávicí systém. Obsahuje éterické oleje a enzymy, které podporují trávení a stimulují produkci žaludečních šťáv. To může pomoci při trávicích potížích, jako jsou nadýmání, plynatost, křeče a zácpa. Má stimulační účinky na trávicí enzymy a může pomoci snižovat zánět v trávicím traktu.

Antimikrobiální vlastnosti

Jedním z hlavních přínosů bazalky je její antimikrobiální účinek. Některé přírodní látky obsažené v bazalce, jako jsou eugenol a linalool, prokazují silné antimikrobiální účinky. Tyto látky pomáhají potlačovat růst bakterií, virů a plísní, čímž podporují zdraví a imunitní systém. Může to být prospěšné pro udržení zdraví ústní dutiny a boj proti infekcím.

Pomáhá snižovat stres

Bazalka se také tradičně používá pro své uklidňující a relaxační účinky. Vůně bazalky může pomáhat snižovat úzkost a stres a podporovat duševní pohodu.

Obsahuje vitamíny a minerály

Bazalka je zdrojem některých důležitých živin, jako jsou vitamíny A, K a C, železo, vápník a draslík. Tyto živiny jsou důležité pro správnou funkci těla a mohou přispívat k celkovému zdraví.

Bazalku můžete používat různými způsoby v kuchyni a ve vaší stravě.

Čerstvou bazalku si můžete pěstovat doma nebo zakoupit čerstvou bazalku v svém obchodě s potravinami. Listy bazalky můžete přidávat do salátů, sendvičů, těstovin, omáček nebo je použít jako ozdobu na pokrmy.

Pokud nemáte přístup k čerstvé bazalce, můžete použít sušenou bazalku. Sušená bazalka se hodí do vařených jídel, jako jsou omáčky, polévky, pečené maso nebo zeleninové pokrmy. Mějte však na paměti, že sušená bazalka má koncentrovanější chuť, takže byste ji měli přidávat opatrně, abyste nepřehnali množství.

Bazalka je hlavní složkou tradiční italské omáčky zvaného pesto. Můžete si vyrobit domácí pesto mixováním čerstvé bazalky, olivového oleje, piniových oříšků, parmazánu, česneku a soli. Použijte pesto jako omáčku k těstovinám, do sendvičů nebo jako dip pro zeleninu.

Listy bazalky lze použít k přípravě bylinkového čaje. Stačí zalít čerstvé nebo sušené listy vroucí vodou a nechat čaj louhovat několik minut. Bazalkový čaj má osvěžující chuť a může poskytnout uklidňující účinky.

Využívání bazalky ve stravě je snadné a příjemné. Může se přidávat do různých jídel, salátů, omáček nebo se používat k dochucení polévek a těstovin. Své léčivé účinky však bazalka projevuje nejlépe v čerstvé formě, kdy obsahuje nejvíce živin a éterických olejů.

Přestože bazalka přináší mnoho zdravotních výhod, je vhodné si uvědomit, že je také možné vyvolat alergickou reakci u lidí s přecitlivělostí na rostliny z čeledi hluchavkovitých. Před použitím bazalky v léčebné formě je vždy dobré konzultovat s lékařem, zejména pokud máte nějaké zdravotní problémy nebo užíváte léky, které by mohly interagovat s bazalkou.

Které další byliny mají přínos pro zdraví se dozvíte v tomto článku.

Zdroj: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Tipy a rady, Zdraví,

Poslední aktualizace:  24. července 2023

O autorovi

Adam Valový Redaktor

Jsem Adam, nomád s duší dobrodruha. Cestování je pro mě životní filozofií, která mi otevírá bránu k novým kulturám, lidem a zážitkům. Pár zemí už jsem navštívil, ale mnohem víc jich mám na svém seznamu.

Zobrazit všechny příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky