Dárek k narození dítěte: Dejte mu do kolébky zlatý dukát

Lenka Němcová
16. září 2018
3 minuty čtení

Jakým dárkem přivítat na tomto světě nového človíčka? Obyčejně se kupují dupačky, dudlíky, hračky. Tohle všechno je ale dost neoriginální, miminko toho pravděpodobně má dost od jiných příbuzných a známých, navíc z toho během pár měsíců, nejpozději let, vyroste. Darujte mu místo toho něco, co má trvalou hodnotu. Třeba zlatý dukát.

Věděli jste, že už v dávných dobách v Česku panovala tradice, v rámci níž se dával novorozeňátkům do kolébky zlaťák? Měl jim do života přinést bohatství a hojnost, tedy aspoň symbolicky. V chudších rodinách se často dával tentýž putovní dukát do kolébky všech sourozenců. Třeba se i vámi darovaný zlaťák stane rodinným dědictvím, které se bude předávat po dlouhé generace.

Dukát má trvalou hodnotu, zároveň je hezkou vzpomínkou

Zlato i stříbro si uchovávají hodnotu. Jejich cena stabilně roste, takže jsou mnohem lepším dárkem než bankovky v obálce, které časem vlivem inflace ztratí svou sílu. Dukát je navíc daleko hezčím dárkem než pár papírků v obálce.

Pražská mincovna vydává stříbrné medailonky a zlaté dukáty přímo k narození dítěte. Objevíte na nich různé motivy od čápa přes dítě v peřince až třeba po jméno novorozeňátka. Na zlatých dukátech s průměrem 20 mm a ryzostí 986/1000 Au najdete také rok narození. Zajímavostí je, že se dukáty dají sehnat i zpětně až do roku 2003 – to třeba pro případy, kdy by vám bylo líto staršího sourozence, pro nějž jste při narození tak pěkný dárek nevymysleli.

Jak s dukátem naloží, je jen na dítěti

Překrásný dukát se může stát vzpomínkou a rodinným dědictvím, nebo také záchranou v případě finanční nouze. Jak jsme si prozradili, zlato ani stříbro svou hodnotu neztrácí. Možná se ho jednou obdarovaný rozhodne prodat a použít peníze na něco, co bude v té chvíli v životě potřebovat. Jak s dukátem naloží, je jen na něm. Rozhodně jde o originální a praktický dárek k narození. Přijďte si vybrat do Obecního domu v Praze nebo si prohlédněte zlaťáky a stříbrné medailonky na Zlate-mince.cz.

Zdroje obrázků: google.com, instagram.com, pixabay.com, shutterstock.com

Kategorie:

Děti a rodina,

Poslední aktualizace:  25. července 2023

O autorovi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Nejnovější příspěvky